Data publikacji:

Listwa okapnikowa: jak zamontować?

listwa okapnikowa jak zamontować
Czym jest listwa okapnikowa? Listwa PCV okapnikowa zapewnia prawidłowe odprowadzenie wody spływającej po pionowych powierzchniach elewacji. Zabezpiecza przed podciekaniem, dzięki czemu eliminuje ryzyko niszczenia i odpadania tynku. Co więcej – chroni krawędź przed uszkodzeniami mechanicznymi. „Wałkujemy” temat i szukamy odpowiedzi na pytanie: „Listwa okapnikowa: jak zamontować?”. 

Listwa okapnikowa – czy warto? Tak! Ma ona wiele zalet

Listwa okapnikowa służy do wykończenia balkonów i tarasów. A taras i balkon to elementy domu wymagające bardzo starannego wykończenia, jeśli chcesz, aby twoje domostwo pięknie się prezentowało z zewnątrz i… nie marzysz o kłopotach wkrótce po wprowadzeniu się do nowego domu. 
Czytaj o zaletach, jakie ma listwa okapnikowa:
  • Zapewnia łatwy, szybki i precyzyjny sposób wykończenia dolnej części elewacji ociepleniowej.
  • Wzmacnia i ułatwia uzyskanie równych krawędzi wystających elementów elewacji.
  • Zapobiega odpadaniu tynku od profilu startowego na połączeniu go z tynkiem.
  • Jest odporna na warunki atmosferyczne i promieniowanie ultrafioletowe. 
  • Listwę okapnikową zakłada się po to, aby odprowadzała wodę i chroniła elewację przed zaciekami i uszkodzeniami, które są naturalnym następstwem nacieków. Okapnik powinien również dobrze wyglądać i dodawać domowi elegancji (listwa okapnikowa na balkon, listwa okapnikowa tarasowa).

    Jaki okapnik wybrać, aby najlepiej odgrywał zadaną mu rolę?

    Jest kilka rodzajów listew okapnikowych. Poniżej podajemy te, których użycie polecamy ci z czystym sumieniem:
  • Listwy okapnikowe stalowe – wykonane są ze stali nierdzewnej, a stal jest materiałem bardzo wytrzymałym na uszkodzenia mechaniczne. Pamiętaj, by podczas prac montażowych nie zagiąć i nie odkształcić okapnika. Dlaczego to tak ważne? Lekkie wgłębienie w powierzchni listwy balkonowej może spowodować gromadzenie się w tym miejscu wody, co nie wpłynie dobrze na funkcjonalność listwy okapnikowej!
  • Listwa okapnikowa aluminiowa – ten rodzaj listwy okapnikowej świetnie się prezentuje na balkonach i tarasach. Ale na tym nie koniec – zaletą okapników aluminiowych jest ich niska waga. Aluminium to bardzo lekki materiał. A co za tym idzie – montaż listew okapnikowych aluminiowych nie obciąża zbytnio konstrukcji balkonu czy tarasu. Jednak nie zapominaj, że te zalety nie wystarczą, by okapnik zdał egzamin na piątkę. Aby spełnił swoje zadanie, musi być prawidłowo zamontowany. O czym trzeba pamiętać? O zrobieniu odpowiedniego spadu i o warstwie uszczelniającej, która chroni taras przed wsiąkaniem wody i w konsekwencji jego powolnym niszczeniem. 
  • Listwa PCV okapnikowa (z siatką), czyli okapnik PCV – profil z PCV jest dodatkowo wyposażony w siatkę z włókna szklanego, bez której nie spełniłby swojego zadania. Listwa PCV okapnikowa z siatką – jak zamontować? Przed zamontowaniem tego okapnika PCV z siatką, siatkę zamocz w specjalnym kleju przeznaczonym do rodzaju podłoża, do którego profil będzie mocowany, np. w kleju do styropianu lub wełny szklanej.
  • Listwa okapnikowa: jak zamontować?

    Listwa okapnikowa z siatką – montaż krok po kroku:
  • Montaż rozpocznij od przygotowania odpowiedniej długości odcinka listwy. 
  • Rozprowadź klej na powierzchni okładziny termicznej.
  • Siatkę szklaną, w którą zaopatrzona jest listwa okapnikowa, zatop w kleju tak, by klej „przeszedł” przez siatkę na zewnątrz.
  • Tak zatopioną siatkę listwy okapnikowej przykryj siatką systemową i całkowicie zaciągnij klej na obydwie siatki.
  • Co ważne – w zależności od rodzaju okapnika klej należy zaciągnąć w odpowiedni sposób. Zwróć koniecznie uwagę na zalecenia producenta listew okapnikowych. 

    Listwa okapnikowa – montaż. To musisz koniecznie wiedzieć!

    Jakie zastosowanie ma listwa okapnikowa balkonowa? Służy do odprowadzania wody z elewacji ociepleniowej. Okapnik PCV z siatką ma trzy podstawowe walory użytkowe: odprowadzanie wody z dala od powierzchni elewacji, wzmocnienie oraz równe i estetyczne wykończenie dolnych krawędzi elewacji, a także: łatwy i szybki montaż.
    Listwa okapnikowa z siatką – tak się robi montaż:
  • Okapnik montuj pod tarasem, balkonem, gzymsem, nad oknem i innymi miejscami, gdzie woda spływająca po elewacji może podcieknąć pod wystające na zewnątrz elementy elewacji, czyli w miejscach, gdzie wymagane jest odprowadzenie wody z dala od powierzchni elewacji.
  • Zatop siatkę z z włókna szklanego, w którą jest zaopatrzony okapnik, w kleju przeznaczonym do montażu siatki szklanej do styropianu lub wełny szklanej. 
  • Rozprowadź klej po powierzchni styropianu (lub wełny) specjalną pacą, dbając o jego równomierne rozłożenie.
  • Wtop w klej siatkę szklaną pochodzącą z listwy okapnikowej. 
  • Przykryj tę siatkę systemową siatką szklaną na zakład 10 cm.
  • Uwaga – operację tę wykonuj w jednej czynności. W efekcie obydwie siatki szklane (siatka od okapnika i siatka systemowa) zostaną zatopione w kleju tworzącym jedną warstwę (strukturę). 
  • Po wyschnięciu kleju możesz rozpocząć tynkowanie. Tynk rozprowadź równomiernie, aby wypełnić w okapniku (listwa okapnikowa elewacyjna) całe miejsce przeznaczone na tynk.
  • Listwa okapnikowa elewacyjna – profil okapowy do tarasu. Jaki wybrać najlepiej?

    Jest profil lakierowany, anodowany i zwykły. Od czego powinien zależeć twój wybór? Od konkretnego projektu budowlanego. Najczęściej stosowany i najbardziej uniwersalny jest profil okapowy balkonowy o długości 250 cm. Jeśli szukasz listwy okapnikowej minimalistycznej, to wybierz produkt wykonany z aluminium. Profil tarasowy sprawdza się w przypadku bardzo różnych przestrzeni. Dzięki odpowiedniemu profilowaniu zapewnia szczelne przyleganie do krawędzi budynku i pełną ochronę.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Ewa Doniec
    Ewa Doniec

    Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.