Data publikacji:

Czy lodówka obok piekarnika to dobry pomysł?


Wielu z nas boryka się z problemem niewielkiej przestrzeni w kuchni, co sprawia, że staramy się maksymalnie wykorzystać każdy jej fragment. Właśnie dlatego często wpadamy na pomysł, aby umieścić piekarnik koło lodówki, najlepiej na wysokości wzroku. Dzięki temu zaoszczędzimy kilka cennych centymetrów kwadratowych, a równocześnie uzyskamy nowoczesny design kuchni. Takie połączenie budzi jednak pewne wątpliwości. Czy słupek z piekarnikiem obok lodówki to dobry pomysł? A może bezpieczniej będzie oddzielić oba urządzenia? Poznaj odpowiedź na pytanie, czy lodówka może stać obok piekarnika.
rodzic z dzieckiem w kuchni

Lodówka obok piekarnika – skąd te wątpliwości?


Projektując kuchnię, często zdajemy sobie pytanie, czy piekarnik może być koło lodówki? Otóż – tak! Wszystko zależy jednak od kilku czynników. Przede wszystkim musimy uświadomić sobie, że zasada działania obu urządzeń jest zupełnie inna – piekarnik ma grzać, zaś lodówka chłodzić. Urządzenia starszej generacji nie mają tak zaawansowanych możliwości grzania i chłodzenia, aby ustawienie piekarnika obok lodówki było bezpieczne. Takie połączenie może skończyć się awarią, a w ekstremalnych przypadkach nawet pożarem.

Obecnie jednak postawienie piekarnika obok lodówki jest możliwe. W nowoczesnych urządzeniach AGD stosuje się specjalne osłony, które pozwalają na postawienie lodówki obok piekarnika. Dobrym rozwiązaniem jest także ustawienie piekarnika w zabudowie obok lodówki. Wystarczy, że między jednym i drugim urządzeniem umieścimy płytę izolacyjną. Już taka o grubości 18 mm spełni swoje zadanie. 

Kiedy lodówka nie może stać obok piekarnika?


Jeszcze do niedawna przy projektowaniu kuchni kierowano się zasadą, aby piekarnik od lodówki oddzielić co najmniej jedną szafką. Wszystko w trosce o poprawne i bezpieczne działanie obu urządzeń. Obecnie nie jest to konieczne, ale nie zawsze. Jeśli planujemy ustawienie lodówki obok piekarnika, koniecznie zagłębmy się w instrukcję obsługi obu urządzeń.

Producenci sprzętu AGD wiedzą, że wiele osób chciałoby ustawić piekarnik przy lodówce, dlatego zawierają w instrukcji informację o tym, czy ich urządzenie przeznaczone jest do takiego układu. Jeżeli znajdziesz tam informację, że nic nie stoi na przeszkodzie, możesz śmiało ustawiać piekarnik obok lodówki. Jeśli jednak producent zaznaczy, że nie jest to dobry pomysł, lepiej z niego zrezygnować i oddzielić urządzenia szafką. W przypadku, gdy zrobisz inaczej, a piekarnik bądź lodówka ulegną awarii, możesz stracić możliwość naprawy gwarancyjnej ze względu na sposób użytkowania niezgodny z zaleceniami producenta. Gdy więc planujesz postawienie piekarnika obok lodówki, szukaj sprzętu, którego producenci przewidują takie rozwiązanie. 

Jak bezpiecznie ustawić lodówkę przy piekarniku?


Jeśli chcesz mieć 100% pewność, że korzystanie z lodówki i piekarnika będzie bezpieczne, ale zależy ci też na postawieniu ich obok siebie, warto pomiędzy urządzeniami umieścić tzw. szafkę cargo o szerokości 25-30 cm. To specjalnie wysuwany moduł, który skutecznie oddzieli piekarnik od lodówki, a równocześnie może stanowić dodatkowe miejsce do przechowywania. Z powodzeniem możesz umieścić tam przetwory czy karmę dla zwierzaków.

Ustawienie piekarnika obok lodówki to dość popularne rozwiązanie – szczególnie jeśli chodzi o nowoczesne urządzenia. Jak widać, można zastosować je w swojej kuchni, jednak wcześniej należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i zaleceniach producenta. Jeżeli się do nich zastosujesz, korzystanie z lodówki obok piekarnika nie będzie przysparzało żadnych problemów.
Autor: Olga Sadowska