Data publikacji:

Zastosowanie kwasku cytrynowego w domu

Kwasek cytrynowy to jeden z produktów, który ze względu na szerokie zastosowanie znajdziemy praktycznie w każdej kuchni. Jeśli jednak z jakiegoś powodu jest on nieobecny u ciebie, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Dowiesz się, m.in. do czego nada się kwasek cytrynowy, jakie ma zastosowanie w domu, kuchni, w sprzątaniu i w kosmetyce, a także jakie wzbudza kontrowersje i dlaczego.
zastosowanie kwasku cytrynowego w domu

Czym jest kwasek cytrynowy?

Kwasek cytrynowy, znany pod łacińską nazwą jako acidum citricum oraz jako E330, to związek chemiczny występujący w niewielkich ilościach w większości organizmów żywych oraz w większych np. w cytrusach. Otrzymywany jest przede wszystkim w naturalny sposób przez grzyby pleśniowe Aspergillus Niger, ale można go uzyskać również syntetycznymi metodami. Gotowy kwasek cytrynowy ma postać drobnych kryształków nieposiadających zapachu o wyrazistym kwaśnym smaku (w porównaniu z tą samą ilością soku z cytryny, kwasek cytrynowy jest dwadzieścia razy bardziej kwaśny).
Od wielu lat trwa spór na temat negatywnego wpływu na zdrowie kwasku cytrynowego. Przykładowo, przez niektórych uznawany jest za substancję rakotwórczą. Warto jednak od razu rozprawić się z tym mitem, ponieważ nie ma żadnych naukowych podstaw, aby tak faktycznie zakładać. Kwasek cytrynowy uważany jest za substancję całkowicie bezpieczną dla ludzkiego zdrowia, czego potwierdzeniem jest przyznanie mu statusu GRAS (substancji powszechnie bezpiecznej) przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Zauważono jednak, że częste i duże stosowanie go w codziennej diecie może osłabiać szkliwo nazębne, a przedostanie się substancji do oczu doprowadzi do ich podrażnienia.

Czy kwas cytrynowy a kwasek cytrynowy to to samo?

Jeśli zastanawiasz się, czym się różni kwas cytrynowy a kwasek cytrynowy, to odpowiadamy, że niczym. Jest to dokładnie ta sama substancja, tylko inaczej podpisywana. Na etykietach produktów często jest określany jako kwas cytrynowy, natomiast granulki do domowego zastosowania zazwyczaj noszą nazwę kwasku cytrynowego.

Kwasek cytrynowy jednorodny – zastosowanie w żywności

Kwas cytrynowy jest bardzo często dodawany do wszelkich produktów spożywczych: od napojów, przez przetwory, po sosy i przyprawy. Można go znaleźć w składach produktów nie tylko pod nazwą kwasu cytrynowego, ale również jako E330. W żadnym wypadku nie należy się go obawiać! Kwasek cytrynowy w żywności jest regulatorem kwasowości oraz przeciwutleniaczem. Jego obecność w żywności spowalnia również proces psucia się jedzenia, chociaż, co warto podkreślić, nie jest konserwantem.

Kwasek cytrynowy – zastosowanie w domu

Kwas cytrynowy ma szerokie zastosowanie w domu, nie tylko w kuchni, ale również w sprzątaniu. Pomoże m.in. wyczyścić kuchenkę mikrofalową, czajnik, naczynia w zmywarce lub przywrócić biel firankom. W jaki sposób? Poniżej nasze sprawdzone przepisy.
Kwasek cytrynowy doskonale sprawdzi się jako naturalny odkamieniacz czajnika. Aby przeprowadzić odkamienianie, wystarczy, że dwie łyżki kwasku zagotujesz z około 50 ml wody. Tak powstały roztwór zostaw na około piętnaście minut w czajniku. Po tym czasie wylej zawartość urządzenia i przepłucz je. W razie zbyt cytrusowego posmaku wody, przegotuj ją 2-3 razy.
Aby wyczyścić uporczywy osad z kawy lub herbaty z naczyń, umieść łyżeczkę substancji na lekko zwilżonej ściereczce lub gąbce i zacznij nią przecierać naczynia z osadem. Kwasek cytrynowy będzie miał podobne zastosowanie jako dodatek cyklu zmywarki – wystarczy wsypać do urządzenia około 1 łyżeczkę. Nie tylko pomoże to zlikwidować zacieki, które powstają podczas mycia, ale również doda to im świeżego zapachu.
Jeśli zaś masz problem z wyczyszczeniem kuchenki mikrofalowej z resztek jedzenia, w 100 ml wody rozpuść trzy łyżeczki kwasku, a następnie tak przygotowany roztwór wstaw do urządzenia na kilka minut. Oczywiście nie zapomnij go włączyć (w jakimś podstawowym programie) i doglądać, czy aby woda nie wykipiała. Dzięki tej metodzie bez problemu wytrzesz uporczywe zaschnięte ślady.
Kwasek cytrynowy nada się również do wyczyszczenia muszli klozetowej, nadając jej przy okazji świeży cytrusowy aromat[JF1] . W tym celu wsyp kilka łyżek kwasku do muszli i zostaw na kilkanaście minut, a następnie wyczyść toaletę szczotką i spłucz wodę. A jeśli już jesteśmy w ubikacji i łazience, to kwasek cytrynowy dobrze sprawdzi się również do czyszczenia armatury z zacieków – wystarczy, że przygotujesz pastę z jednej torebki kwasku i odrobiny wody.
Aby natomiast uzyskać śnieżnobiałe firanki, wystarczy dosypać dwie łyżki kwasku cytrynowego do prania. Co więcej, użycie go do tej czynności nie tylko wybieli białe rzeczy i nada im cytrusowy zapach, ale również zabezpieczy pralkę przed zbieraniem się kamienia.

Kwasek cytrynowy – zastosowanie w kuchni

Kwasek cytrynowy przedłuży świeżość owoców. Wystarczy, że rozpuścisz łyżkę substancji w szklance wody i tak przygotowanym roztworem je spryskasz. To również doskonały sposób na ciemniejące owoce, np. pokrojonego banana i jabłko.
Jeśli zaś zdarzy ci się coś przypalić, zagotuj w garnku opakowanie kwasku rozpuszczone w około połowie litra wody i zostaw je na małym ogniu na kilka minut. W tym czasie nieprzyjemny zapach powinien zniknąć.
Kwasek cytrynowy – zastosowanie w kosmetyce
Kwasek cytrynowy ma również szerokie zastosowanie przy produkcji kosmetyków. Nic dziwnego, ponieważ przedłuża ich trwałość, a także ma szereg dobroczynnych właściwości dla skóry. Rozjaśnia przebawienia, złuszcza martwy naskórek, zabezpiecza skórę przed wolnymi rodnikami, poprawia koloryt cery, rozświetla, likwiduje cienie pod oczami oraz przywraca naturalne pH. Nie polecamy jednak samodzielnego stosowania kwasku cytrynowego lub jego roztworu na skórę, ponieważ zaaplikowany w taki sposób może podrażniać.
Kwasek cytrynowy może być również używany do rozjaśniania włosów lub do ich „zakwaszania”. Aby to zrobić, rozpuść w szklance wody łyżkę kwasku cytrynowego, a następnie spryskaj nią umyte włosy. Zabieg sprawi, że obniży się pH skóry głowy, dzięki czemu włosy będą mniej podatne na ewentualne zniszczenia.
Zdjęcie: Envato/ AtlasComposer
 
Autor: Agnieszka Ragus