Data publikacji:

Małe WC. Nowoczesne aranżacje toalety w bloku

Jak nowocześnie i funkcjonalnie urządzić małe WC? Najmniejsze toalety mogą mieć nawet nieco poniżej 2 m2, czyli około 1,5 m na 1,3 m. Jednak stosując jasne i duże kafelki lub beton architektoniczny oraz akcenty z naturalnego drewna, jesteśmy w stanie optycznie je powiększyć. Właściwą ergonomię zapewni instalacja wiszącej muszli i wąskiej umywalki z baterią usytuowaną z boku lub na ścianie. Z kolei odpowiednio dobrane szafki pozwolą utrzymać ład i nie zagracić małego wnętrza. Całości dopełni duże lustro oraz uzupełniające się źródła światła, a także odpowiednio dobrany kaloryfer do suszenia ręczników.
małe wc

Wymiary małego WC

Najmniejsze toalety bez prysznica, a tym bardziej wanny, spotykamy zwykle w mieszkaniach w bloku z osobną łazienką i WC albo jako dodatkową toaletę w niewielkich domach jednorodzinnych. Te najmniejsze mogą mieć nawet poniżej 2 m2, czyli wymiary rzędu 1,5 m na 1,3 m.
Paradoksalnie rzecz biorąc, nawet bardzo małe kawalerki oferują ciut większe metraże łazienek np. około 4 m2 (wymiary 2 m na 2 m), gdyż oprócz muszli ustępowej i umywalki muszą one pomieścić przynajmniej prysznic, a często także pralkę. Jak więc zaaranżować tak mikroskopijne pomieszczenie, aby chociaż trochę zniwelować ciasnotę i zapewnić ergonomię? Okazuje się, że możliwości jest całkiem sporo i nawet w tak niewielkim wnętrzu nie musimy czuć się klaustrofobicznie.

Aranżacja małej łazienki

Aranżując małe WC w bloku lub domku jednorodzinnym, najlepiej będzie wybrać nowoczesny, minimalistyczny styl, gdyż oszczędność formy i wysoka jakość materiałów pozwolą nadać małemu wnętrzu nieco elegancji i przestrzeni. Pierwszym zabiegiem, jaki możemy wykonać, aby nie zmniejszyć optycznie i tak małego pomieszczenia, jest jednolite wykończenie ścian na całej wysokości. Skoro wszystkie ściany są wąskie, wykorzystajmy przynajmniej ich jedyny długi wymiar – czyli pion – i podkreślmy wysokość wnętrza, układając glazurę lub inny materiał wykończeniowy od podłogi aż do sufitu. Wszelkie poziome podziały czy kafelki kończące się w połowie wysokości ścian skrócą je optycznie i sprawią, że wnętrze będzie wydawać się jeszcze ciaśniejsze.
Wybierając materiał na wykończenie ścian, najlepiej sięgnąć po jak największe elementy wykończeniowe bez wyraźnych podziałów – beton architektoniczny, kamień naturalny lub kafelki o dużych wymiarach. Również podłoga powinna być jasna i wykonana z materiału o delikatnym wzorze np. terazzo. Natomiast wszelkie kontrastowe wzory geometryczne lub drobne kafelki typu metro wyglądają świetnie na większych powierzchniach, ale w małej łazience nie sprawdzą się najlepiej.
W kwestii kolorów, aktualne trendy wnętrzarskie zalecają grafitową lub nawet czarną kolorystykę armatury, mebli, a nawet kafelków. Jednak zamiast bezrefleksyjnie kopiować trendy, aranżując wymagającą, małą przestrzeń, lepiej posłużyć się ponadczasowymi zasadami projektowania. W małym wnętrzu kolorystyka powinna być utrzymana w jasnych odcieniach – bieli, szarości lub delikatnych kolorów, np. mięty lub błękitu, które pozwolą dodatkowo rozświetlić wnętrze. Istotna jest także faktura materiałów – w przypadku kafelków najlepiej sprawdzą się gładkie i błyszczące powierzchnie.

