Data publikacji:

Łazienka z wanną. Zwykła czy narożna? Jak zmieścić w małej łazience wannę?

Nie da się ukryć, że w wielu mieszkaniach w naszym kraju pomieszczenie, które zostało przygotowane na urządzenie łazienki, nie jest zbyt przestronne. Stanowi to spore wyzwanie projektowe, zwłaszcza gdy naszym marzeniem jest łazienka z wanną. Na szczęście, nie musimy rezygnować z długich, aromatycznych kąpieli. Istnieje wiele rozwiązań, dzięki którym nawet w niewielkiej łazience może znaleźć się wanna, która zapewni nam pełnię komfortu.
Łazienka z wanną wolnostojącą
Przywykliśmy sądzić, że prysznic jest jedynym rozwiązaniem, które znajdzie zastosowanie w przypadku małych łazienek. Nic bardziej mylnego. Szeroka oferta wanien, którą znaleźć możemy w sklepach, pozwala dobrać rozwiązanie do każdego pomieszczenia. Oczywiście musimy pogodzić się z faktem, że niezbędne będą kompromisy dotyczące wielkości lub kształtu wanny, niemniej jednak możemy mieć pewność, że znajdziemy model, który spełni nasze oczekiwania.

Kształt wanny - jaki będzie najlepszy?

Jeśli zdecydowaliśmy się na łazienkę z wanną, mimo niewielkich rozmiarów pomieszczenia, musimy pamiętać, że liczy się każdy centymetr podłogi, a naszym zadaniem jest wykorzystanie miejsc trudno ustawnych. Pozwoli to jednocześnie cieszyć się wanną, jak i zapewnić sobie komfort w poruszaniu się po pomieszczeniu. Istnieje kilka rozwiązań, które możemy wybrać.
Pierwszym z nich jest oczywiście łazienka z wanną narożną. Jej kształt pozwala bowiem zagospodarować róg pomieszczenia a przy tym, dzięki owalnemu zwężeniu, doskonale kształtuje przestrzeń, sprawiając, że optycznie wygląda ona na większą. Zaletą wanien narożnych są ich dość duże wymiary. Najczęściej mają bowiem około 140 cm długości i 75 cm szerokości, co jest w stanie zapewnić nam pełnię komfortu. Przykłady nowoczesnych i eleganckich wanien narożnych znajdziesz na stronie Ceneo.pl.

Łazienka z wanną wolnostojącą. Czy to możliwe?

Kiedy myślimy o niewielkim pomieszczeniu, zazwyczaj od razu skreślamy pomysł zakupu wanny wolnostojącej. Specjaliści zajmujący się wystrojem wnętrz przekonują jednak, że niepotrzebnie. Łazienka z wanną wolnostojącą to pomysł, który możemy zrealizować nawet w przypadku, w którym nie dysponujemy dużym metrażem.
Kluczowe znaczenie ma wybór odpowiedniej wanny. Obecnie w ofertach sklepów możemy znaleźć wanny wolnostojące o niewielkich wymiarach i smukłych kształtach. Jeśli dodatkowo umieścimy ją w taki sposób, by jednym brzegiem przylegała do ściany, zaoszczędzimy sporo miejsca, tworząc jednocześnie półkę na najpotrzebniejsze kosmetyki.
Ciekawym pomysłem jest również umieszczenie wanny wolnostojącej w pobliżu okna. W przypadku łazienek z oknami miejsce to zazwyczaj pozostaje niewykorzystane. Montaż wanny pozwala więc zaaranżować każdy element łazienki, a jednocześnie cieszyć się wymarzonym miejscem kąpieli. Jeśli obawiamy się o swoją prywatność, możemy postawić na praktyczne rolety w kasecie, wykonane z tworzywa. Tego typu osłonom okiennym nie zaszkodzi bowiem wilgoć panująca w łazience.

Łazienka z wanną z parawanem - kompromis dla każdego

Istnieją rodziny, w których część domowników preferuje branie prysznica, część zaś uwielbia długie gorące kąpiele. W sytuacji, w której dysponujemy jedną i do tego niewielką łazienką, nie mamy możliwości zamontowania obu rozwiązań. Co w takim przypadku? Odpowiedź jest prosta. Jest nią łazienka z wanną z parawanem. Istnieje szeroki wybór parawanów nawannowych.
Niech nie zmyli nas nazwa parawan. Obecnie nie mają one zbyt wiele wspólnego z niezbyt praktycznymi i nieestetycznymi zasłonkami wykonanymi z folii, które często odstraszały swoją kolorystyką. Dzisiejsze parawany nawannowe to nowoczesne, proste w montażu konstrukcje wykonane z trwałych, a jednocześnie łatwych w czyszczeniu materiałów, takich jak tworzywo sztuczne, pleksi, polistyren czy szkło. Są funkcjonalne, a jednocześnie prezentują się doskonale. Bardzo często posiadają eleganckie, chromowane elementy, dają się przesuwać i składać - dlatego też, gdy nie korzystamy z nich, nie ograniczają przestrzeni w niewielkiej łazience.

Kolorystyka małej łazienki z wanną - na co postawić?

Poza wyborem odpowiedniej wanny do małej łazienki niezwykle istotny jest również wybór pozostałych elementów wyposażenia oraz kolorystyki kafelek. Odpowiednio dobrane pozwolą optycznie powiększyć wnętrze i sprawią, że wanna nie będzie go przytłaczać.
Jedną z ciekawych propozycji, która cieszy się aktualnie sporą popularnością, jest szara łazienka z wanną. Szary to kolor neutralny, który daje wiele możliwości kompozycyjnych. Możemy połączyć go z bielą oraz jasnym drewnem czyli rozwiązaniami, które od zawsze nadawały wnętrzom lekkości i sprawiały, że optycznie stawały się one bardziej przestrzenne.
Bardzo dobrze sprawdzają się również inne jasne odcienie, takie jak beże oraz pastelowy błękit. Pamiętajmy o tym, że mała łazienka nie powinna być przytłoczona nadmiarem dekoracji, stojących wszędzie kosmetyków czy wieloma kolorami ręczników, które sprawiają, że pomieszczenie wygląda na nieuporządkowane oraz znacznie mniejsze niż w rzeczywistości.
Jak widać, posiadanie łazienki o stosunkowo niewielkich wymiarach nie stanowi przeszkody przed zamontowaniem nowoczesnej i funkcjonalnej wanny. Z powodzeniem możemy zrobić to nawet w przypadku łazienek o powierzchni 3 m2. Kluczowe znaczenie ma wybór wanny w odpowiednim rozmiarze i kształcie oraz próby wykorzystania całej dostępnej przestrzeni, w tym również miejsc, które wydają się być trudne do aranżacji. Na szczęście, szeroki wybór wanien oraz akcesoriów do nich sprawia, że staje się to znacznie łatwiejsze niż kiedykolwiek.
Zdjęcie: Wavebreakmedia/Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo