Data publikacji:

Kwiaty na tarasie: aranżacje

Wypoczynek na świeżym powietrzu bez opuszczania domowego azylu jak najbardziej jest możliwy – zwłaszcza jeśli postawimy na piękne urządzony, klimatyczny taras. Czego nie może na nim zabraknąć? Roślin, które dodadzą przestrzeni przytulności i stopią się z ogrodową przyrodą. Przygotowaliśmy praktyczny poradnik, w którym podpowiadamy, jakie posadzić kwiaty na tarasie. Aranżacje idealne od strony nasłonecznionej, zacienionej, kwiatowe i krzewiaste czekają poniżej – zapraszamy do lektury!
kwiaty na tarasie

Pomysły na kwiaty na tarasie – o czym pamiętać?

Ustawienie donic na tarasie powinno być ostatnim elementem aranżacji. Na początku dobrze jest najpierw wykonać projekt aranżacji i zastanowić się, jaki efekt chcemy uzyskać. Najważniejsza kwestia, którą należy wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności, to umiejscowienie tarasu. Po inne kwiaty będziemy sięgać wtedy, jeśli zdecydujemy się je ustawić w miejscu nasłonecznionym, a po inne wtedy, gdy zależy nam na udekorowaniu nimi cienistej przestrzeni. Na szczęście najpopularniejsze kwiaty na taras zalicza się w większości do roślin światłolubnych, które uwielbiają słońce.

Kwiaty na tarasie południowym i zachodnim

Zaletą tarasu umiejscowionego na południu jest bardzo dobre nasłonecznienie. Mocne promieniowanie może niestety zaszkodzić niektórym gatunkom roślin – przed zakupem kwiatów na taras dobrze jest sprawdzić, które z nich najbezpieczniej ulokować właśnie na południu. W przypadku aranżowania mocno nasłonecznionej przestrzeni warto wybrać między innymi:
 • pelargonie;
 • petunie;
 • lobelie;
 • bugenwille;
 • bratki;
 • gardenie jaśminowe;
 • bazylię.
 • Jak podlewać kwiaty na tarasie od południowej strony? Latem zdecydowanie najkorzystniej jest to robić wczesnym rankiem lub wieczorem, czyli wtedy, gdy słońce już nie rzuca intensywnych promieni bezpośrednio na rośliny. Na południowy taras dobrze też wybrać doniczki w jasnych kolorach, które nie nagrzeją się zbyt mocno. Jeśli jest naprawdę gorąco i słonecznie, można pomyśleć też o przygotowaniu osłon przeciwsłonecznych, które ochronią bardziej wrażliwe rośliny.

  Kwiaty na tarasie północnym

  Które kwiaty na tarasie północnym sprawdzą się najlepiej? Warto sięgnąć po rośliny, którym nie przeszkadzają bardziej cieniste stanowiska. To bardziej wymagające miejsce, ale jeśli będziemy wiedzieć, jakie warunki będą dla kwiatów najlepsze, to one odwdzięczą się nam pięknym wyglądem. Na północnym tarasie jest chłodniej, a także panuje większa wilgoć, sprzyjająca rozwojowi grzybów i pleśni. Rośliny muszą być więc dobrze zabezpieczone przed deszczem, tak by po intensywnych opadach nie stały w wodzie. Jakie kwiaty hodować zatem od północny? Na tak umiejscowionym tarasie dobrze posadzić przykładowo:
 • begonie bulwiaste;
 • bluszcz;
 • paprocie;
 • z ziół – miętę.
 • Kiedy sadzić kwiaty na tarasie?

  Każdy chciałby rozpocząć sezon tarasowy jak najszybciej, ale trzeba mieć świadomość, że nie nie wszystkie gatunki roślin można posadzić wraz z nastaniem pierwszych, cieplejszych dni. Przymrozki utrzymują się niekiedy do końca kwietnia, dlatego pierwsze kwiaty na tarasie, które warto posadzić, to rośliny odporne na mróz.
  Większość wrażliwych roślin najlepiej jest sadzić po zimnej Zośce i trzech ogrodnikach, czyli po 15 maja. W teorii to ostatnie wiosenne załamanie pogody, po którym nie powinny już występować bardzo zimne noce. Wiosną, kiedy sadzimy kwiaty na tarasie, dobrze jest po prostu obserwować pogodę – w razie zapowiadanych przymrozków rośliny należy po prostu schować (przykładowo do garażu), by nie przymarzły i cieszyły nas w sezonie swoim bujnym, zdrowym wyglądem.

  Kwiaty na tarasie – jakie donice wybrać?

  Ozdobą tarasu są nie tylko rośliny, ale też donice, w których je posadzimy. Warto postawić nie tylko na piękne, ale też funkcjonalne akcesoria odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Donice ceramiczne, kamienne czy wykonane z drewna impregnowanego najlepiej sprawdzą w przypadku kwiatów na tarasie, ponieważ najlepiej zniosą intensywne promieniowanie czy padający deszcz.
  Posadzone kwiaty na tarasie w donicach ceramicznych lub drewnianych także będą miały bardziej komfortowe warunki do wzrostu. Te materiały utrudniają bowiem parowanie i przegrzewanie się gleby, co jest szczególnie istotne, gdy nasz taras znajduje się od strony południowej. Najgorzej sprawdzą się doniczki plastikowe i metalowe, ponieważ kumulują ciepło. Do tego plastik nie wygląda tak efektownie i w dodatku łatwo może ulec uszkodzeniom. Przed zakupem doniczek sprawdźmy również, czy posiadają system odprowadzania wody.
  To, jakie donice na taras pod względem designu wybierzemy, zależy od naszych preferencji. Dobrze jest wybrać jeden spójny styl, który będzie korespondować z innymi elementami wystroju tarasu.

  Pomysł na kwiaty na tarasie – modne aranżacje

  Jakie kwiaty na taras zatem wybrać? Nie ma jednej odpowiedzi, która zadowoliłaby wszystkich miłośników ogrodowej roślinności. Im więcej zieleni wokoło, tym lepiej, ale gdy urządzamy taras, warto tak dopasować dodatki, by nie zaburzały jego funkcjonalności – w końcu nasz taras ma być wypoczynkową oazą.
  A jakie trendy warto wziąć pod uwagę, wybierając kwiaty na taras? Aranżacje utrzymane w delikatnej ogrodowej stylistyce zawsze będą strzałem w dziesiątkę. Dużą popularnością cieszą się przydomowe uprawy warzyw i ziół, a także kwiaty, które umożliwiają owadom zbieranie pyłków. Czasami mniej znaczy więcej – nie musimy decydować się na zakup wszystkich najmodniejszych roślin sezonu. Niech przydomowy taras stanie się przestrzenią sprzyjającą odprężeniu i relaksowi wśród kojącej zieleni.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Autor: Anna Mlonka