Data publikacji:

Mieczyki - pielęgnacja, odmiany, wymagania, jaka ziemia?

To przepiękne, wielobarwne i okazałe rośliny, które charakteryzują się wyjątkowymi kwiatami. Ich uprawa nie należy do najprostszych i wymaga nieco czasu i uwagi, ponieważ mieczyki nie powinny zimować w ziemi. Sprawdź, jak uprawiać mieczyki, w jakich stanowiskach czują się najlepiej i jak je rozmnażać. Dowiedz się, czy są trujące dla zwierząt domowych.

Mieczyki – pielęgnacja, odmiany, wymagania, jaka ziemia?

To przepiękne, wielobarwne i okazałe rośliny, które charakteryzują się wyjątkowymi kwiatami. Ich uprawa nie należy do najprostszych i wymaga nieco czasu i uwagi, ponieważ mieczyki nie powinny zimować w ziemi. Sprawdź, jak uprawiać mieczyki, w jakich stanowiskach czują się najlepiej i jak je rozmnażać. Dowiedz się, czy są trujące dla zwierząt domowych.

Mieczyk – charakterystyka

Niewiele roślin może pochwalić się tak bujnym kwiatostanem jak mieczyki. Te rośliny są dość wymagające, bo wymagają zarówno odpowiedniego stanowiska do uprawy, jak i nieco twojego czasu. Mimo wszystko jednak warto, bo wynagrodzą ci to niepowtarzalnymi, wielobarwnymi i długoutrzymującymi się kwiatami. Mieczyki należą do grupy roślin bulwiastych. Są popularne nie tylko w Polsce i Europie, ale także w Afryce i Azji. 
Łacińska nazwa (gladiolus) pochodzi od słowa gladius, czyli miecz. Roślina wyglądem przypomina ostrze broni, szczególnie jej liście, które są mocne i twarde.
Roślina należy do rodziny kosaćcowatych. Rodzaj obejmuje około 300 gatunków. Najbardziej znaną odmianą jest mieczyk ogrodowy. Jego mieszance są często spotykane w polskich ogrodach.
Mieczyki osiągają wysokość od 60 do około 120 cm. Na szczycie nierozgałęzionej łodygi znajdują się kwiatostany, które mogą pochwalić się licznymi kwiatami. Na jednym kwiatostanie może znajdować się aż 24 kwiatów! U odmian ogrodowych, kwiaty mieczyków ogrodowych osiągają znacznie większe rozmiary.
Kwiaty mają barwę białą, czerwoną, żółtą, różową, pomarańczową czy fioletową. Popularne są też odmiany wielobarwne. Rośliny kwitną od lipca do września w zależności od czasu sadzenia.

Po jakim czasie kwitną mieczyki?

Mieczyki potrzebują około 70-130 dni od momentu zasadzenia do zakwitnięcia. Pamiętaj jednak, by nie sadzić ich zbyt wcześnie. Cebulki nie są odporne na zimno, dlatego nawet lekki mróz może im zaszkodzić.

Mieczyki – uprawa

Rośliny najlepiej czują się w ciepłym, dobrze nasłonecznionym, osłoniętym od wiatru stanowisku. To rośliny wysokie, które niestety nie charakteryzują się łodygą o wysokiej wytrzymałości na podmuchy wiatru, stąd dobór miejsca do uprawy rośliny jest dość istotny. Miejsce warto ochronić, stosując dodatkowe podpory, które dodatkowo ochronią łodygi przed złamaniem. 
Gleba powinna być umiarkowanie wilgotna. Na wzrost roślin negatywnie wpływa zarówno ich przelanie, jak i nadmierne wysuszenie gleby. Odczyn dobrej gleby dla mieczyków powinien wynosić około 6,5-7,0.

Jak sadzić mieczyki w doniczce?

Posadź bulwy doniczce pod koniec kwietnia. Wykop dołki w odstępie około 5-7 cm, umieść w nich bulwki i przykryj podłożem. Donica powinna znajdować się w nasłonecznionym, ciepłym miejscu. Zabierz ją do domu lub zabezpiecz przed zimnem, jeśli temperatura ma spaść poniżej zera.

Kiedy sadzić mieczyki?

Bulwy mieczyków sadzi się od połowy kwietnia do połowy maja. To wszystko zależy oczywiście od ciebie. Jeśli zależy ci na mieczykach, które zaczną kwitnąć już w lipcu, zadbaj o to, by posadzić je w połowie kwietnia. Rośliny posadzone później, w drugiej połowie maja będą kwitły o wiele później, najprawdopodobniej we wrześniu lub nawet październiku. Jeśli chcesz, by w ogrodzie stale kwitły mieczyki, warto je posadzić z dwu-trzytygodniowym odstępie. 

Jak przycinać mieczyki?

Roślinę przycinany nieco poniżej pierwszego liścia. 

Jak przechowywać bulwy mieczyków przez zimę?

Niestety, mieczyki ogrodowe źle znoszą niskie temperatury zimą, dlatego mogą nie przetrwać w ziemi, jeśli pozostawisz je tam po okresie wegetacyjnym. Około miesiąc po przekwitnięciu kwiatów należy wykopać bulwy z ziemi.
Bulwy należy początkowo przechowywać w suchym pomieszczeniu, o temperaturze około 18-23 stopni. Ważne, by znajdowały się w miejscu z dostępem do świeżego powietrza. Tak delikatnie podsuszone bulwy można już oczyścić z suchych łusek, liści, resztek pędów i resztek ziemi. To także czas, by oddzielić bulwki przybyszowe, które zaczną kwitnąć za kilka lat.
Bulwa mateczna mieczyka umiera po okresie kwitnienia, pozostawiając po sobie kilka bulw przybyszowych i potomnych.
Oczyszczone bulwy należy przechowywać w skrzynkach, które nie będą łapać przez zimę wilgoci. Mogą to być np. plastikowe, ażurowe kosze. Przesyp je torfem i przechowuj w suchym, ciemnym pomieszczeniu z dostępem świeżego powietrza do wiosny w temperaturze około 5-8 stopni.

Kiedy ścinać mieczyki do wazonu?

Jeśli interesuje cię uprawa mieczyków do wazonu, powinieneś wiedzieć, że rośliny należy ścinać wtedy, gdy pierwszy pąk kwiatowy na łodydze zacznie się rozwijać lub już się rozwinął. Dzięki temu kwiaty będą cieszyć oko w wazonie nawet do 3 tygodni.

Odmiany mieczyka ogrodowego

Mieczyki ogrodowe różnią się między sobą nie tylko odmianami barwnymi, ale także zróżnicowanymi płatkami, które mogą być gładkie, karbowane, pofałdowane czy postrzępione na brzegach. Niektóre z nich przypominają wyglądem kwiaty storczyka,

Mieczyk – odmiany

  • czerwone – Espresso, Akbar, Letna Burka
  • różowe – Friendship, Marsjanka, Tampico
  • białe – Amsterdam, Opal, White Prosperity
  • żółte – Nova Lux
  • pomarańczowe – Ovatie, Peter Pears
  • żółtopomarańczowe – Sunny Day, Theresa
  • zielonożółte – Green Star
  • fioletowe – Purple Flora, Majovy Kvet, Black Velvet
  • amarantowe – Huze, Minarik Memory
  • cieniowane – Priscilla, Pink Soledo, Chocolate, Antica
  • dwubarwne – Drama, Princess Margaret Rose, Zizane, Bizar

Czy mieczyki są trujące dla zwierząt?

Objawy zatrucia mieczykami u psów to ślinotok, biegunka, zaburzenia trawienia, wymioty, senność i apatia.