Data publikacji:

Maranta - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje

Dekorując swój dom kwiatami, zastanawiamy się jakimi roślinami to zrobić. Jednym z piękniejszych kwiatów doniczkowych jest Maranta. Roślina ta mająca swój rodowód w Ameryce Środkowej nazywana jest często jest “rośliną modlącą się”. Mimo swej niezwykłej urody nie jest ona często wybierana do dekoracji. Wszystko przez czas, który należy jej poświęcić.

Maranta - “roślina modląca się”

Maranta to piękny kwiat wywodzący się z Ameryki Środkowej. Znany jest też pod przydomkiem “rośliny modlącej się “. Wszystko przez układające się jej liście do góry. Taką pozycję tej rośliny, najczęściej możemy zaobserwować w nocy, zaś w dzień opadają one do naturalnej pozycji. Charakteryzują się one szerokimi zielonymi liśćmi, które pokryte są wieloma kolorami. Maranta ma wiele odmian. Najczęściej rozróżniamy je po barwach na liściach. Stąd plamy, jakie tam możemy zobaczyć na liściach, mówią nam o tym, jak to gatunek maranty. Rodzaje, jakie najczęściej rozróżniamy, to są m.in. Maranta leuconeura Fascinator Tricolor, Kerchoveana, Massangeana czy Erythroneura:
  • Maranta leuconeura Fascinator Tricolor – to niezwykła odnmiana maranty. Bardzo popularna w Polsce Charakteryzuje się ona ciemnozielonymi liściami. Ich urodę podkreślają różowe nerwy oraz jasne plamy. Gatunek ten możemy spotkać również Maranta leuconeura Erythrophylla.
  • Maranta leuconeura Kerchoveana – to roślina o pięknych ciemnozielonych liściach. Nerwy przeplatane na niej są ciemnymi plamami.
  • Maranta leuconeura Massangeana – to kwiat bardzo podobny Maranta leuconeura Kerchoveana. Różni się tylko kolorem nerwów, które są koloru jasnego zaś plamy podobne do poprzedniczki ma koloru ciemnego.

Maranta – uprawa rośliny

Maranta to piękno i by je utrzymać, wymaga to od nas cierpliwości i poświęcenia. Nie inaczej jest z uprawą tej rośliny. Wiąże się to z zapewnieniem jej odpowiednich warunków zewnętrznych oraz jej pielęgnacją. Skąd biorą się te trudności? Przede wszystkim z klimatu, który w naszej szerokości geograficznej jest zdecydowanie inny aniżeli ten, który jest naturalny do Maranty. Jednak prawidłowa uprawa oraz pielęgnacja tej rośliny odwdzięczy się nam nie tylko swoim pięknem, ale również dość łatwym rozmnażaniem, co jest wpisane w gen tej rośliny.

Warunki naturalne maranty

Jedną z najtrudniejszych czynności, jaką musimy wykonać, uprawiając ten kwiat, jest stworzenie mu naturalnych warunków. Charakteryzują się one ciepłym i wilgotnym powietrzem. W naszej szerokości geograficznej, poza niektórymi miejscami ciężko znaleźć tego typu klimat. Stąd na nas spada obowiązek, by tej roślinie takie warunki stworzyć. Wykorzystać możemy tu nie tylko naszą wiedzę czy pomysł, ale również współczesną technikę. Maranta to nie jest kwiat, który lubi dużo światła. Stąd należy jej znaleźć miejsce, które nie jest zbyt nasłonecznione. Zatem nie powinniśmy jej stawiać bezpośrednio na parapecie w oknie. Jeżeli już chcemy, by był to parapet, to powinno to być okno północne. Dobrze jest postawić w jej pobliżu miskę z wodą lub nawilżacz powietrza. W okresie wegetacji powinniśmy nagrzać pomieszczenie do 26 stopni Celsjusza.

Jak sadzić i rozsadzać ten kwiat?

Maranta to kwiat, który szybko się rozrasta. Świadczą o tym długie pędy, które ona wydaje. Stąd należy je raz w roku przesadzać, najlepiej wiosną. Pędy suche lub zniszczone powinniśmy regularnie usuwać. Zdrowe także możemy usunąć, jednak musimy pamiętać, że usuwanie takich pędów popędza kwiat do wydawania nowych w większym natężeniu.

Jaka ziemia jest dla maranty odpowiednia

“Roślina modląca się” potrzebuje kwaśną ziemię o odczynie 4-6 pH. Powinna to być gleba torfowa. Może to być również ziemia liściowa wymieszana z piaskiem oraz torfem. Podłoże to powinno być przepuszczalne, tak by woda ją dobrze nawilżała, a jej nadmiar był odprowadzony.

Maranta- pielęgnacja rośliny

Pielęgnacja maranty, to zadanie zdecydowanie nie jest dla nowicjuszy, ale dla osób, które posiadają już pewne doświadczenie w uprawie egzotycznych kwiatów. Wszystko przez to, żeby mogła ona się normalnie rozwijać. Wszystkie zadania związane z jej pielęgnacją powinny być wykonane precyzyjnie od tak prostych zadań jak podlewanie czy nawożenie, kończąc na tak skomplikowanych jak odpowiednie ustawienie światła i tworzenie go tak by przypominał to, które jest w jej naturalnym środowisku, z którego się ona wywodzi.

Podlewanie maranty

Podlewanie jest bardzo istotnym czynnikiem w uprawie tej rośliny. Wymaga ono od nas sporego wyczucia. Dlaczego? Ziemia bowiem w której jest ona wsadzona, nie może być zbyt sucha, gdyż  jej liście będą brązowieć i usychać. Nie może ona także być zbyt wilgotna, gdyż może to spowodować gnicie nie tylko korzeni, ale także całej rośliny. Stąd by nie dopuścić do takich sytuacji, Maranta musi być regularnie podlewana, tak by tylko nawilżyć jej podłoże, zaś nadmiar wody wchłonie się do ziemi lub zostanie odprowadzony poza doniczkę. Gdy słońce już mocno nie świeci, można także dodatkowo spryskiwać liście letnią wodą.

Nawożenie

Innym ważnym elementem pielęgnacji maranty jest jej nawożenie. Wszystko przez jej delikatną naturę. Stąd też nie powinniśmy przesadzić ze zbyt mocnym nawozem. Idealny do tego będzie lekki nawóz uniwersalny. Zabieg wspomagania rośliny takim środkiem zdecydowanie pomoże nie tylko w jej wegetacji, ale również pomoże rozłożyć jej piękne liście i ozdobić nasze mieszkanie.

Maranta - kwitnienie

Maranta jak większość kwiatów posiada okres, w którym kwitnie. Choć jej głównym atutem świadczącym o jej pięknie są liście, to kwitnące kwiaty w tej roślinie nie wiele odbiegają urodą. Niestety kwitnącą marantę możemy zobaczyć tylko raz w roku i to tylko przez kilka dni.
Autor: Beniamin Feliksiak