Data publikacji:

Mała kuchnia z salonem. Aranżacje nowoczesnego wnętrza

Urządzanie nowoczesnych, estetycznych i funkcjonalnych pomieszczeń w małym mieszkaniu od zawsze stanowiło problem. Rozkład takiego lokum nieraz wymusza na nas zastosowanie nieoczywistych połączeń. Jedna z kombinacji stała się jednak hitem już wiele lat temu, Połączenie małej kuchni z salonem jest coraz częstszym zabiegiem, który spotyka się nie tylko w nisko metrażowych mieszkaniach, ale też dużych domach parterowych. W jaki sposób przygotować przestrzeń do połączenia funkcjonalnej kuchni z przytulnym salonem?
Mała kuchnia z salonem

Kuchnia i salon w jednym? Świetne połączenie

Mieszkania lub domy z połączeniem kuchni i salonu to rozwiązanie, które kiedyś nie do pomyślenia, obecnie przeżywa prawdziwy rozkwit zainteresowania. Docelowo taka integracja dwóch najważniejszych pomieszczeń ma na celu zaoszczędzenie metrów, które w małych mieszkaniach są na wagę złota. Z roku na rok jednak koncepcja połączonej kuchni i salonu zdobywa coraz więcej zwolenników, również wśród osób, które dysponują dużymi przestrzeniami. 
Kuchnia z salonem pozwala na uzyskanie większej powierzchni, rozjaśnienie całego kompleksu, a dodatkowo pozwala na bardzo wygodne lawirowanie pomiędzy miejscem do gotowania a salonem, w którym domownicy lub nasi goście zasiadają. To doskonałe połączenie wymaga jednak odpowiedniej inwencji twórczej oraz zidentyfikowania potencjalnych przeszkód, które powinniśmy zminimalizować lub całkowicie wyeliminować. 

Jak sprytnie połączyć kuchnię z salonem?

By mała kuchnia połączona z salonem przyniosła zamierzony efekt wizualny, o potencjalnym projekcie i aranżacji wnętrza tych dwóch pomieszczeń powinniśmy pomyśleć jeszcze przed pierwszymi pracami remontowymi i zakupem mebli oraz sprzętu AGD. Cała przestrzeń powinna być doskonale przemyślana oraz ergonomicznie zorganizowana w taki sposób, by z jednej strony dysponować odpowiednio zasobnym miejscem do przechowywania rzeczy, a z drugiej posiadać przestrzeń do swobodnego poruszania się. 
Podstawowy dylemat, który związany jest z połączeniem kuchni z salonem, to sposób, w jaki oba pomieszczenia będą ze sobą połączone. Do dyspozycji mamy dwa podstawowe warianty:
Już na etapie projektu powinniśmy spojrzeć na oba pomieszczenia jak na całość, by dobrać spójną kolorystykę i styl wnętrza. Dobrą praktyką jest stosowanie podobnych odcieni farby na ścianach. Wybór różnych barw jednego koloru pozwoli na uzyskanie bardzo ciekawego efektu, a dodatkowo wyznacza pewne granice między strefami. Pamiętajmy, by wybór stylu urządzania był konsekwentny - zdecydujmy się na jeden z wielu stosowanych stylów, a następnie od ogółu przejdźmy do osobnego aranżowania kuchni oraz salonu.

Aranżacja kuchni

Mała kuchnia z salonem w bloku w formule otwartej to wyzwanie, które może spowodować kilka dylematów w obszarze wyboru odpowiednich sprzętów AGD oraz mebli kuchennych. Kwestie koloru oraz stylu obu pomieszczeń powinniśmy mieć już ustaloną wcześniej. Jak zatem wybrać odpowiednie elementy wyposażenia kuchni, by dawały nam komfort swobodnego poruszania się i możliwość organizacji wszystkich niezbędnych akcesoriów kuchennych tak, by nie naruszało to naszego wewnętrznego spokoju podczas odpoczynku?
Zacznijmy od AGD. Istotne jest, by zainwestować w takie urządzenia, które emitują jak najmniej dźwięków. Na rynku dostępnych mamy wiele lodówek, piekarników czy płyt grzewczych, które pracują wyjątkowo cicho. Głosy dochodzące z kuchni nie powinny zakłócać spokoju w innych pomieszczeniach. Dźwięk to jedno, co z zapachem? W tym aspekcie powinniśmy skupić się na bardzo wydajnym pochłaniaczu lub okapie. W zależności od technicznych możliwości starajmy się zawsze zainwestować w dobry okap, który w efektywny sposób będzie zbierać zapachy z kuchni. Jeśli nie mamy opcji podłączenia urządzenia do wentylacji, pozostaje nam dobrej jakości pochłaniacz. 
Co z meblami? Powinny być oczywiście dostosowane do aranżacji małej kuchni z małym salonem. Cały aneks powinien być bardzo funkcjonalny, wyposażony w liczne szafki i szuflady, które pozwolą nam schować wszystkie elementy, które nie są obecnie wykorzystywane. Dobrą praktyką jest aranżacja kuchni w kształt litery L, co z pewnością wpłynie pozytywnie na organizację pomieszczenia i jego ergonomię. 

Aranżacja salonu

W przypadku aranżacji salonu powinniśmy trzymać się tego samego stylu. Kolorystyka, sposób wykończenia mebli w salonie powinny być płynną kontynuacją tego, co napotkamy w kuchni
Oczywiście nie zawsze jesteśmy w stanie dobrać meble do łączonej kuchni i salonu w identycznym typie. Pewne drobne różnice w barwie czy charakterze są dozwolone. Ważne, by konwencja była podobna. Wystrój i urządzenie reszty salonu to oczywiście pole do popisu naszej wyobraźni oraz inwencji twórczej. Warto jednak zwrócić uwagę na oświetlenie salonu. Dobrym pomysłem jest zaplanowanie kilku punktów świetlnych, zarówno w kuchni, jak i salonie, nie ograniczając się jedynie do oświetlenia sufitowego. Przemyślane rozplanowanie tego aspektu pozwoli nam na wyłączanie z użytkowania stref, które na ten moment nie są wykorzystywane. Taki zabieg sprzyja odpoczynkowi w salonie, gdy w kuchni nic się nie dzieje. 

Wydzielenie strefy kuchennej od strefy odpoczynku

Choć propozycja całkowicie odkrytej kuchni przemawia do wielu osób, które planują aranżację nowoczesnej małej kuchni z salonem, to jednak dla innych taki projekt może nie być przekonujący. Istnieje całkiem pokaźna grupa osób, która nie czułaby się komfortowo mieszkaniu, gdzie cała kuchnia jest odsłonięta. Czy istnieją rozwiązania, które pozwolą nam w delikatny, optyczny sposób oddzielić te dwie strefy?
Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest zaaranżowanie wyspy kuchennej lub dłuższego blatu z oryginalnymi stołkami barowymi. Takie rozwiązanie w skuteczny sposób oddzieli kuchnię od salonu, przy zachowaniu integralności z salonem. Wyspa może być dodatkową przestrzenią roboczą wyposażoną w płytę indukcyjną i pochłaniacz, co znacznie zwiększy funkcjonalność naszej kuchni.
Innym ciekawym sposobem jest wydzielenie dwóch obszarów przy użyciu estetycznej ścianki działowej, która pozostawi odsłonę pomiędzy pomieszczeniami, lecz zachowa odpowiedni dystans pomiędzy tym, co dzieje się w kuchni i salonie.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo