Data modyfikacji:

Las w słoiku - jakie rośliny wybrać?

Planujesz samodzielnie wykonać las w słoiku? Świetnie! Zanim jednak przystąpisz do sadzenia roślin, musisz rozważyć kilka opcji. O tym, jakie rośliny posadzisz w swoim lesie w słoiku, zadecyduje wybór naczynia. Musisz wiedzieć, że popularne mini biosfery dzielą się na różne typy i to właśnie rodzaj szklanego pojemnika określi, jakie warunki będą panować wewnątrz.
Rośliny ozdobne
Lasy w słoikach, nazywane też mini biosferami, to bardzo popularne dekoracje wnętrz. Nie tylko prezentują się znakomicie, ale dają też dodatkowe pole do popisu przy tworzeniu kompozycji. Co więcej, samodzielne wykonanie mini biosfery, a na dalszym etapie jej troskliwa pielęgnacja, może być bardzo satysfakcjonującym zajęciem. Jeśli chcesz się wspiąć na wyższy szczebel domowego ogrodnictwa i własnoręcznie przygotować las w słoiku, zobacz, jakie rośliny będą najlepszym wyborem do kompozycji w szkle.

Jakie rośliny do słoika? Podział mini biosfer

Nik Southern, autorka popularnej książki o pielęgnacji kwiatów domowych pt. „Jak nie zabić swoich roślin”, dzieli lasy w słoiku na dwie zasadnicze kategorie. To mini biosfery otwarte oraz zamknięte. W tych pierwszych panować będą warunki imitujące klimat pustynny, czyli w naczyniu będzie sucho i ciepło. Z kolei w mini biosferze zamkniętej woda będzie parować i skraplać się na ściankach naczynia, stąd we wnętrzu słoika panować będzie wysoki poziom wilgotności powietrza.

To główne czynniki, jakie należy brać pod uwagę, jeśli zastanawiasz się, jakie rośliny do lasu w słoiku wybrać.

Las w słoiku – jakie rośliny do naczynia otwartego?

Gdy już wiesz, jakie warunki będą panować w twoim miniaturowym lesie w słoiku, skupmy się na roślinach. W otwartych naczyniach świetnie prezentować się będą rośliny lubiące suche warunki, czyli kaktusy i sukulenty. Zwróć również uwagę na dobór podłoża. Powinno ono być lekkie i przepuszczalne, np. wymieszane z piaskiem. Jeśli masz obawy, czy samodzielnie przygotujesz właściwą mieszankę gleby, zdaj się na gotowe rozwiązania, czyli ziemie skomponowane stricte pod uprawę sukulentów i kaktusów.

Gdy już skomponujesz swój las w słoiku z kaktusami i sukulentami w roli głównej, znajdź dla dekoracji jasne miejsce. Zwróć jednak uwagę, aby słońce nie dawało się roślinom za bardzo we znaki, ponieważ może dojść do poparzenia liści.

Jakie rośliny do lasu w szkle w naczyniu zamkniętym?

Teraz skupmy się na lasach w słoikach zamkniętych, w których panować będą warunki przypominające lasy deszczowe. Duża wilgotność sprzyjać będzie mchom, paprociom, bluszczom, skrzydłokwiatom. Z kolei w przypadku podłoża, tu sprawa jest nieco łatwiejsza. Wystarczy, że napełnisz pojemnik uniwersalną ziemią do roślin doniczkowych.

Las w szkle – praktyczne wskazówki

Obok rodzajów roślin czy podłoża, komponując swój las w słoiku, zwróć uwagę na kilka dodatkowych aspektów.
  • Małe okazy – wybieraj rośliny niewielkich rozmiarów. Twoja mini biosfera w szkle będzie żyć i się rozwijać, więc na im mniejsze okazy postawisz, tym więcej czasu upłynie, zanim wypełnią cały słoik.
  • Różne kolory, odmiany – staraj się dobierać zróżnicowane rośliny, dzięki czemu las w słoiku będzie prezentował się jeszcze ciekawiej. Różne kolory czy faktury liści stworzą ciekawy roślinny miks zamknięty w szkle.
  • Komponuj podłoże – co ciekawe, podłoże i warstwa drenażowa również mogą pełnić funkcję dekoracyjną. Na drenaż wybierz np. drobne białe kamyki. Jeśli naczynie jest duże, możesz ułożyć kilka przemiennych warstw kamyków i ziemi. Kompozycja będzie widoczna przez szklane ścianki naczynia, co dodatkowo urozmaici efekt końcowy.
Autor: Kamila Zalińska-Woźny