Glazura i inne materiały

W małym wnętrzu dobrze sprawdzą się neutralne, jasne kafelki w dużych formatach o gładkiej i błyszczącej powierzchni. Przy wymiarach płytek wielkoformatowy nawet 100 cm na 100 cm i większych, w małym wnętrzu jesteśmy w stanie uzyskać efekt pokrycia całej ściany nieomal jedną taflą. Należy unikać kontrastowych wzorów i gęsto rozmieszczonych spoin, gdyż niemożliwe do uniknięcia drobne niedoskonałości, które nie rażą w dużym wnętrzu, w małej łazience od razu zwrócą uwagę.
Operujmy dużymi, neutralnymi płaszczyznami, np. betonu architektonicznego, naturalnego lub sztucznego kamienia czy terazzo. Ciekawym materiałem są też inserta szklane, z których możemy ułożyć całą ścianę, uzyskując efekt postarzonej powierzchni, która jest ciekawa kolorystycznie, a jednocześnie idealnie gładka.
Gdy mowa o glazurze, warto też pamiętać o właściwej hydroizolacji, np. za pomocą folii w płynie, wykonanej przed położeniem kafelków. Jest to o tyle ważne, że niektórzy projektanci zalecają pozostawienie starych kafelków sprzed kilkudziesięciu lat dla uzyskania stylu vintage, tymczasem decydując się na to, ryzykujemy przenikanie wody do ścian i zagrzybienie pomieszczenia. Higiena i zdrowy klimat w nowoczesnej łazience powinny być priorytetem. Niektórzy producenci oferują nawet specjalne płytki antybakteryjne pokryte jonami srebra, które zapobiegają rozwojowi drobnoustrojów. 

Wybór ceramiki

Jeśli chodzi o wybór miski ustępowej do małej toalety, w większości przypadków najlepszym rozwiązaniem będzie model wiszący, ze spłuczką do zabudowy w ścianie, co pozwoli dodatkowo oszczędzić miejsce i uwolnić powierzchnię podłogi. Nowoczesna muszla typu rim-free, oferowana dziś przez wszystkich popularnych producentów (Koło, Cersanit itp.), pozwoli łatwiej utrzymać czystość i zmniejszy zużycie wody.
Jeśli dysponujemy odpowiednim budżetem, można wybrać nawet model z wbudowanym bidetem, który oferuje np. firma Roca. Popularne od kliku lat kwadratowe muszle mogą być dobrym wyborem, jeśli reszta wyposażenia ma równie geometryczne kształty. Należy jednak pamiętać, że w eksploatacji najwygodniejsze są modele zaokrąglone, które przy ograniczonym metrażu zapewnią też lepszą ergonomię.
Gdy chodzi o umywalkę, mamy dwie możliwości. Jeśli pomieszczenie jest podłużne, a tym samym bardzo wąskie, jedynym wyjściem może być montaż wąskiej umywalki (ok. 25 cm szerokości), która nie ogranicza przejścia. Obecnie na rynku nawet wśród wąskich umywalek jest bardzo bogaty wybór nowoczesnych modeli. Istnieją również wąskie umywalki nablatowe czy z baterią umieszczoną z boku oraz szerokimi płaskimi bokami, które chociaż częściowo rekompensują małą szerokość.
Modnym akcentem są także umywalki o kwadratowych narożnikach i płaskim dnie, które świetnie pasują do nowoczesnego wnętrza. Wybierając je, trzeba jednak być świadomym, że są one nieco mniej wygodne w użytkowaniu, gdyż kwadratowe narożniki gorzej odprowadzają wodę i często wymagają dodatkowego spłukiwania.
Z kolei we wnętrzach bardziej zbliżonych do planu kwadratu, możemy postawić umywalkę nablatową na szafce przykrytej nieco szerszym blatem drewnianym z baterią montowaną wprost na ścianie. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskamy praktyczny schowek oraz dodatkowo powiększymy optycznie wnętrze, gdyż leżąca na blacie umywalka nie dotyka ściany i daje poczucie przestrzeni. Bateria ścienna również pozwala zaoszczędzić przestrzeń. Umywalka może też być ciekawym elementem dekoracyjnym, gdyż oprócz typowych ceramicznych modeli możemy wybrać wersje kolorowe albo wykonane z alternatywnych materiałów, np. kamienia lub szkła.

