Data modyfikacji:

Kwiaty na jesień – jakie wybrać kwiaty na jesień? Jakie kwiaty kwitną na jesień?

Kolorowe kwiaty potrafią wspaniale ozdobić każdy balkon czy ogród. Niestety wiele z nich nie przetrwa chłodnej jesieni, a później zimy. Na szczęście istnieją kwiaty na jesień, które długo będą cieszyć cię pięknymi kolorami i zapachami. O jakich kwiatach mowa? Więcej na ten temat przeczytasz w poniższym poradniku. Zapraszamy do lektury!
podlewanie kwiatów na balkonie

Kwiaty na jesień – jakie jesienne kwiaty na balkon wybrać?

Zastanawiasz się, jakie kwiaty na jesień wybrać na balkon? Poniżej przegląd tych, które będą cieszyć twoje oko nawet w chłodniejsze jesienne dni. Koniecznie sprawdź, co wysiać na balkonie przed jesienią!

Wrzosy

Jakie kwiaty jesienne na balkon wybrać? Świetnie sprawdzą się wrzosy. To najpopularniejsze rośliny, które jesienią można trzymać na balkonie. Co ciekawe, dla wrzosów jesienne balkonowe warunki będą korzystniejsze, niż trzymanie ich w domu. Dlaczego tak chętnie wysadzamy na jesień wrzosy? Prawdopodobnie ze względu na ich piękne kolory, które cieszą oko naprawdę długo. Wrzosy mają różne odcienie – od różu przez fiolety (zarówno te jaśniejsze, jak i ciemniejsze).
A teraz przejdźmy do kilku praktycznych kwestii. Kiedy wysadzić wrzosy w donicach? Możesz to zrobić wiosną, a jeśli przegapiłeś termin, to zrób to jesienią. Wrzosy potrzebują w donicach sporo miejsca – zazwyczaj w donicy jedna sadzonka powinna mieć dla siebie 15 cm średnicy. Warto wspomnieć, że wrzosy mają płytkie korzenie, a więc i donica nie musi być głęboka.
Wrzosy należy wysadzić do ziemi o kwaśnym odczynie – najlepiej około 4–5 pH. Rośliny muszą mieć też stale wilgotne podłoże, ponieważ nie lubią przesuszenia. Jednocześnie nie lubią przelewania. Najgorzej, jeśli w wodzie stoją korzenie rośliny – wówczas wrzos zacznie gnić. Unikaj więc stojących donic z wszelkimi podstawkami.
Wrzosy możesz wsadzać jesienią w donice balkonowe czy tarasowe, ale także do ogrodu. Świetnie sprawdzą się więc jako jesienne kwiaty ogrodowe. Wystarczy wybrać odpowiednią odmianę.

Chryzantemy

Chryzantemy ewidentnie kojarzą nam się z dniem Wszystkich Świętych i przycmentarnymi kwiaciarniami. Ale te kwiaty zaczyna doceniać coraz więcej osób i wysadzać je właśnie na swoich balkonach. Dlaczego? Ponieważ chryzantemy mają wiele kolorów do wyboru, a ponadto są odporne na niższe temperatury. Możesz z nimi stworzyć wiele ciekawych kompozycji. Chryzantemy kwitną też w kule, co jest bardzo atrakcyjne i pięknie wygląda na tarasie czy balkonie.
Jak z pielęgnacją? Chryzantemy pod tym względem nie są wymagające. Potrzebują jedynie światła (dlatego najlepiej im na zewnątrz) i odpowiedniej ilości wody. Należy podlewać je codziennie, a podłoże chryzantem musi być ciągle wilgotne. Jaką ziemię lubią kwiaty? Najlepiej piaszczysto-gliniastą z warstwą drenażu na dnie donicy. Jak długo chryzantemy będą cię cieszyć? Nawet do pierwszych przymrozków.

Rozchodnik okazały

Rozchodnik to przepiękna roślina! Ma długie, grube łodygi, na szczycie których znajdują się duże podbaldachy złożone z drobnych kwiatków. Rozchodnik ma kwiaty w białych lub czerwono-różowych kolorach. Co więcej, możesz wsadzić go do balkonowej donicy, ale roślina świetnie odnajdzie się też w ogrodzie na rabatach czy skalniakach. Rozchodnik kwitnie od końca sierpnia do października. Najlepiej więc wysadzać go już w lipcu.
Co z pielęgnacją rozchodnika? To roślina niezbyt wymagająca. Dobrze odnajdzie się na stanowiskach słonecznych, ale też w półcieniu. Rozchodnik przyjmie się na każdym podłożu. To roślina, która raczej preferuje suchą ziemię. Co ciekawe, może być na zewnątrz cały rok. Zimą obumiera, ale jej korzenie przeżywają i rozchodnik odrasta na wiosnę.

Astry

Kwiaty kwitnące jesienią to też marcinki, czyli astry bylinowe. Astry można uprawiać na balkonie w donicach, ale też wysadzić je w ogrodzie. Należy jednak wybrać odpowiednią odmianę, ponieważ niektóre rodzaje astrów mogą rosnąć nawet na 1,5 metra wysokości – te najlepiej wysadzić w ogrodzie.
Astry bylinowe najczęściej mają kwiaty w kolorze różowym, fioletowym i białym. Zdarzają się też kolory nietypowe, np. te wpadające we fiolet lilac i niebieski odcień. Dużym plusem astrów jest to, że kwitną bardzo gęsto. Tworzą więc piękne, kolorowe pola, co jest wspaniałą ozdobą ogrodu czy balkonu.
Astry będą cieszyć kwiatami od końca sierpnia aż do pierwszych jesiennych przymrozków. Kiedy najlepiej je wysadzać? Jeśli chcesz cieszyć się kwiatami na jesień, wówczas wysadź je wiosną, czyli od marca do maja. Czy astry są wymagające w uprawie i pielęgnacji? Gleba pod astry powinna być przepuszczalna i lekko wilgotna. Astry warto też nawozić jesienią – wtedy będą bujniej kwitnąć. W okresach suszy astry należy obficie podlewać. Jesienią deszczowa pogoda załatwi tę sprawę za ciebie.

Pelargonie

Pelargonie na jesień? Tak, jeśli są wysadzone w doniczkach i trzymają swoją formę do końca lata, to będą też cieszyć twoje oko aż do pierwszych przymrozków. Nie są to jednak typowo kwiaty do sadzenia na jesień. Jeśli jednak masz je na balkonie, to istnieje duża szansa na to, że przetrwają jesień. Niemniej jednak należy o nie bardzo dobrze dbać.

Byliny

To właściwie nie kwiaty, ale trawy. Niemniej jednak byliny są coraz popularniejsze, więc warto o nich wspomnieć. Byliny mają wiele odmian. Niektóre z nich wysadza się jesienią, a inne wiosną. Są też byliny wieloletnie i odporne na mrozy, które przetrwają nawet polską zimę. Warto więc przejrzeć odmiany i znaleźć tę najlepszą dla siebie. My zdecydowanie możemy polecić owadzicę, miskanty oraz rozplenicę.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.