Data publikacji:

Jaki materac dla alergika?

Materac dla alergika musi uniemożliwiać rozwój bakterii i roztoczy, które mogą prowadzić do nieprzyjemnych, a czasami wręcz niebezpiecznych dla zdrowia objawów. Zastanawiasz się, który model będzie najlepszym wyborem? Znamy odpowiedź! Sprawdź, jaki materac dla alergika kupić!
jaki materac dla alergika

Jakie są rodzaje materaców dla alergików?

Na rynku znajdziesz kilka rodzajów materaców dla alergika, które skutecznie minimalizują ryzyko rozwoju szkodliwych dla zdrowia roztoczy. Do najpopularniejszych z nich zaliczamy modele:
Który z nich będzie strzałem w dziesiątkę?
Piankowy materac to doskonała propozycja dla alergika, który szuka przewiewnego, wygodnego i trwałego modelu. Do jego produkcji wykorzystuje się specjalną piankę termo- lub wysokoelastyczną, która umożliwia zachowanie optymalnej temperatury, nie chłonie wilgoci i chroni przed namnażaniem się roztoczy.
Druga propozycja to lateksowy materac dla alergika, który jest produkowany z połączenia syntetycznego i naturalnego materiału. Tu szczególne znaczenia ma ten pierwszy rodzaj tworzywa – im więcej takiego lateksu, tym lepiej dla osób z alergią na roztocza.
Alergicy mogą również zdecydować się na zakup materaca z antyalergicznym pokrowcem, jednak wyłącznie w przypadku, gdy reakcja na alergeny objawia się dolegliwościami skórnymi – wysypką czy zaczerwienieniem. Takie modele nie są dobre dla osób z alergiami oddechowymi.

Czy specjalny materac dla alergika to konieczność?

Zastanawiasz się, czy zakup specjalnego materaca dla alergika jest w ogóle konieczne? Oczywiście, że tak! Alergia na roztocza może obniżać komfort życia, uniemożliwiać spokojny sen i wpływać negatywnie na funkcjonowanie w ciągu dnia. Dzięki wyborowi odpowiedniego modelu znacząco obniżasz ryzyko rozwoju szkodliwych roztoczy, pleśni i innych bakterii.
Co więcej, materac dla alergika, choć jest zazwyczaj droższy, to jest także trwały. Wykonanie z lateksu czy pianki gwarantuje, że wybrany model będzie odporny na odkształcenia, nie zniszczy się w trakcie czyszczenia i posłuży ci przez wiele lat. A to wszystko w połączeniu z wysokim komfortem snu i wygodą dla kręgosłupa.

Jaki materac nie będzie odpowiedni dla alergika?

A które materace są nieodpowiednie dla alergika i osoby, które mają alergię na roztocza, powinny omijać je szerokim łukiem? Do tej kategorii zaliczamy przede wszystkim modele, które wykonano z naturalnych materiałów. Tego typu wypełnienia i tworzywa tworzą idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów, a w ich środku zazwyczaj gromadzi się też kurz czy nawet wilgoć.
Dodatkowo alergicy powinni zrezygnować z materaców, które są trudne w czyszczeniu. W końcu zachowanie higieny i regularne pranie pościeli czy pokrowca to podstawa w przypadku alergików. Co ciekawe, nie poleca się również zakupu modeli ze sprężynami, ponieważ przestrzenie między małymi, sprężystymi elementami są często miejscami, w których gromadzą się pleśń, kurz i roztocza.

Materac dla alergika to nie wszystko!

Szukając odpowiedniego materaca dla alergika, należy zwrócić także uwagę na pokrowiec. W końcu i na nim mogą pojawiać się szkodliwe dla zdrowia roztocza i drobnoustroje. Najlepszym wyborem będzie model, który można bez problemu zdjąć i wyprać w pralce, koniecznie w wysokiej temperaturze (60 stopni to minimum).
Nie bez znaczenia jest także komfort snu, bo zbyt twardy czy nieodpowiednio uszyty pokrowiec może obniżać cyrkulację powietrza, powodując przegrzewanie i nieprzyjemne pocenie się. Materiał odprowadzający wilgoć dodatkowo obniża ryzyko rozwoju alergenów.
Zdjęcie: Unsplash
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.