Data publikacji:

Plusy i minusy mieszkania na parterze

Mieszkanie na parterze może mieć wiele zalet. Może też posiadać wiele wad. Ogólnie rzecz biorąc, nie każdy będzie się doskonale czuć w takim mieszkaniu. Jeśli chodzi o parter, to nadal jest wielu zwolenników mieszkań umiejscowionych na najniższych kondygnacjach. Sporo zależy też od rodzaju budownictwa: inaczej mieszka się w kamienicy, gdzie jest wysoki parter, a inaczej w bloku (zwłaszcza gdy ma się do dyspozycji taras w bloku na parterze). Sprawdź, czy mieszkanie na parterze to mieszkanie dla Ciebie!
plusy i minusy mieszkania na parterze

Niski czy wysoki parter w kamienicy?

Parter w starym budownictwie to sposób na rozwiązanie problemu, jakim jest brak windy. Czasami jest to parter niski, który generuje ryzyko łatwego przedostania się do mieszkania osób niepowołanych lub nadmierną ciekawość sąsiadów. Wysoki parter jest korzystniejszy, gdyż utrudnia osobom z zewnątrz zaglądanie do środka. To może chodzić o dzieci zainteresowane tym, co się dzieje u kogoś w mieszkaniu lub o zwykłych przechodniów, którzy „z automatu” zaglądają komuś w okna.
Dlatego osoby mieszkające na parterze powinny zadbać o odpowiednie rolety, które zapewnią im prywatność. Można też zastanowić się nad roletami antywłamaniowymi, ale takowe będzie można zamontować jedynie w kamienicach, które nie są wpisane do rejestru lub ewidencji zabytków. 
Jeśli jest Wspólnota Mieszkaniowa, trzeba będzie mieć zgodę na montaż antywłamaniówek w formie uchwały. Elewacja stanowi część wspólną, przez co musi być zgoda właścicieli wchodzących w skład danej Wspólnoty Mieszkaniowej.
Dość uciążliwe może być parkowanie samochodów pod oknami – w tym przypadku chodzić będzie głównie o hałas. Innym dość poważnym problemem może być wilgoć. Niestety, w starym budownictwie wilgoć to częsta przypadłość. Pomocne będzie osuszanie powietrza. Podstawą jest jednak porządny remont i zabezpieczenie mieszkania przed wilgocią za pomocą odpowiedniej izolacji.
Nie najlepszym pomysłem jest suszenie prania w domu na typowej suszarce (rozkładanej). W kamienicy pranie schnie wolnej. Jeśli jest wilgoć, to pranie nie zdąży wyschnąć – od razu będzie czuć na odzieży specyficzny zapach wilgoci. Gorzej, jeśli mieszkańcy przyzwyczają się do takich zapachów. Może to powodować zakłopotanie po wyjściu z domu (inni poczują ten zapach). Dlatego powinno się suszyć pranie w suszarkach bębnowych. Latem można je suszyć na zewnątrz, jeśli oczywiście jest miejsce na takie cele na podwórzu.

Bloki a mieszkanie na parterze – opinie

Parter w blokach, zwłaszcza tych bez windy, rekomendowany jest dla osób starszych, rodzin z małymi dziećmi i osób chorych. Na parter zdecydują się ludzie z lękiem wysokości, a także tacy, którzy nie mogą dźwigać. Są też ludzie, którzy nie wyobrażają sobie innego mieszkania niż na parterze. 
W przypadku parteru warto zaopatrzyć się w solidne drzwi antywłamaniowe. Nawet jeśli blok mieszkalny zaopatrzony jest w domofon i monitoring, to zawsze trzeba myśleć o własnym bezpieczeństwie (trzeba pamiętać o zamykaniu drzwi).

Taras w bloku na parterze – atut czy wada?

Jeśli chodzi o taras w bloku, to takie rozwiązanie można spotkać w nowym budownictwie (osiedla zamknięte i strzeżone). Tarasy nie są wielkie, ale wystarczą do odpoczynku. Można na nich ustawić meble ogrodowe oraz rośliny w pojemnikach. 
Tak więc taras w bloku na parterze to może być ogromna przyjemność. Pytanie, czy każdy dobrze będzie się czuć na osiedlu oddzielonym ogrodzeniem i ochroną od reszty świata?
Zdjęcie: Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.