Data publikacji:

Łazienka w stylu nowojorskim – jak urządzić łazienkę w stylu nowojorskim?


Nowy Jork to dla stolica świata, będąca tyglem, w którym mieszają się kultury, języki i tradycje z całego świata. Blichtr oraz eklektyzm metropolii możemy odtworzyć i sprowadzić także do własnego domu. Dowiedz się, jak urządzić łazienkę w stylu nowojorskim.
łazienka
Nowy Jork to miast bliskie każdemu z nas, choć większość osób nigdy nie postawi nogi na jego zatłoczonych ulicach. Metropolia jest tłem, a czasami też jednym z bohaterów niezliczonych książek, komiksów, filmów i seriali, dzięki czemu ludzie na całym świecie zbudowali więź z tym miastem. Przypadkowy przechodzień na polskiej ulicy bez problemu wskaże charakterystyczne punkty i nowojorskie miejsca, takie jak Statua Wolności, most Brooklyński, Central Park, Wall Street czy Broadway i Times Square. Fascynacja niezwykle bogatą kulturą i prawdziwie amerykańską architekturą miasta owocuje próbą jej wydestylowania i przeniesienia na rodzimy grunt, owocem tych wysiłków są konkretne pomysły na aranżację wnętrz domów i mieszkań. Z artykułu dowiesz się, jak urządzić łazienkę w stylu nowojorskim.

Styl nowojorski – ogólna charakterystyka


Zanim przejdziemy do konkretnych pomysłów na wyposażenie i udekorowanie łazienki, warto scharakteryzować podstawowe cechy stylu nowojorskiego. Warto przy tym podkreślić, że jest on nieco sztucznym tworem, z którym spotkamy się głównie w Polsce. Termin „styl nowojorski” ukuli bowiem spece od marketingu oraz firmy wnętrzarskie, które w ten sposób opisały znane za oceanem i dobrze opisane style transitional oraz eclectic. Przymiotnik „nowojorski” jest więc rodzimym skrótem myślowym. Przeglądając zachodnie serwisy wnętrzarskie, warto brać to pod uwagę, szukając porad oraz inspiracji.

Czym więc charakteryzuje się styl nowojorski? Tak naprawdę nie sposób tego do końca sprecyzować, bowiem jego granice są płynne. Wnętrza zaaranżowane na jego modłę powinny odznaczać się kilkoma podstawowymi cechami. Pierwszą z nich jest wszechobecny eklektyzm i połączenie tradycyjnych stylów wystroju wnętrz z końca XIX wieku i XX wieku, z bardziej nowoczesnymi elementami, które ukształtowały Nowy Jork. Chodzi tu między innymi o elegancką architekturę i design Art Deco.

Mieszkania wykonane na modłę nowojorską posiadają duże i otwarte przestrzenie pełne światła. W kuchniach montuje się wyspy oraz gustowne barki, a ściany salonów zdobią eleganckie tapety, obrazy i zdobione lustra. Meble mają wiele elementów dekoracyjnych i wzbogacone są o detale wykonane z metalu (niklu bądź miedzi).

Łazienka w stylu nowojorskimi – na co zwracamy uwagę?


Urządzenie łazienki w stylu nowojorskim daje spore pole dla naszej pomysłowości i kreatywności. Musimy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Wnętrze powinno być jasne i przestronne. Przed remontem warto więc dobrze rozplanować przestrzeń i poza płytkami oraz meblami wybrać od razu pasujące do nich oświetlenie i dodatki. Małe łazienki stanowić będą oczywiście większe wyzwanie, nie możemy przesadzać bowiem w nich z dodatkami oraz zbyt ciemnymi meblami, które przytłoczą i optycznie zmniejszą całe pomieszczenie.

Kolory w łazience w stylu nowojorskim

W pomieszczeniach w stylu nowojorskim przeważają jasne i stonowane barwy. W łazience dominować będzie przede wszystkim biel oraz odcienie beżu lub szarości. Ich uzupełnienie stanowią drobne akcenty wprowadzane przez dodatki i akcesoria przyjmujące bardziej intensywne kolory, np. czerwienie, błękity i czernie.

Płytki w łazience w stylu nowojorskim

W przypadku płytek sięgamy po stonowaną i klasyczną błyszczącą glazurę wprowadzającą do wnętrza elegancki sznyt. Dobrym rozwiązaniem na ścianę są białe prostokątne kafle, na podłodze dobrze sprawdza się np. dwukolorowe wzory z płytek (np. biało-czarne).

Armatura w łazience w stylu nowojorskim

Do wnętrza nowojorskiego pasować będą przede wszystkim wolnostojące wanny na ozdobnych nóżkach, a także klasyczne umywalki na podestach oraz kompaktowe toalety. W przypadku umywalek dobrze prezentować będą się też misy wbudowane w blaty, które zbudowane są ze szlachetnego kamienia. Baterie mogą być nowoczesne i minimalistyczne albo wykonane w stylu retro, przy czym najlepiej, by były wykończone na głęboki metaliczny połysk.

Meble w łazience w stylu nowojorskim

W przypadku szafki pod umywalkę wybieramy klasyczne drewniane meble ze zdobieniami oraz wyraźnie widocznymi metalowymi akcentami (rączki szuflad oraz szafek). Stawiamy na grube i solidne blaty wykonane z kamienia (marmur) lub naśladujących go materiałów. Nie zapominamy też o dużym lustrze w ramie pasującej do reszty mebli w łazience.

Dodatki i oświetlenie w łazience w stylu nowojorskim

Łazienkę możemy wypełnić eleganckim bibelotami. W tej roli sprawdzą się antyki z początku wieku, ale równie dobrze możemy zdecydować się na przedmioty znalezione na pchlim targu lub zupełnie nowoczesne gadżety. Charakteru łazience nadadzą ciekawie wyglądające miski, mydelniczki, pojemnik oraz świeczniki. Dobrym pomysłem jest także zawieszenie na ścianie kilku obrazków lub plakatu w oprawie pasującego do wystroju.