Data modyfikacji:

Marzec w ogrodzie - kalendarz ogrodnika


Ogród, aby wyglądał pięknie i zachęcał do wypoczynku, musi być odpowiednio pielęgnowany przez cały rok. Oczywiście okres zimowy jest mniej wymagający, ale i w tym czasie nie można całkowicie zapomnieć o roślinach. Większość prac zaczyna się na wiosnę, kiedy wraz ze wzrostem temperatury, przyroda budzi się do życia. Marzec w ogrodzie to intensywny czas, w którym należy zadbać o porządek, usunąć pozostałości po zimie oraz zająć się pielęgnacją trawnika.
kwitnienie

Jakie prace w ogrodzie w marcu należy wykonać?


Ogród w marcu budzi się do życia, ziemia rozmarza i trzeba zastanowić się, jakie prace można wykonać. Pierwsze, czym należy się zająć, to porządki. Warto usunąć szkody, które narobiła zima, pozbyć się zalegających gałęzi, śmieci, sprawdzić stan ogrodzeń i drewnianej architektury. Odpadków organicznych nie trzeba wyrzucać, można przeznaczyć je na kompost. Trzeba pamiętać, aby dobrze je rozdrobić, np. za pomocą rozdrabniarki do gałęzi. 
Resztki organiczne mogą posłużyć jako ściółka na rabatach lub materiał do wyznaczenia ścieżki. W marcu, kiedy temperatura już będzie ustabilizowana, należy usunąć osłony chroniące krzewy i drzewa. Inne czynności, które należy wykonać to:

• sadzenie żywopłotów z drzew i krzewów liściastych, które zrzucają liście na zimę,

• sadzenie drzew i krzewów owocowych i liściastych,

• przycinanie posadzonych w poprzednich sezonach żywopłotów i nadanie im pożądanego kształtu,

• wykonanie cięć sanitarnych, polegających na usunięciu pędów starych, chorych i uszkodzonych. Trzeba pamiętać, aby przycięte gałęzie zabezpieczyć pastami i emulsjami ogrodniczymi. W marcu przycina się m.in. dorosłe jabłonie, grusze, śliwy, czereśnie i wiśnie,

• zasilenie drzew i krzewów kompostem lub wybranym nawozem, przeznaczonym do określonej grupy roślin. Dobrym wyborem będzie suszony obornik, nawóz kurzy, azofoska lub nawóz o spowolnionym działaniu, który stosuje się tylko raz na cały sezon. 

Zaplanuj idealny ogród


Chociaż ogród w marcu nie wymaga wielu skomplikowanych prac, to można poświęcić wiele uwagi na jego planowanie. Styczeń to bardzo dobry moment na zastanowienie się nad tym, jakie drzewa, krzewy ozdobne czy kwiaty należy zamówić dla uatrakcyjnienia ogrodu. Staranne planowanie pozwoli na odłożenie odpowiedniej kwoty na tego typu zakupy. Osoby, które dopiero będą zakładać swój pierwszy ogród, mają szansę na zdobycie fachowej wiedzy w temacie ogrodnictwa. Zimowe wieczory pozwalają na spokojne zapoznawanie się z odpowiednią lekturą, wstępnym wyszukiwaniem roślin i poznawaniem ich pielęgnacyjnych wymogów. Wiedza ogrodnicza eliminuje podstawowe błędy - każda roślina jest inna, może kochać słońce lub cień, może być mrozoodporna lub bardzo wrażliwa na mróz. Poznanie potrzeb roślin jest bardzo ważne, zwłaszcza jeśli w planach są nasadzenia roślin spoza polskiej strefy klimatycznej. 

Ogród w marcu – pielęgnacja trawnika


Trawnik jest bardzo ważnym elementem w każdym ogrodzie. Prace należy zacząć w marcu, zaraz gdy stopnieje śnieg, a pogoda będzie w miarę stabilna. Pierwszym krokiem jest wygrabienie śmieci, liści i patyków zalegających na trawniku. Trzeba zwrócić uwagę, czy nie pojawiły się kretowiska, jeżeli są, trzeba je zasypać. Przy okazji można włożyć do korytarzy środki, które odstraszą gryzonie. Aby trawa była gęsta i zdrowa, trzeba zastosować nawóz do trawnika, np. azofoskę czy sól amonową. Kolejny ważny krok to wałowanie trawnika, które pozwoli wyrównać powierzchnię oraz docisnąć do podłoża kępy traw. W razie potrzeby należy uzupełnić powstałe w ziemi zagłębienia, a następnie obsiać trawnik nasionami trwa. Nasiona trzeba przykryć około jednocentymetrową warstwą ziemi. Warto lekko ją ubić, co będzie stanowić zabezpieczenie przed ptakami oraz wymywaniem. 

Marzec w ogrodzie - jakie rośliny można siać?


Prace ogrodowe w marcu to również przygotowanie roślin jednorocznych na rozsadę, które w maju będzie można posadzić do gruntu. Nadają się do tego floksy, astry, aksamitki, cynie, goździki. W marcu można również wykonać rozsady sałaty, kalafiora, papryki, cebuli, bobu, kalarepy, kapusty czerwonej, brokułu i pora. Pod koniec marca część roślin można wysiewać bezpośrednio w ogrodzie. Nadaje się do tego groszek pachnący, mak ogrodowy, czarnuszka, dzierotka, ostróżka ogrodowa, gipsówka letnia. Na przełomie marca i kwietnia można sadzić róże, a także trawy ozdobne i niektóre warzywa. Jeżeli miesiąc jest stosunkowo ciepły, można wysiać nasiona grochu, rzodkiewki, marchwi, kopru czy roszponki. 
Prace ogrodowe w marcu muszą być uzależnione od panującej aury. Jeżeli miesiąc jest wyjątkowy mroźny i śnieżny, należy je przesunąć na okres, kiedy zrobi się nieco cieplej. Warto znać harmonogram prac, dzięki temu ogród będzie przyciągał wzrok, budził zachwyt domowników i gości. 
Autorka: Dorota Koszutowska