Data modyfikacji:

Livistona rotundifolia - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje

Livistona rotundifolia (Liwistona okrągłolistna) to gatunek palmy z rodziny arekowatych, których ojczyzną są tropikalne, azjatyckie lasy. Obecnie Livistona uprawiana jest także jako roślina doniczkowa i ogrodowa. Jak o nią dbać? Jaką ziemię zastosować i co robić podczas kwitnienia? Wyjaśniamy w artykule.

Livistona – charakterystyka rośliny i rodzaje

Palma Livistona to roślina bardzo efektowna, a jednocześnie nie tak trudna w uprawie. Ma wiele zalet: oczyszcza powietrze, szybko rośnie, stanowi doskonałą dekorację każdego wnętrza i ogrodu. W naturalnych warunkach palma Liviston osiąga 20-40 m wysokości i nawet metr średnicy. Gatunki tej palmy do uprawy w domu lub grodzie są jednak znacznie niższe – osiągają do 1,5-2 m. Kolor liści jest zróżnicowany, w zależności od rodzaju (może być np. szaro-zielony, ciemnozielony, jasnozielony). Wiele zależy także od warunków uprawy, począwszy od wilgotności i dostępu do światła słonecznego, jak i składu ziemi. Obecnie znanych jest 36 gatunków palmy Liviston, a do uprawy we wnętrzach i przydomowych ogrodach wykorzystuje się tylko kilka rodzajów, m.in.:
  • Chińska Liwistonia (Livistona chinensis)
  • Liwistonia okrągłolistna (Livistona rotundifolia)
  • Palma płacząca (Livistona decipiens)
Najpopularniejsza w uprawie domowej i ogrodowej jest Liwistonia okrągłolistna (Livistona rotundifolia). Poniżej przedstawiamy poradnik pielęgnacji tej palmy.

Liwistonia okrągłolistna – opis rośliny

Livistona rotundifolia to palma występująca naturalnie w tropikalnych lasach południowo-wschodniej Azji. Obecnie jest powszechnie sadzona w ogrodach i zieleni miejskiej w krajach o ciepłym klimacie. W Polsce uprawiana jest głównie w warunkach domowych jako roślina doniczkowa.
W naturze palma ta osiąga nawet 30-40 m wysokości, natomiast w uprawie doniczkowej tylko 1,5-2 m, przy czym rośnie bardzo wolno. Roślina tworzy zwarty, gruby i wzniesiony pień. Posiada błyszczące, duże liście dłoniastozłożone i częściowo zrośnięte ze sobą. Liście są okrągłe w zarysie i posiadają promieniście rozchodzące się segmenty. Mają długie ogonki pokryte kłującymi cierniami na krawędziach.
Livistona rotundifolia ze względu na swoje rozmiary, idealnie nadaje się do dekoracji większych pomieszczeń – np. nowoczesnych salonów czy sal konferencyjnych. W mniejszych pomieszczeniach, takich jak sypialnia czy łazienka, można uprawiać młode egzemplarze. Warto mieć ten gatunek palmy w domu, ponieważ jest to roślina nie tylko bardzo dekoracyjna, ale i pożyteczna, gdyż świetnie oczyszcza powietrze.

Livistona rotundifolia – kwitnienie i owocowanie

W naturalnych warunkach Livistona rotundifolia zakwita, tworząc piękne kwiaty o żółtej barwie. Kwiaty są drobne i obupłciowe. Dodatkowo rozwijają się małe, kuliste i żółte owoce, które po dojrzeniu przybierają barwę czerwono-bordową. Owoce tworzą gęste grona – przypominające kiście winogron. W uprawie doniczkowej jednak, palma Livistona rotundifolia nie owocuje i rzadko zakwita.

Livistona rotundifolia – pielęgnacja i uprawa

Liwistonia okrągłolista jest rośliną dość łatwą w uprawie. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące pielęgnacji tej rośliny.

1. Jaka ziemia do Liwistoni?

Palma powinna być uprawia w ziemi o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Idealna będzie dla niej mieszanka piasku, torfu, próchnicy oraz darni – najlepiej w identycznych proporcjach. Warto sięgnąć po gotową mieszankę, która jest przeznaczona do uprawy palm.
Należy ponadto zapewnić odpowiedni drenaż – np. z kulek keramzytowych, kamyków lub tłucznia. Warstwa drenażowa powinna mieć 3-5 cm, a w dnie doniczki muszą znajdować się otwory, aby odprowadzać wilgoć.

2. Jakie oświetlenie i temperatura?

Livistona rotundifolia latem wymaga jasnego, ale osłoniętego od bezpośredniego promieniowania słonecznego miejsca (przy czym raz na jakiś czas można palmę wynieść do ogrodu), a także temperatury pokojowej (20-24°C). W zimie natomiast konieczne jest zapewnienie o wiele niższych temperatur – od 10 do 14°C, ale nie powinno się schodzić poniżej tych wartości – roślina może wówczas zachorować. Ze względu na niedobory światła o tej porze roku, palmę należy postawić w miejscu stosunkowo jasnym.

3. Jak podlewać Liwistonię?

Livistona rotundifolia wymaga regularnego, umiarkowanego podlewania – nie toleruje dobrze ani suszy, ani nadmiaru wody. Konieczne jest także zapewnienie wilgotnego powietrza, aby nie zasychały końcówki liści. Dobrze jest często zraszać palmę – latem nawet 2 razy dziennie. Doniczkę można ponadto ustawić na wilgotnych kulkach z keramzytu albo niedaleko nawilżacza powietrza. Zimą podlewanie należy ograniczyć do minimum.
Liwistonię można podlewać zwykłą wodą i raz na jakiś czas roztworem nawozu do palm. Zaleca się, aby odżywianie z użyciem nawozu wykonywać co 3-4 tygodnie – szczególnie od połowy wiosny do późnego lata, ponieważ wtedy następuje najbardziej intensywny wzrost palmy. W zimowych miesiącach nie ma potrzeby stosowania nawozów.

4. Jaką doniczkę wybrać?

Liwistonia początkowo może być posadzona w mniejszej doniczce (2-3 litry), ale lepiej jest od razu wybrać nieco większą, ponieważ palma ta w pierwszych latach życia bardzo szybko rośnie. System korzeniowy rozwija się intensywnie i po ok. 3-4 latach może zająć całą objętość doniczki – konieczne będzie wówczas przesadzenie rośliny do większej doniczki.

5. Jak zwalczać choroby i szkodniki?

Livistona rotundifolia jest dość łatwa w pielęgnacji, o ile nie zaatakują jej choroby i szkodniki. Warto zatem wdrożyć pewne środki zapobiegawcze. Na przykład:
  • zachować odpowiednią wilgotność pomieszczenia, aby nie dopuścić do plamistości liści (należy 2 razy dziennie spryskiwać liście wodą),
  • kontrolować stan liści pod kątem szkodników, takich jak mączliki, przędziorki i owady łuskowate – w przypadku ich wystąpienia liście należy oczyścić ze szkodników poprzez przetarcie ich wacikiem nasączonym alkoholem, a następnie potraktować całą roślinę preparatem owadobójczym,
  • kontrolować roślinę pod kątem chorób grzybowych, takich jak Fusarium czy Pitium – w przypadku ich wystąpienia należy jak najszybciej zastosować fungicyd z miedzią.
Autor: Anna Grabowska