Data publikacji:

Kwiaty ogrodowe wieloletnie zimujące w gruncie. Jakie i jak pielęgnować?


Spędzanie czasu w ogrodzie pełnym kwiatów jest dla wielu doskonałym sposobem na odpoczynek. Aby jednak cieszyć się wspaniałymi rabatami, należy prawidłowo zadbać o rośliny, także zimą. Dlaczego? Ponieważ długo kwitnące kwiaty ogrodowe wieloletnie zimujące w gruncie narażone są w okresie jesienno-zimowym na przemarznięcia, które mogą spowodować obumarcie rośliny. Jak można temu zapobiec? Przeczytaj nasz artykuł.
ogród

Kwiaty ogrodowe wieloletnie zimujące w gruncie


Aby cieszyć się wspaniałym ogrodem z sezonu na sezon, już wiosną i latem warto zadbać o to, by nasze ulubione kwiaty ogrodowe wieloletnie zimujące w gruncie odpowiednio przygotować na nadejście silnych mrozów. Dzięki temu możemy mieć pewność, że przetrwają ten trudny dla nich czas w jak najlepszej kondycji. W tym celu warto postępować według kilku prostych kroków.
  • Nawadnianie i odżywianie.
Właściwie dbanie o roślinę w czasie jej wegetacji zapewni nam odpowiednie warunki do jej zimowania w okresie od listopada do marca, gdy zaszkodzić mogą jej mrozy. Po pierwsze, należy zadbać o odpowiednie nawodnienie rośliny. W tym celu warto poznać oczekiwania danych kwiatów, aby nie podlewać ich ani za często, ani za rzadko. Mitem jest, iż każda roślina lubi częste podlewanie - czasami działając w ten sposób, możemy zaszkodzić naszym ukochanym gatunkom. Co istotne, rośliny należy nawadniać, według ich potrzeb, także od wiosny do jesieni. Dlaczego także jesienią, gdy większość z nich przekwita? Gdyż to często deficyt wody a nie jej nadmiar może być przyczyną przemarznięcia danej rośliny, a w efekcie - jej śmierci. Gdy już zapoznamy się z zasadami podlewania konkretnego typu rośliny, warto także odpowiednio ją nawozić, aby uzyskała właściwą ilość mikroelementów. Dzięki temu kwiaty ogrodowe wieloletnie odpowiednio się ukorzenią, co pozwoli na prawidłowy wzrost, a w efekcie będziemy cieszyć się pięknym kwitnieniem wiosną i latem oraz silnym systemem korzeniowym, który przetrwa zimę. W ten sposób zadbamy także o szybkie rozpoczęcie wegetacji w kolejnym sezonie.

  • Właściwie oczyszczenie rośliny i podłoża.
Jest to kolejny etap odpowiedniego przygotowania naszych roślin do zimowania. Kwiaty wieloletnie ogrodowe wiosną i latem należy regularnie oczyszczać z zaschniętych kwiatostanów i liści. Natomiast jesienią należy wykonać „generalny” przegląd rośliny, a tym samym pozbyć się wyschniętych fragmentów, a w przypadku niektórych gatunków - przyciąć pędy tuż nad ziemią. Powinniśmy także dokładnie obejrzeć roślinę, aby sprawdzić, czy nie zaatakowały jej żadne patogeny: choroby pleśniowe czy szkodniki. Jeśli zauważymy niepokojące oznaki - białe plamy, przebarwienia czy pajęczyny na spodzie liści - należy natychmiast zadziałać i zastosować środki ochrony rośliny. Prace dotyczące rośliny powinniśmy wykonać także wokół rabaty, należy więc pozbyć się wszelkich przegniłych liści, które spadły z okolicznych drzew.

  • Odpowiednia osłona na zimę.

Jeśli wykonaliśmy powyższe dwa kroki, kwiaty ogrodowe wieloletnie zimujące w gruncie należy osłonić przygotowanym do tego celu okryciem. Osłonę warto zastosować już jesienią, przed pierwszymi przymrozkami, aby mieć pewność, iż roślina nie przemarznie. Idealna do tego celu będzie na przykład agrowłóknina, słoma, a nawet folia perforowana. Wbrew pozorom, doskonałą dodatkową ochroną przed zamarznięciem rośliny będzie też śnieg.

Kwiaty ogrodowe wieloletnie - nazwy i sposób zimowania 

Oprócz postępowania według powyższych trzech zasad, warto sprawdzić, czy wieloletnie kwiaty ogrodowe nie mają konkretnych wymagań, zależnych od ich gatunku. Poniżej przedstawiamy, jak pielęgnować niektóre długo kwitnące kwiaty ogrodowe wieloletnie zimujące w gruncie.

Przetacznik długolistny


Przetacznika charakteryzują gęste kępy, które mogą osiągać wysokość niemal 100 cm. Pierwsze kwiaty, zebrane w formie gron o niebiesko-fioletowej, białej bądź czerwonej barwie, kwitną od czerwca aż do później jesieni. Należy go przyciąć latem, po pierwszym kwitnieniu, o jedną trzecią, aby powtórzył kwitnienie. Aby przygotować go na zimę, kępy należy ściąć nisko, nad samą ziemią. Jest jednym z bardziej odpornych gatunków na mróz. W sytuacji bardzo niskich temperatur, można przykryć go ściółką lub stroiszem.

Lawenda


Kwiaty ogrodowe wieloletnie zimujące w gruncie to także lawenda. Posiada drewniejące pędy, które zakończone są kłosowatymi kwiatostanami w odcieniach bieli, fioletu, a nawet różu. Charakteryzuje się przepięknym zapachem kwiatów, które kwitną od czerwca do października. W przypadku tego gatunku warto zwrócić uwagę na to, że nie każdy rodzaj może zimować w gruncie. Najbardziej odporne na zimno są: lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) oraz lawenda pośrednia (Lavandula intermedia), które dostępne są w różnych odmianach. Z początkiem jesieni lawendę należy przyciąć, gdyż sprzyja to hartowaniu roślin przed zimą. Pomaga ono także w rozwinięciu się pąków, które zakwitną w kolejnym sezonie. Lawendę należy osłonić po pierwszych przymrozkach, głównie przed zimnym wiatrem. Roślinę najlepiej więc okryć słomą lub agrowłókniną na przełomie października i listopada.

Zawilec wieńcowy


Zawilce to jedne z pierwszych kwiatów pojawiających się wiosną w ogrodzie, które kwitną do sierpnia. Ów gatunek tworzy kielichowate kwiatostany o białej, czerwonej, fioletowej i liliowo-błękitnej barwie. Po zakończeniu kwitnienia należy usunąć nasienniki, które posadzone w kolejnym roku pozwolą na powiększenie rabaty o kolejne kępy zawilca wieńcowego. Co ważne, przed zimą nie należy usuwać liści rośliny. Zawilec powinien być osłaniany na zimę kompostem oraz liśćmi, gdyż jest dość wrażliwy na niskie temperatury. 
Autor: Katarzyna Pyrek