Data publikacji:

Lilia – pielęgnacja, odmiany, wymagania, jaka ziemia

Kwiaty lilii cechują się niezwykłą urodą. Są piękne, pachnące i oryginalne. Przez wieki były symbolami kultu w religiach i zdobiły dzieła sztuki. Dawniej cechowała je dość mistyczna i poważna symbolika. Współcześnie, dzięki kolorowym odmianom, ich wizerunek całkowicie się odmienił. Stały się kwiatami radosnymi i energicznymi, uwielbianymi przez ogrodników i kwiaciarnie. A spotkać je można w przydomowych ogrodach, a także w wersjach doniczkowych.
Lilia – pielęgnacja, odmiany, wymagania, jaka ziemia

Kwiaty lilii

Lilia, z łacińskiego ‘Lilium’, to przedstawicielka bylin cebulowych z rodziny liliowatych, do której zaliczanych jest około 115 gatunków. Lilia jest znana jako roślina ozdobna, którą zlicza się nawet do 8 tysięcy wyhodowanych odmian, głównie kultywatorów i mieszańców. W Polsce szczególnie popularne były lilia biała i lilia królewska.
Niezwykle urokliwe kwiaty lilii dostępne są w ogromnej liczbie kolorów, a liczba odmian może przytłaczać. Warto więc zostawić to kolekcjonerom, samemu skupiając uwagę wyłącznie na kwestiach estetycznych i wyglądzie zewnętrznym.

Lilia – budowa

Lilia zbudowana jest z cebuli umieszczonej w ziemi o średnicy i kolorze zależnym od gatunku, z której wyrasta najczęściej pojedyncza łodyga – gruba, nierozgałęziona oraz wyprostowana. Lilia posiada liście siedzące, najczęściej na krótkim ogonku, które mogą być np. równowąskie, jajowate, lancetowate czy eliptyczne.
Kwiaty w tej roślinie mogą występować pojedynczo, a także zebrane w kwiatostany – baldachy lub grona. Okwiat cechuje charakterystyczny kształt w formie kielicha składającego się z sześciu listków ułożonych w dwa kółka. Dodatkowo w kwiecie znajdziemy sześć pręcików oraz jeden słupek na długiej szyjce z trójdzielnym znamieniem.

Lilia – otoczenie

Lilie z powodzeniem mogą być uprawiane na zewnątrz (ogród/działka), jak w doniczkach w warunkach domowych czy balkonowych. Do uprawy ogrodowej lilii niezbędna jest dość żyzna ziemia, przepuszczalna i przewiewna. Roślina nie lubi przesuszania, więc regularna wilgoć jest również mile widziana. Najlepszym stanowiskiem będzie miejsce dobrze nasłonecznione lub lekko w cieniu.
My jednak skupimy się na uprawie doniczkowej, do której najlepiej nadają się niskie odmiany lilii z grupy mieszańców azjatyckich czy orientalnych. Sama uprawa doniczkowa nie jest szczególnie trudna i poradzi sobie z nią każdy zaprawiony w boju domowy ogrodnik.

Lilia i jej najpopularniejsze odmiany

Wśród najpopularniejszych odmian lilii występujących w Polsce można wymienić kilka klasycznych gatunków. Wśród nich są:
  • lilia biała (Lilium candidum),
  • lilia tygrysia (Lilium lancifolium),
  • lilia królewska (Lilium regale),
  • lilia złocista (Lilium auratum),
  • lilia Henry’ego (Lilium henryi).
Jeżeli zaś chodzi o uprawy doniczkowe, wśród popularnych mieszańców warto wymienić:
  • mieszańce azjatyckie: kremowe Admiration, Denia, Exception, Orange Pixie; pomarańczowe Horizon; czerwone India; biało-czerwone Paulus Potter czy białe Reinesse;
  • mieszańce orientalne: białe z plamkami Mr. Ed; biało-żółte Mr. Ruud, Mr. Sam, Little Girl, Little Pink, Little Joy, Miss America, Miss Rio czy różowe o różnych odcieniach My Romance.

Lilia – uprawa doniczkowa

Lilię w doniczce warto sadzić na wiosnę. Cebulki pojawiają się w centrach ogrodniczych już w marcu. Należy wybierać zdrowe i jędrne cebule, bez widocznych uszkodzeń czy śladów świadczących o chorobie rośliny.
Wybieramy doniczkę głęboką na 30–40 cm, a same cebulki sadzimy na głębokości około 10–15 cm (głębokość sadzenia podaje się jako 3-krotność wysokości samej cebulki). Nie powinno być ich też więcej niż 5 sztuk na doniczkę o średnicy 20 cm. Sadząc cebulki, należy uważać, by nie uszkodzić delikatnych korzeni.
Możemy wybrać np. brązową doniczkę Keter Small Cylinder (w kształcie cylindra) lub coś bardziej ekstrawaganckiego, jak złote metalowe donice na stojaku. Ważne, by donica komponowała się z domowym wystrojem i pasowała do naszego gustu.

Jaka ziemia do lilii?

Najlepszym podłożem do lilii będzie uniwersalna ziemia ogrodowa lub ziemia do roślin balkonowych. Spód warto też wyłożyć warstwą keramzytu, odpowiedzialną za drenaż. Nie ma tutaj szczególnych wymagań co do rodzaju gleby. Ważne, by ta zawsze była nieco wilgotna, o czym będzie dalej.

Lilia – kwitnienie, dojrzewanie

Początkowo sadzonka powinna przez 3 do 4 tygodni dojrzewać w pomieszczeniu o temperaturze około 15 stopni Celsjusza. Po ukorzenieniu się cebul można doniczkę przenieść w miejsce z temperaturą pokojową (jednak nie wyższą niż 25 stopni Celsjusza). Lilie kwitną po okresie 2–3 miesięcy (mieszańce azjatyckie) lub 3–5 miesięcy (mieszańce orientalne).

Lilia – pielęgnacja

Stanowisko dla lilii doniczkowej powinno być nasłonecznione, ale jak to często bywa przy uprawie domowych kwiatów, należy unikać bezpośredniego i ostrego słońca. Należy dbać o podłoże, a te powinno być stale lekko wilgotne. WAŻNE! Trzeba pilnować, aby gleba całkowicie nie przeschła.
Roślinę warto zasilać nawozem do roślin cebulowych Agrecol lub nawozem do roślin kwitnących Substral. Należy to robić regularnie, ale dość oszczędnie.

Lilia – kwitnienie i przesadzanie

Lilie doniczkowe kwitną dość krótko, bo zaledwie 2–3 tygodnie. Po ich przekwitnięciu należy ograniczyć podlewanie, aż roślina całkowicie zżółknie, a przestać podlewać, gdy liście zaczną zasychać.
Roślin nie przesadza się w klasyczny sposób. W okolicach września/października cebulki należy wykopać i oczyścić, a następnie przechowywać do wiosny, najlepiej w ciemnym i suchym miejscu o niskiej temperaturze (w okolicach 2–4 stopni Celsjusza). Lekkie przechłodzenie korzystnie wpłynie na kwitnięcie kolejnej wiosny.
Zdjęcie: EwaStudio/Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo