Data publikacji:

Kwiat język teściowej: pielęgnacja

Pielęgnowanie kwiatów lub innych roślin to dla wielu osób ulubione zajęcie i świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. W związku z tym nie powinien dziwić fakt, że coraz więcej kwiatowych miłośników sięga po ekspercką wiedzę na temat pielęgnacji, podlewania, chorób i kluczowych właściwości posiadanej rośliny.
kwiat język teściowej
Jednym z popularnych kwiatów jest kwiat język teściowej, którego pełna nazwa to sansewieria, a z kolei inna potoczna nazwa to wężownica. Skąd pochodzi ta roślina oraz skąd wzięła się nazwa „język teściowej”? Wężownica pochodzi z rejonów tropikalnych Afryki i Azji. Zaliczana jest do roślin szparagowatych oraz jest spokrewniona z inną popularną rośliną – draceną. Język teściowej to sukulent o mięsistych liściach. Taka budowa liści sprawia, że roślina magazynuje w nich nagromadzoną wodę. W zależności od gatunku liście wężownicy mogą przybierać różne kolory i kształty.
Potoczna nazwa „język teściowej” związana jest z bardzo charakterystycznym układem liści, które kształtem przypominają ostre szable lub wijące się węże. Z tego powodu połączono to skojarzenie ze stereotypowym wizerunkiem teściowej.
Jak pielęgnować kwiat język teściowej oraz jakie właściwości ma ta roślina? Aby poznać odpowiedzi na te i na wiele innych pytań, warto zapoznać się z poniższym artykułem.

Kwiat język teściowej – odmiany

Chociaż kwiat język teściowej ma wiele różnych gatunków, to w Polsce znaleźć można tylko kilka z nich. Jakie są najpopularniejsze gatunki wężownicy?
  • Sansewieria walcowata – ten gatunek charakteryzuje się smukłymi liśćmi, które często zaplatają się ze sobą, przez co tworzą wyjątkową kompozycję.
  • Sansewieria gwinejska – to najczęściej spotykana odmiana tej rośliny. Ten rodzaj najlepiej rośnie w specjalnej ziemi dla kaktusów, a co najważniejsze – powinien przebywać w dobrze oświetlonych miejscach.
  • Sansewieria hiacyntowa – ta roślina w naturalnym dla siebie środowisku rośnie w formie dużych kęp, a jej wysokość całkowita osiąga nawet 120 cm.
  • Sansewieria Cejlon – w naturze jest nieco niższa niż gatunek wyżej wymieniony, ponieważ jej wysokość sięga do około 70 cm. Liście tej odmiany wężownicy mają ciemnozielony kolor oraz charakterystyczną, skórzaną strukturę.
  • Sansewieria parva – ta roślina podczas wzrostu układa się w formie rozety. W trakcie kwitnienia pokrywa się białymi lub różowymi kwiatami.
  • Sansewieria bacularis – tak jak w poprzednim gatunku, podczas kwitnienia pojawiają się białe kwiaty, jednak aby doszło do kwitnienia, roślina musi znajdować się w dobrze nasłonecznionym miejscu. Należy także pilnować, aby nie miała nadwyżki wody, ponieważ może to doprowadzić do przelania.
  • Kwiat język teściowej – jakie ma właściwości?

    Kwiat język teściowej to sukulent, który gromadzi wodę w swoich liściach o mięsistej, przystosowanej do tego strukturze. Ta roślina często jest uprawiana w pomieszczeniach, ponieważ wbrew swojemu egzotycznemu pochodzeniu jej pielęgnacja nie jest skomplikowana. Kwiat język teściowej uważany jest za bardzo wytrzymały i mało wymagający, jednak warto zadbać o odpowiednią temperaturę, ponieważ ta roślina źle się czuje w zimnych pomieszczeniach. Optymalna temperatura dla wężownicy to 24 stopnie Celsjusza, jednak w zimniejszych miesiącach należy pilnować, aby temperatura w miejscu, w którym znajduje się kwiat język teściowej, nie spadła poniżej 10 stopni Celsjusza.

    Kwiat język teściowej – pielęgnacja

    Kwiat język teściowej nie jest wymagającą rośliną, dlatego jego uprawa nie powinna stanowić problemu nawet dla początkującej lub zabieganej osoby. Jak pielęgnować kwiat język teściowej? Ta roślina, tak jak wiele innych sukulentów, lubi suszę, dlatego nie wymaga częstego podlewania. Wężownica bez wody jest w stanie przetrwać nawet do kilku miesięcy, jednak optymalnym rozwiązaniem jest podlewanie jej co 1–2 tygodnie w sezonie letnim, a zimą warto podlewać ją co około 3 tygodnie.
    Najlepszym miejscem dla tej rośliny jest dobrze nasłoneczniona przestrzeń, w której dominuje suche powietrze. Co więcej, czyszczenie liści również jest banalnie proste, ponieważ wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką.
    Idealna mieszanka ziemi, w której kwiat język teściowej czuje się najlepiej, to mieszanka ziemi dla kwiatów doniczkowych o obojętnym odczynie. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie warstwy drenażu na dnie doniczki przed jej zasadzeniem. 

    Czy kwiat język teściowej jest trujący?

    Chociaż wokół tej rośliny powstaje wiele kontrowersji na temat jej szkodliwości na organizm człowieka, to prawdą jest, że kwiat język teściowej nie jest trujący. Nie oznacza to jednak, że można go jeść. Kwiat język teściowej to roślina, która nie powinna być spożywana przez ludzi, dlatego warto usunąć ją z pola widzenia dzieci, które poznają świat poprzez zmysł smaku.
    Zjedzenie tej rośliny lub jej kontakt z jamą ustną człowieka nie jest obojętny mimo niskiej toksyczności tej rośliny. Spożycie nawet niewielkiego fragmentu tego kwiatu może mieć przykre konsekwencje, które najczęściej oznaczają nudności, wymioty, wzmożone ślinienie oraz ból ust.

    Kwiat język teściowej – co może mu zaszkodzić?

    Chociaż kwiat język teściowej to roślina odporna na wiele czynników, to prawdą jest, że także ją atakują różne choroby oraz szkodniki. Na co najczęściej cierpią wężownice?
  • Atak wełnowca, który objawia się charakterystycznym nalotem w formie waty.
  • Atak mszyc, które można obficie spłukać wodą.
  • Nadmiar wody – może uszkodzić system korzeniowy.
  • Nadmiar nawozu – zbyt duża ilość nawozu sprawia, że liście rośliny stają się zbyt miękkie.
  • Skąpe światło – ponieważ ta roślina lubi dobrze oświetlone przestrzenie.
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Patrycja Wojas
    Patrycja Wojas

    Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!