Data publikacji:

Maj w ogrodzie - kalendarz ogrodnika


Każdy posiadacz ogrodu wie, że na dobrą sprawę prace z nim związane trwają przez cały rok. Najbardziej intensywne mają jednak miejsce w czasie wiosennych i letnich miesięcy. Również maj w ogrodzie jest czasem bardzo intensywnym. Jest to bowiem czas pełnego rozkwitu wiosny, a co za tym idzie, to dobry moment na sadzenie oraz pielęgnowanie roślin. Sprawdźmy więc, jak dbać o ogród w maju. O czym powinniśmy pamiętać i jakie czynności zaplanować, by roślinność w ogrodzie rozwijała się tak, jak tego oczekujemy.
rośliny

Ogród warzywny w maju - jakie rośliny możemy siać i sadzić?


Maj jest czasem bardzo intensywnych prac związanych z warzywami. W tym czasie wiele gatunków roślin wysiewa się do gruntu. Wśród nich wymienić możemy między innymi rzodkiewki czy sałatę. Przez cały miesiąc możemy siać również marchew oraz buraki ćwikłowe. Maj w ogrodzie to również czas na sadzenie rozsad warzyw, takich jak ogórki, pomidory czy papryka. Dodatkowo pamiętać musimy, że w pierwszej fazie wzrostu warzywa te potrzebować będą regularnego podlewania, dlatego też warto wyposażyć się w zraszacz, który delikatną mgiełką nawadniać będzie spulchniony grunt. Szeroką ofertę zraszaczy znajdziemy na Ceneo.pl. 
Warto wspomnieć również o tym, że jeśli zdecydowaliśmy się posadzić pomidory na początku miesiąca, pod koniec mogą one wymagać już podwiązania do drewnianych tyczek, ponieważ są to rośliny, których tempo wzrostu jest naprawdę spore.

Siew i pielęgnacja roślin ozdobnych


Ogród w maju wymaga również intensywnej pielęgnacji, jeśli chodzi o rośliny ozdobne. Przede wszystkim pamiętać powinniśmy o regularnym pieleniu by rozwijające się chwasty nie przytłumiły delikatnych o tej porze roku kwiatów. Na rabatkach również możemy wysiać wiele roślin, dla których maj jest najlepszym czasem rozpoczęcia wegetacji. Mowa tu o roślinach, takich jak astry, bratki czy goździki. To również czas, w którym możemy zająć się przesadzaniem bylin.

Jeśli zależy nam na tym, by wysiew roślin ozdobnych odbył się sprawnie i szybko, warto wyposażyć się w odpowiednie akcesoria, takie jak np. sadzarki do roślin cebulowych. Tego typu gadżety bez trudu znajdziesz na stronie Ceneo.pl. 

Prace przy drzewkach owocowych


Ogród w maju to również kwitnące w tym czasie drzewka owocowe. W tym czasie musimy zadbać o to, by rośliny owocowe były odpowiednio nawodnione oraz odżywione. Będzie to bowiem miało wpływ na zawiązywanie się owoców. Kluczowe znaczenie ma więc regularne podlewanie drzewek owocowych. Dobrym pomysłem jest również stosowanie nawozów. Jeśli nie wiemy, jaki rodzaj nawozu wybrać, warto po prostu postawić na mieszanki tworzone dla danego gatunku owoców. 

Pamiętaj o możliwym ochłodzeniu


Istnieje jeszcze jedna kwestia, o której nie powinien zapominać żaden ogrodnik. Mowa tu o często występującym w maju ochłodzeniu. Ma ono miejsce w czasie od 12 do 14 maja (czyli znanych „Zimnych ogrodników”) oraz 15 maja, czyli „Zimnej Zośki”. W okresie tym często dochodzi do znacznego spadku temperatury, co więcej, możliwe są nawet przygruntowe przymrozki. Dlatego też, jeśli nie chcemy stać się ofiarą „Zimnych ogrodników”, powinniśmy zadbać o to, by w tych dniach okryć rośliny wrażliwe na niskie temperatury. Lepiej również przed tym terminem nie wywieszać donic w roślinami balkonowymi.

Podsumowując, maj jest miesiącem intensywnych prac w ogrodzie. Zająć się trzeba bowiem zarówno drzewkami owocowymi, warzywami, jak i roślinami ozdobnymi. W tym samym czasie zajmujemy się wysiewem, jak i pielęgnacją już rosnących roślin. Ten intensywny czas jednak przyniesie nam pierwsze plony już w kolejnym miesiącu, warto więc przyłożyć się do wykonywanych zadań. 

Autor: Kamila Łońska-Kępa