Wybór lustra i oświetlenia

Duże lustro jest podstawą przy optycznym powiększaniu małych pomieszczeń. Dobrze, aby było jak największe! Zrezygnujmy więc z okrągłego lustra na korzyść dużej, prostokątnej tafli. W wąskich wnętrzach nad umywalką mamy jedynie miejsce na płaskie lustro z kinkietem, natomiast w tych bardziej kwadratowych nad umywalką można dodatkowo wygospodarować miejsce na szafkę z lustrem z wbudowanym oświetleniem.
Mała łazienka powinna mieć minimum dwa źródła światła – jedno centralnie umieszczone na suficie, a drugie kierunkowe nad lustrem. W małym wnętrzu lepiej wybrać oprawy lamp o neutralnym charakterze, przylegające do ścian, gdyż wszelkie industrialne kable i designerskie lampy wymagają choć trochę przestrzeni, aby móc w pełni eksponować swoje walory, zaś oglądane z bliska podkreślą tylko mały metraż.

Wybór mebli

Wydawać by się mogło, że w małej toalecie nie ma miejsca na meble łazienkowe. Nic bardziej mylnego. Małe wnętrze powinno być jak najmniej zagracone wszelkimi akcesoriami i kosmetykami, dlatego właśnie konieczne jest umieszczenie w nim przynajmniej jednej szafki. Jeśli chodzi o styl mebli, to możemy albo zupełnie je ukryć i zlać z otoczeniem, stosując neutralną biel, albo przeciwnie, uczynić z nich dekoracyjny akcent, wybierając modele z naturalnego drewna, np. brzozy lub robinii akacjowej, czy orzecha włoskiego, który ociepli wizualnie pomieszczenie i sprawi, że wnętrze będzie bardziej przytulne.
Miejsca, w których możemy ukryć szafkę, to oczywiście kolumna pod umywalką, szafka z lustrem oraz wszelkie wnęki, które można zabudować szafkami, np. powyżej zabudowy spłuczki. Wszystkie szafki powinny być rzecz jasna zamykane i najlepiej w ogólne nie zwracać na siebie uwagi – np. dzięki uchwytom ukrytym w krawędziach. Wbrew intuicji nie jest dobrym pomysłem stosowanie szafek otwieranych na dotyk, gdyż w małym wnętrzu będziemy nieustannie przypadkowo je otwierać, co pogorszy komfort i może skutkować nawet wypadkiem czy uszkodzeniem mebli. Zrezygnujemy też z wszelkich otwartych szafek pod lustrem, gdyż trudno będzie na nich utrzymać ład.
Mało kto wspomina o tym, ale w małej łazience jednym z najważniejszych elementów wizualnych są drzwi wejściowe. Nawet najlepiej urządzona łazienka w połączeniu z tanimi, tekturowymi drzwiami wykończonymi imitacją drewna straci cały swój charakter. Wybierzmy solidne drewniane drzwi, eksponujące naturalny materiał lub pomalowane na neutralny kolor. Kolejnym dużym elementem, któremu często poświęcamy zbyt mało uwagi, jest kaloryfer. Zwykły biały grzejnik w formie drabinki do suszenia ręczników nie będzie wprawdzie raził, ale obecnie mamy do wyboru designerskie grzejniki, które mogą stanowić dopełnienie wystroju.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo