Data publikacji:

Mała łazienka z prysznicem i pralką – jak zaaranżować?

Mała łazienka to problem większości osób mieszkających nie tylko w blokach czy apartamentach, ale często też w domach jednorodzinnych. Dodatkowo, poza tradycyjnym wyposażeniem higienicznym i kąpielowym, umieścić w niej trzeba pralkę, co niejednokrotnie jeszcze bardziej komplikuje sprawę. Na szczęście w kwestii aranżacji z pomocą przychodzi modny i stosunkowo najchętniej wybierany styl skandynawski. Mała łazienka z prysznicem i pralką w otoczeniu minimalistycznych i jednolitych barw to ogromne ułatwienie, które z pewnością pozwala uzyskać maksymalną ilość wolnej przestrzeni przy doskonałym efekcie wizualnym. Co zrobić, by mała łazienka z prysznicem i pralką była idealna?
mała łazienka z prysznicem i pralką

Mała łazienka z pralką i prysznicem – od czego zacząć?

Aranżacje małych łazienek zawsze należy zacząć od prostego rysunku oraz zrobienia listy urządzeń i przedmiotów, które muszą się tam znaleźć. Na początku warto jest na niej umieścić przedmioty absolutnie niezbędne. Jeżeli uda się je wszystkie funkcjonalnie ulokować, wówczas można myśleć o stopniowym dostawianiu elementów dodatkowych.
Na rysunku warto umieścić też wymiary i zachować orientacyjny kształt pomieszczenia. Należy na nim umiejscowić cztery niezbędne strefy, które muszą pojawić się w małej łazience z prysznicem i pralką. Będzie to strefa kąpielowa z prysznicem, sanitarna z WC, umywalkowa z umywalką i lustrem oraz przeznaczona na pranie z pralką.
Przy planowaniu i aranżowaniu małej łazienki warto umieścić możliwie największą ilość urządzeń i przedmiotów pod ścianami lub na nich (takim urządzeniem jest m.in. podwieszana miska WC). Dzięki temu środek łazienki pozostanie pusty, co optycznie powiększy pomieszczenie. Dobrze jest również pomyśleć o wykorzystaniu ścian w wyższych partiach pomieszczenia na wszelkie półki i miejsca do przechowywania. Sprawdzą się także meble i elementy wielofunkcyjne, takie jak lustra z półkami czy szafki z lustrzanymi frontami. 

Mała łazienka z prysznicem – na jaki model się zdecydować?

Pomimo iż nadal bardzo często wybieranym rodzajem prysznica jest standardowa kabina z brodzikiem, w małej łazience warto postawić na prysznic, który doskonale zgra się zarówno ze stylem skandynawskim, jak i potrzebą zaoszczędzenia powierzchni. Dobrze będzie wybrać tu modne i wygodne w utrzymaniu prysznice z odpływem liniowym lub walk-in.
Pierwsza z propozycji wykorzystuje minimalistyczny i niski brodzik, który prezentuje się elegancko i jest niezwykle funkcjonalny. W tym przypadku można postawić na nieco mniejszy wymiar całego prysznica, gdyż tego typu brodzik nieco zwiększa wygodę i miejsce do mycia. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie prysznic typu walk-in, czyli otwarty model bez drzwi wyłożony płytkami, które znajdują się również w pozostałej części łazienki. Kabinę zastępują tu gładkie tafle szkła, których prześwit optycznie powiększy małe łazienki i dodatkowo ich nie zagraci.

Aranżacje małych łazienek z pralką

Wybierając odpowiednią pralkę, warto wybrać możliwie najmniejszy pod względem wymiarów model z jednocześnie pojemnym bębnem. Ponadto, by zaoszczędzić miejsce, można też wybrać pralkę ładowaną od góry. Wówczas dobrym rozwiązaniem będzie zagospodarowanie ściany nad pralką pojemną i zamykaną szafką z półkami o jednolitych frontach, co świetnie wpisze się w styl skandynawski. Mała łazienka z prysznicem i pralką w zabudowie otwieraną od przodu również będzie dobrym rozwiązaniem, jeżeli wstawimy ją pod jeden blat wraz z szafką gospodarczą, na której stanie umywalka nablatowa.
Pralkę umieścić można również w wykonanym na wymiar słupku i umieścić we wnęce, jeżeli łazienka taką posiada. Wówczas możliwe staje się zasłonięcie urządzenia dodatkowym frontem, z zabudową wykonaną pod sam sufit. Takie rozwiązanie w pełni pozwala wykorzystać przestrzeń do przechowywania wszelkich kosmetyków i detergentów potrzebnych do prania oraz sprzątania mieszkania, łącznie z mopem i ręcznikami.

Małe łazienki – inspiracje w stylu skandynawskim

Ogromną rolę w organizowaniu wszelkich pomieszczeń pełnią detale. Tak jest również w przypadku, gdy urządzić trzeba małe łazienki. Aranżacje warto wówczas wykonać w jasnych kolorach, które dodadzą optycznie przestrzeni i nie spowodują efektu przytłoczenia. Istotny jest też dobór właściwego oświetlenia. Odpowiednie będzie tu oświetlenie punktowe o jasnej i chłodnej barwie. Unikać należy natomiast długich i okazałych lamp. Zastosowanie kilku niewielkich i wbudowanych źródeł światła wizualnie poszerzy łazienkę i sprawi, że będzie ono wydawało się wyższe. Jeżeli w łazience zamontowanych zostanie kilka luster, dodatkowo odbiją światło i dodadzą uroku nawet najmniejszemu metrażowi.
W aranżacji małej łazienki ważny jest również dobór odpowiednich płytek. Najlepiej zdecydować się na położenie ich do 2/3 wysokości ściany i koniecznie z cienkimi, jasnymi fugami. Optycznie powiększą łazienkę też jasne kolory z ewentualnym dekorem. Nie ma znaczenia, jak duże będą płytki. Do małych łazienek warto jednak wybrać te o kształcie prostokąta.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!