Data publikacji:

Kurtyna powietrzna do domu – co to jest? Jak wybrać kurtynę powietrzną do domu?

Zadaniem kurtyny powietrznej w domu lub sklepie jest utrudnienie przepływu powietrza o różnej temperaturze między pomieszczeniami. Jej działanie polega na stworzeniu pewnego rodzaju bariery, która podczas otwierania drzwi chroni wnętrze przed przenikaniem tam chłodnego lub ciepłego powietrza, w zależności od potrzeb. Warto zainteresować się tym rozwiązaniem, ponieważ może w prosty sposób generować spore oszczędności, ma również wiele innych zalet. W sklepach znajdziesz bogaty wybór urządzeń. Jaka kurtyna powietrzna do domu będzie najlepsza?
kurtyna powietrzna do domu

Kurtyna powietrzna do domu – co to jest?

Do niedawna spotykana była najczęściej w sklepach, obecnie coraz częściej kurtynę powietrzną kupuje się również do domu. Jej głównym zadaniem jest ograniczenie strat ciepła związanych z częstym otwieraniem drzwi lub przeciwnie – zapobieganie nagrzewaniu się pomieszczenia, w którym chcesz zachować chłód.
Do czego potrzebna jest kurtyna powietrzna w domu? Montuje się ją najczęściej nad drzwiami wejściowymi do domu lub nad wejściem do garażu w celu ograniczenia dostępu zimnego powietrza do wnętrza. Dzięki takiemu rozwiązaniu masz szansę na duże oszczędności, co ma niebagatelne znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy koszty ogrzewania są bardzo wysokie.

Jak działa kurtyna powietrzna do domu?

Cel działania kurtyny jest jasny. Warto również wyjaśnić sposób jej funkcjonowania. Jak działa kurtyna powietrzna do domu? Wszystkie modele wyposażone są w różnego typu wentylatory, których liczba jest zależna od wielkości urządzenia. Ich zadaniem jest zassanie powietrza i wytworzenie nawiewu, który dzięki przetłoczeniu przez specjalną szczelinę kierowany jest szybkim strumieniem wzdłuż całego otworu drzwiowego. Stworzona dzięki nawiewowi bariera chroni przed niepożądanym obniżaniem temperatury wewnątrz pomieszczenia. Niektóre kurtyny powietrzne wyposażone są w elementy grzewcze, które dodatkowo ogrzewają powietrze.

Czy warto zamontować kurtynę powietrzną w domu?

Kurtyna powietrzna montowana w domu to bardzo praktyczne rozwiązanie. Zasada jej działania jest prosta, a zalety niepodważalne. Żeby wiedzieć, czy na pewno opłaca ci się jej montaż, musisz dokładnie przeanalizować, do czego dokładnie jest ci potrzebna, i przeliczyć potencjalne oszczędności.
Straty ciepła podczas częstego otwierania drzwi są bardzo duże, jednak ochrona domu przed napływem zimnego powietrza nie jest jedyną zaletą kurtyny powietrznej do domu. Taka bariera chroni też wnętrze przed smogiem, który tak często towarzyszy nam zimą, a także dymem papierosowym, nieprzyjemnymi zapachami, pyłami, a nawet owadami. Jest zatem przydatna przez cały rok.
Czy wyposażenie domu w kurtynę powietrzną jest korzystne? Jeśli koszty ogrzewania twojego domu są wysokie, a dodatkowo zależy ci na ochronie jego wnętrza przed zanieczyszczeniami, zdecydowanie takie rozwiązanie jest warte rozważenia.

Jak wybrać kurtynę powietrzną do domu?

Decydując, jaką kurtynę powietrzną zamontować w domu wolnostojącym lub mieszkaniu, zwróć baczną uwagę na wszystkie parametry techniczne. Dzięki temu będziesz mógł w pełni korzystać z walorów tego urządzenia.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu kurtyny?
  • Kierunek nawiewu ciepłego powietrza.
  • Obecność i rodzaj nagrzewnicy.
  • Rodzaj wentylatora.
  • Szerokość strumienia powietrza.
  • Głośność pracy.
  • Wygląd.
  • Dodatkowe funkcje ułatwiające korzystanie z urządzenia.
  • Jaka kurtyna powietrzna do domu? Kierunek nawiewu

    Powietrze z kurtyny może być skierowane w różnych kierunkach:
  • poziomo, czyli z boku na bok,
  • pionowo z góry na dół,
  • pionowo z dołu do góry.
  • Chociaż nawiew pionowy z dołu jest najbardziej skuteczny, w domach najczęściej można spotkać się z nawiewem pionowym z góry, ze względu na mało skomplikowany montaż kurtyny nad drzwiami. Inną opcją jest zamocowanie urządzenia obok wejścia, co daje ciekawe możliwości estetycznego i dyskretnego wkomponowania go w aranżację.

    Czy kurtyna powietrzna do domu musi mieć nagrzewnicę?

    Wiele modeli kurtyny powietrznej do domu jest wyposażonych w różnego typu nagrzewnice: wodne, gazowe lub elektryczne. Nie oznacza to, że bez takiego dodatku bariera nie będzie działała. Głównym celem, dla którego ogrzewa się powietrze, jest ograniczenie nieprzyjemnych wrażeń związanych z częstym przechodzeniem pod strugą zimnego powietrza, jednak nie jest to jedyna zaleta kurtyny wyposażonej w nagrzewnicę. Takie modele dodatkowo ogrzewają powietrze w całym pomieszczeniu.

    Bezpieczeństwo używania kurtyny powietrznej w mieszkaniu

    Żeby czerpać pełne zadowolenie z zakupionej kurtyny, zwróć uwagę na niezawodny sposób jej mocowania, dzięki któremu będziesz mieć pewność odnośnie bezpieczeństwa wszystkich domowników, którzy będą każdego dnia pod nią przechodzić.
    Nie mniej istotne są aspekty związane z ograniczeniem ryzyka awarii, takie jak zabezpieczenie przed przegrzaniem czy przepięciami, które mogłyby doprowadzić do trwałego uszkodzenia sprzętu.

    Komfort użytkowania kurtyny powietrznej

    Kupując kurtynę powietrzną do domu, zwróć uwagę na głośność jej pracy, ponieważ zbyt wiele decybeli potrafi skutecznie zniechęcić do tego przydatnego urządzenia. Uwzględnij również ewentualne dodatkowe funkcje, które ułatwią jego użytkowanie. Jednym z najbardziej przydatnych udogodnień jest możliwość regulacji siły nawiewu oraz temperatury strugi powietrza, szczególnie jeśli istnieje możliwość używania do tego celu pilota. Dzięki temu będziesz mieć sytuację stale pod kontrolą, na bieżąco dopasowując pracę kurtyny do okoliczności.
    Żeby móc wygodnie korzystać z urządzenia, dokonując wyboru, nie zapominaj o estetyce, która wpływa na późniejsze zadowolenie z zakupu. Kurtyna powinna stać się zgrabnie wkomponowanym elementem wystroju, który nie zaburzy wyglądu domu. Dopasowane urządzenie nie będzie rzucało się w oczy, a nawet może stać się nowoczesną ozdobą.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym