Data modyfikacji:

Kwiecień w ogrodzie - kalendarz ogrodnika


Każdy ogród może być piękny. Nie ma znaczenia, czy jest duży, czy mały - ważna jest troska o wykonanie niezbędnych prac ogrodowych we właściwym terminie. Czego nie wolno przeoczyć?

Kwietniowy ogród to potrzeba wykonania wielu prac, bez których nie uda się wykreować jego piękna zgodnie z własnymi wizjami i potrzebami. Zapach budzącej się wiosny nie da zapomnieć o tym, że trzeba poświęcić odpowiednią ilość czasu dla swoich ogrodowych pasji. Kwiecień w ogrodzie to fantazyjny sposób na spędzenie wolnego czasu z myślą o urodzie swojego najbliższego otoczenia.
różowy sad

Oceń stan ogrodu po minionej zimie


Zima w Polsce bywa różna - wiele osób stosuje zimowe akcesoria okrywowe, które trzeba usunąć z początkiem kwietnia. Wszelkiego rodzaju okrywy mogą być wykorzystane ponownie, więc nie ma konieczności ich wyrzucania (można je przechować na przykład w piwnicy lub w domku ogrodnika). Doświadczone oko ogrodnika od razu zauważy czy mrozy nie zniszczyły zbyt wrażliwych na minusowe temperatury roślin. Ogród w kwietniu wymaga uporządkowania po zimie - jest to idealny czas na przycinanie zeschniętych gałęzi za pomocą odpowiedniego sekatora. Można też popracować nad nadaniem odpowiedniego kształtu krzewom (na przykład bukszpanom, które idealnie nadają się do formowania zielonych kul ogrodowych). 

Zachwycaj się energią wcześnie kwitnących kwiatów i krzewów


Kwiecień to czas dla kwiatów takich jak tulipany. Mnogość tulipanowych odmian pozwala na urozmaicanie wiosennego ogrodu i poczucie wiosennej energii. Kwitną też krzewy, takie jak forsycje, a przy ciepłej wiośnie może też wprawić w zachwyt migdałek. Obfita korona różowych kwiatów może ozdobić każdy ogród, zwłaszcza że migdałek nie jest zbytnio wymagający pod względem pielęgnacyjnym. Prace w ogrodzie w kwietniu to nie tylko podziwianie budzącej się wiosny, ale przede wszystkim sadzenie roślin, które mają zakwitnąć latem. Można też sadzić iglaki, pnącza (kwitnące lub zielone, ubarwiające się jesienią) oraz róże (rabatowe i pnące, które chętnie oplatają pergole ogrodowe). To jest również najlepszy moment na komponowanie roślin na tarasie - urokliwa strefa przydomowego relaksu zagości w sercach członków rodziny od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Nie można zapominać o trawniku - pozimowy trawnik może wymagać nawożenia, likwidacji ubytków (za pomocą nasion trawy do regeneracji trawnika). Można zastosować pierwsze koszenie trawy. Jeśli ktoś nie ma jeszcze trawnika, a myśli o jego założeniu, to kwiecień jest idealnym miesiącem to realizacji tego zadania. 

Pomyśl o warzywniaku


W zależności od własnych potrzeb można zastanowić się nad wygospodarowaniem przestrzeni dla warzyw. Własne warzywa, szczególnie w dobie mody na produkty ekologiczne, są szczególnie cenne - ich wysiewanie czy sadzenie to sama przyjemność, a także gwarancja, że na stole znajdą się warzywa z własnej uprawy ekologicznej, dzięki czemu eliminuje się z budżetu domowego ryzyko gwałtownego wzrostu cen warzyw w sklepach. Jest to doskonała alternatywa dla mrożonek warzyw, które wiele rodzin podaje na stół z uwagi właśnie na zbyt wygórowane ceny warzyw w sezonie wiosennym i letnim. Niektóre warzywa doskonale dadzą sobie radę w gruncie, a niektóre będą wymagać założenia nawet niewielkiej szklarni. Przykładem warzyw wysiewanych do gruntu są szpinak, cebula dymka, bób, rzodkiewka, pietruszka, marchewka, buraki czerwone, koper. W wiosennym warzywniaku swoje miejsce powinny znaleźć też zioła (na przykład szałwia, majeranek, lubczyk, melisa). By ułatwić sobie pielęgnację warzywniaka, można zastanowić się nad wprowadzeniem automatycznego podlewania (można samodzielnie skomponować odpowiedni zestaw, bez konieczności wydawania fortuny na tego typu ogrodową innowację). 
Tekst: redakcja wnętrza-ze-smakiem.pl
Autor: Redakcja