Data publikacji:

Ludisia discolor alba – pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje

Ludisia discolor alba to, jak przystało na storczyka, roślina o specyficznych wymaganiach. Epifit rośnie naturalnie w tropikalnym klimacie, w związku z czym należy mu zapewnić odpowiednio wysoką wilgotność powietrza. Czym jeszcze wyróżnia się Ludisia discolor alba? Jaka ziemia będzie najlepsza dla tej rośliny doniczkowej? Odpowiadamy na wszystkie pytania związane ze storczykiem jubilerskim.

Ludisia discolor alba – pielęgnacja

Ludisia discolor alba (inaczej storczyk jubilerski lub jewel orchid) należy do rodziny storczykowatych (Orchidaceae). To naziemny storczyk o charakterystycznej ornamentyce liści. Jak hodować w domu Ludisia discolor alba? Pielęgnacja tego gatunku nie powinna sprawić większych trudności, ponieważ jest on bardzo odporny na niesprzyjające warunki oraz błędy hodowcy. Naturalnie roślina ma swoje stanowiska w tropikalnych lasach południowo-wschodniej Azji, w związku z czym preferuje ona ciepło (temperatura powyżej 22°C) oraz wysoką wilgotność powietrza (na poziomie powyżej 80%).
Jak zapewnić Ludisia discolor alba idealne warunki? Stanowisko powinno być dobrze, ale nie bezpośrednio oświetlone. Idealnym miejscem dla naziemnego storczyka będzie zatem wschodni lub północny parapet. Roślina nie lubi nadmiernego podlewania, dlatego należy ją nawadniać regularnie przez cały rok, ale tylko wtedy, gdy górna warstwa podłoża przeschnie. Za to zraszanie liści jest jak najbardziej wskazane. Natomiast jeśli chodzi o nawożenie Ludisia discolor alba, przeprowadza się je w sezonie wegetacyjnym. Do tego celu najlepiej użyć specjalnych mieszanek dedykowanych storczykom lub nawozu dla roślin o ozdobnych liściach.

Ludisia discolor alba – uprawa

Ludisia discolor alba rośnie najlepiej w niskich, płytkich i szerokich doniczkach. Takie pojemniki zapewniają storczykowi dużo miejsca, aby mógł on rozrastać się na boki. Roślina nie lubi przeciągów, w związku z czym w pomieszczeniu, w którym została ona umieszczona, nie należy zbyt często otwierać okien. A co z podłożem? Jaka ziemia? Selaginella apoda preferuje przepuszczalne podłoże, utrzymujące wilgoć. Można ją zatem sadzić w ziemi uniwersalnej zmieszanej z torfem i korą lub specjalnych mieszankach kory, torfu i perlitu, przeznaczonych dla storczyków.
Storczyki to rośliny żyjące w klimacie tropikalnym. W związku z tymi wielu hodowców stosuje różnorodne techniki, które zapewnią im odpowiednią wilgotność powietrza. Niektórzy stawiają doniczki w pobliżu akwariów lub palet z mokrymi kamieniami, inni je regularnie opryskują. Aby poprawić wilgotność w pomieszczeniu, w którym znajduje się Ludisia discolor alba, można także zainwestować w nawilżacz do powietrza. To urządzenie, które wykorzystuje naturalną metodę ewaporacji – zasysa suche powietrze, przepuszcza je przez specjalną matę ewaporacyjną i następnie wydmuchuje na zewnątrz.  

Ludisia discolor alba – trudności w uprawie

Z jakimi trudnościami wiąże się hodowanie Ludisia discolor alba? Uprawa może zostać zaburzona, gdy zapomnimy o podlewaniu rośliny. Wtedy zamiast pięknych i giętkich zielonych pędów storczyka zobaczymy pousychane brązowe patyki. W takiej sytuacji można jeszcze uratować roślinę, należy jednak zadbać o systematyczne zraszanie podłoża. Istnieje szansa, że Ludisia discolor alba wypuści nowe łodyżki. Inny problem hodowlany dotyczy nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne – pod żadnym pozorem nie można dopuścić do spalenia Ludisia discolor alba, ponieważ jej odratowanie może być wtedy niemożliwe.

Ludisia discolor alba – kwitnienie

Ludisia discolor alba to gatunek ceniony bardziej ze względu na liście niż kwiaty. Wyróżnia je zabarwienie od szmaragdowozielonego, po bordowe, fioletowe, a nawet czarne, a także opalizująca, srebrna ornamentacja na górnej stronie. Jakie są inne cechy charakterystyczne storczyka Ludisia discolor alba? Kwitnienie może się zacząć o trzech różnych porach – w okresie jesiennym, na wiosnę, a nawet zimą, trwa ono kilka tygodni. Kwiaty są niepozorne i mogą mieć kolor biały lub żółty.  

Ludisia discolor alba – rodzaje

Na rynku jest dostępnych wiele odmian storczyków jubilerskich. Ich cechy wspólne to niewielkie rozmiary i płożący pokrój, natomiast różnią się one kolorem oraz ornamentacją liści i kwiatami. Poza Ludisia discolor alba rodzaje storczyków Ludisia uprawiane w Polsce to także:
  • Ludisia discolor Hemaria – to storczyk, który tworzy spiralnie ułożone, jajowate listki w kolorze ciemnozielonym, ozdobione srebrnymi paskami. Roślina osiąga do 15 cm długości, a jej kwiaty są drobne i w jasnym kolorze,
  • Ludisia discolor variegata nigrescens (czarny storczyk jubilerski) – ten gatunek wyróżnia dość ekskluzywny wygląd – roślina tworzy bowiem piękne, ciemnozielone liście, zdobione pośrodku połyskującym metalicznym paskiem. Jak przystało na storczyka Ludisia, kwiaty są niepozorne, o biało-kremowej barwie, pojawiają się one najczęściej zimą,
  • Ludisia discolor Spiderman – to kolekcjonerska odmiana jewel orchid, powstała w wyniku krzyżówki storczyka z Anoectochilus Roxburghii. Tworzy bordowe liście z jasnymi żyłkami, rozchodzącymi się na różne strony niczym pajęcza sieć.
Storczyki z rodzaju Ludisia to dość specyficzne rośliny. Jednak po zapoznaniu się z ich preferencjami dotyczącymi podlewania, stanowiska, podłoża i wilgotności powietrza, okazuje się, że nie są one aż tak trudne w uprawie. Sadzonkę Ludisia discolor alba można kupić już za około 40-50 złotych. To prawdziwy rarytas dla miłośników roślin doniczkowych o ciekawych liściach i niewielkich rozmiarach.  
Autor: Alicja Hudzik