Data publikacji:

Łazienka loft. Jakie aranżacje do łazienki w takim stylu?

Moda na loftowy styl nie ma sezonowego charakteru. Fabryczny klimat na stałe wpisał się w sposób urządzania zwłaszcza bardziej oryginalnych nieruchomości. Prawdziwych loftów jest stosunkowo niewiele, ale ich klimat starają się oddać projektanci wnętrz również w mniejszych mieszkaniach. Jednym z pomieszczeń, które świetnie prezentuje się w tym klimacie, jest łazienka loft. Nie w każdym wnętrzu mamy do dyspozycji wystarczającą przestrzeń i duże okna, ale wiele daje odpowiedni dobór materiałów, oświetlenie oraz detale. Oto konkretne porady, jak zaaranżować pokój kąpielowy w industrialnym klimacie.
Łazienka loft

Czym jest styl loft, a czym styl loftowy

Lofty jako kategoria nieruchomości powstały ponad 60 lat temu w Nowym Jorku i wywodzą się z tanich lokali pofabrycznych, zajmowanych przez barwne, lecz ubogie środowisko twórcze. Z początku surowe i tanie wnętrza, zaczęły z czasem być poszukiwanymi nieruchomościami, ponieważ oferowały wyjątkowe walory, często niedostępne nawet dla droższych mieszkań.
Prawdziwe lofty mają powierzchnię 200 m2 i więcej, bardzo wysokie sufity, wielkie okna z nierzadko wspaniałymi widokami oraz wyjątkową historię miejsca i artystyczny etos. Z czasem stylistyka zarezerwowana dla tych ekskluzywnych, drogich lokali wyewoluowała do stylu loftowego, spotykanego również w zwykłych mieszkaniach. Jak zatem urządzić wnętrze w tym stylu, aby miało w sobie choć odrobinę prawdziwego przemysłowego klimatu?

Łazienka loft

Mała łazienka w stylu loft – czy to w ogóle możliwe? Jeśli aranżacja niewielkiego wnętrza ma mieć loftowy klimat, to powinna być bardzo oszczędna i nawiązywać do jednego głównego motywu. Pamiętajmy, że o charakterze loftu decyduje przede wszystkim jego historia, więc musimy zainspirować się konkretnym motywem, np. surowym betonem, naturalnym drewnem albo metalowymi detalami.
Jeśli chodzi o pokrycie ścian, to lepszym wyborem niż glazura w modnym kolorze, będzie ponadczasowa klasyka, a więc beton architektoniczny, kafelki z łupków, płyty z efektem naturalnej rdzy lub inserta szklane z efektem zużycia. Pamiętajmy jednak, by elementy ciemne w małym wnętrzu stosować z umiarem, raczej jako akcent. Wykończenie w ciemnych barwach całego pomieszczenia zmniejszy je optycznie i utrudni efektowne oświetlenie. Jeśli chodzi o podłogę, to przemysłowy klimat idealnie odda wracające do łask terazzo.
Jeśli mamy w łazience okno, będzie ono ogromnym atutem, ponieważ rozświetli pomieszczenie naturalnym światłem i optycznie powiększy przestrzeń. Jeśli to możliwe, stolarka okienna powinna być wykonana z naturalnego drewna lub wysokiej jakości metalu. Ważne, żeby rama okna, parapet i okucia były spójne z detalami w całym wnętrzu. Razem z lampami, obudową szklanej kurtyny prysznica oraz armaturą powinny nawiązywać do przemysłowego stylu prostą, geometryczną formą i szlachetnym materiałem.
Ciekawym detalem mogą być też poprowadzone na wierzchu miedziane rury oraz oryginalny, designerski grzejnik. Jeśli w łazience przewidujemy wannę, można pokusić się o model wolnostojący, gdyż powiększa on optycznie przestrzeń i nadaje wnętrzu niepowtarzalny charakter. Z kolei zamiast tradycyjnej kabiny prysznicowej lepszym rozwiązaniem będzie tzw. mokra strefa prysznicowa bez brodzika z odpływem liniowym w podłodze i dużą, kwadratową deszczownicą.

Biała łazienka loftowa

Jeśli nasza łazienka ma wyjątkowo mały metraż i nie dysponuje oknem, najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wnętrze z dominującym odcieniem bieli. Oświetlenie może mieć w nim formę matowego panelu świetlnego, imitującego źródło światła naturalnego. Biel glazury możemy wzbogacić aplikacjami z betonu architektonicznego, przeznaczając na niego np. jedną ścianę na której znajdzie się lustro i oświetlenie kierunkowe, które dodatkowo wydobędzie jego fakturę.
Pamiętajmy, by nie przeładować wnętrza detalami, z których każdy próbuje udawać przemysłowy. Dużo ciekawszy efekt uzyskamy, zestawiając maksymalnie dwa kolory i faktury ścian oraz jeden wyrazisty akcent w formie np. technicznej lampy czy armatury, niż dodawanie na siłę odkrytych kabli, lamp w drucianych oprawach, kafelków metro i luster w czarnych ramach. Styl loftowy to styl nienarzucający się, który zauważamy i rozczytujemy dopiero po chwili, a nie kolekcja modnych gadżetów, które za kilka lat będą śmieszyć.

Drewno w łazience loftowej

Nieco przytulniejsze od sterylnej bieli będzie wnętrze wykończone drewnem. Odpowiednio zastosowane drewno jest trwałe i przy odpowiedniej wentylacji tworzy w łazience bardzo zdrowy mikroklimat. Do łazienki wybieramy drewno liściaste, najlepiej z robinii akacjowej lub brzozy fińskiej, gdyż są odporne na wilgoć, nie plamią powierzchni w kontakcie z wodą i mają jasną, delikatną barwę. Z drewna najlepiej będzie wykonać blat pod umywalkę oraz okładzinę ścian suchych w formie paneli z lamelek ułożonych w niewielkich odstępach, dzięki czemu będą ciekawie rozpraszać światło i dodatkowo wyciszać pomieszczenie.
Do drewnianego blatu i mebli łazienkowych dobrze pasować będzie minimalistyczna ceramika łazienkowa o geometrycznych kształtach. Unikajmy wyrazistych wzorów na kafelkach i kontrastowych zestawień kolorów. Drewniane elementy wykończenia będą dobrze współgrały z bielą lub szarością i ewentualnymi delikatnymi wzorami. Modna we wnętrzach loftowych czerwona cegła jest odpowiednia raczej do większych i dobrze doświetlonych metraży. W małej łazience może wyglądać zbyt ciężko i razić swoją surowością w zbyt bliskim kontakcie. Unikajmy również czerni oraz wszelkich zbyt grubych i ciężkich detali, gdyż zdominują małą przestrzeń.
Zarówno drewno, jak i kafelki powinny pokrywać całą wysokość ściany, aby podwyższyć optycznie pomieszczenie. Unikajmy wszelkich poziomych podziałów i listew ozdobnych. W przypadku skośnych ścian na poddaszach sufit malujmy wyłącznie na biało, chyba że pomieszczenie jest bardzo wąskie i skośna ściana wymaga zabezpieczenia przed bezpośrednim działaniem wody. W takim przypadku należy wykończyć ją jednolitym materiałem, takim jak reszta wnętrza. Wszelkie wyróżnianie wystających elementów ograniczających przestrzeń innym kolorem lub fakturą, zwróci na nie uwagę i pomniejszy wnętrze.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo