Data publikacji:

Łazienka w stylu nowoczesnym – jak urządzić łazienkę w stylu nowoczesnym?


Urządzenie mieszkania z pewnością nie należy do szybkich i łatwych zadań. Aby wnętrza były spójne i harmonijne, trzeba odpowiednio dobrać dodatki i wyposażenie pomieszczenia. Od wielu lat Polacy najczęściej decydują się na praktyczne i funkcjonalne aranżacje nowoczesne. Z poradnika dowiesz się, jak powinna wyglądać łazienka w stylu nowoczesnym.
łazienka
Nowoczesna aranżacja wnętrza to najczęściej wybierany sposób na urządzenie mieszkanie lub domu. Styl ten wykorzystuje najnowsze materiały wykończeniowe i preferuje minimalizm oraz prostotę, odrzucając przepych i wszelkie zbędne elementy dekoracyjne. Niezwykle ważna jest w nim także funkcjonalność oraz harmonia. W naszym poradniku zawarliśmy wskazówki pozwalające urządzić łazienkę w stylu nowoczesnym.

Łazienka w stylu nowoczesnym – na co zwracamy uwagę?


Nowoczesne łazienki powinny być bardzo jasne i wypełnione światłem. Urządzimy je na powierzchniach o dowolnej wielkości, począwszy od dużych salonów kąpielowych, po kilkumetrowe pomieszczenia w kawalerkach. Minimalizm pasuje zresztą do małych przestrzeni, optycznie je powiększając, a także poprawiając komfort użytkowania.

Łazienki w stylu nowoczesnym powinny być przede wszystkim funkcjonalne, ale też minimalistyczne, wymagają przez to od użytkowników dobrego rozplanowania wnętrza. Praktycznie wszystkie używane w nich przedmioty, takie jak środki czystości, szampony, proszki, suszarki itd., powinny mieć swoje wyznaczone miejsce i być ukryte przed wzrokiem przebywających w pomieszczeniu.

Kolory w łazience w stylu nowoczesnym

W łazience nowoczesnej dominują przede wszystkim stonowane i naturalne barwy. Poza uniwersalną bielą będą to popiele, beże oraz przeróżne odcienie szarości. W bardziej odważnych aranżacjach spotkamy się też z czerniami. Bardzo popularne jest również wykorzystanie naturalnych materiałów, takich jak drewno i kamień, a także surowego betonu. W nowoczesnych łazienkach odradza się stosowania ostrych i intensywnych kolorów, takich jak głębokie czerwienie, a także rzucających się w oczy akcentów ozdobnych w kolorach złotym, miedzianym lub srebrnym.

Płytki w łazience w stylu nowoczesnym

Płytki w nowoczesnej łazience przyjmują klasyczne kształty. Zazwyczaj na ścianach oraz podłogach układamy duże kafle z minimalnymi fugami. Koniecznie unikamy ekstrawagancji, a więc glazury wykonanej na wysoki połysk oraz posiadającej zdobienia lub zauważalną fakturę. Wskazane jest jednak korzystanie z kafli z rysunkiem naśladującym wygląd drewna, betonu lub naturalnego kamienia, który przełamuje nieco sterylność wnętrza. Ciekawym pomysłem jest również wykorzystanie gresu lub minimalistycznej mozaiki.

Ceramika i armatura w łazience w stylu nowoczesnym

W nowoczesnych łazienkach montuje się zazwyczaj zarówno kabinę prysznicową, jak i wannę. W przypadku tej pierwszej modna jest budowa prysznica bezbrodzikowego z odpływem liniowym. W zależności od projektu i kształtu pomieszczenia, wanny mogą być zarówno zabudowane, jak i wolnostojące. Zgodnie z preferencjami wybieramy proste wzory pozbawione zdobień, w obłych lub ostrych kształtach.

Nowoczesna toaleta i bidet są zazwyczaj zbudowane na stelażu, który ukrywa w ścianie zbiornik spłuczki, pozostawiając na wierzchu gustowny przycisk. Tutaj także preferuje się bardzo proste i neutralne kształty. Umywalki wpuszczane są w blaty lub ustawia się je na ich powierzchni w formie misek o cienkich ściankach. W przypadku baterii stawiamy na nowoczesne i subtelne rozwiązania, które nie rzucają się oczy. W nowoczesnej łazience nie spotkamy z pewnością kranów z kurkami na ciepłą i zimną wodę.

Meble w łazience w stylu nowoczesnym

Meble w nowoczesnej łazience są ograniczone do minimum i muszą być przede wszystkim funkcjonalne. Szafki pod umywalki przyjmują niezwykle spartańskie, geometryczne kształty pozbawione jakichkolwiek zdobień, a także widocznych rączek lub uchwytów. W zależności od rodzaju wnętrza, są wykonane z drewna lub monochromatycznych płyt MDF z matowym wykończeniem.

Oświetlenie i dodatki w łazience w stylu nowoczesnym

Oświetlenie w nowoczesnej łazience zapewnia zazwyczaj wiele małych punktowych reflektorków. Często stosuje się też lampy wbudowane w podwieszane sufity. Rolę dodatkowego oświetlenia spełniają też stosowane na różne sposoby listwy LED. Są one często montowane przy podłodze, za szafkami lub lustrem, we wnękach, a nawet w kabinie prysznicowej. Dozwolone są również niewielkie kinkiety, np. przy lustrach.

Jak zaznaczyliśmy, w nowoczesnej łazience stawiamy na minimalizm, tak więc wszystkie dodatki ograniczamy do minimum. Najbardziej znaczącym elementem tego typu będą całkowicie utylitarne lustra, których wąskie ramy są pozbawione jakichkolwiek zdobień. Na ścianie możemy zawiesić też proste metalowe wieszaki na ręczniki lub grzejniki, na półkach ustawić kilka pojemników i kubków, a na podłodze rozłożyć mały chodnik, ale niewiele więcej, by nie przeładować łazienki zbyt dużą liczbą przedmiotów.