Data publikacji:

Miłorząb - pielęgnacja, odmiany, wymagania, jaka ziemia?

Miłorząb to nazwa określająca rodzaj drzew i krzewów wchodzących w skład rodziny miłorzębowatych. Na świecie żyje obecnie tylko jeden gatunek miłorzębu, jest nim miłorząb dwuklapowy, znany też jako miłorząb japoński. Miłorząb to tzw. „żywa skamielina” bowiem drzewo nie zmieniło się znacząco od milionów lat. Najstarsi i wymarli już przedstawiciele miłorzębowatych zasiedlali różne ekosystemy Ziemi ponad 150 milionów lat temu.
miłorząb

Miłorząb – wygląd i najważniejsze informacje

W naturze miłorząb dwuklapowy występuje wyłącznie w Chinach, gdzie niestety pozostaje gatunkiem zagrożonym. Dzięki ludziom trafił jednak do wielu innych regionów południowo-wschodniej Azji, w tym do Japonii. Z Kraju Kwitnącej Wiśni drzewo zostało przywiezione do Holandii w XVIII wieku. Dzięki swojemu unikalnemu wyglądowi oraz dość łatwej hodowli, roślina bardzo szybko stała się stałym elementem kolekcji botanicznych, a także „perłą w koronie” wielu ogrodów i parków.
Miłorząb ceniony jest jednak nie tylko ze względu wygląd, od tysiącleci używany jest on także w medycynie naturalnej. Dostępny pod rożnymi postaciami wyciąg z liści rośliny poprawia krążenie, pamięć oraz koncentrację. Drzewo odgrywa także dużą rolę w tradycyjnych kulturach wschodniej Azji, które przypisują mu magiczne i ochronne właściwości.
Miłorząb dwuklapowy osiąga w optymalnych warunkach maksymalnie około 40 metrów wysokości, choć przeciętnie nie przekracza ona 25 metrów. Niektóre odmiany mogą jednak przyjmować formy kilkumetrowych krzewów. Drzewo jest niezwykle długowieczne, najbardziej wytrwałe osobniki dożywają nawet kilku tysięcy lat.
Korona miłorzębu jest dość rozłożysta i przyjmuje stożkowato-cylindryczny kształt. Pień największych osobników może mieć kilka metrów średnicy. Kora drzewa jest szara lub szaro-brunatna, początkowo pokryta jest bruzdami, wraz z wiekiem zaczyna coraz mocniej pękać.
Najbardziej rozpoznawalna cecha miłorzębu to jego wachlarzowate liście z długimi ogonkami z widlastym unerwieniem. Mają dość twardą i skórzastą powierzchnię oraz intensywny zielony kolor. Drzewa zyskują uroku jesienią, kiedy liście przyjmują jasną żółtą barwę. W zależności od odmiany może nastąpić to już we wrześniu. Roślina pozbywa się liści przy dłuższych przymrozkach i spadkach temperatury.

Miłorząb – kwitnienie

Miłorząb to roślina dwupienna, oznacza to, że poszczególne osobniki wydają wyłącznie kwiatostany męskie lub żeńskie. Okres kwitnienia przypada na późną wiosnę. Dobrze widoczne są jedynie kwiaty męskie, które zebrane są w zwisające kotki o długości kilku centymetrów. Drzewa zaczynają kwitnąć w okolicach czterdziestego roku życia.
Z żeńskich zalążków drzewo produkuje nasiona osłonięte mięsistą osnówką. Mają one średnicę kilku centymetrów. Co ciekawe nasiona są jadalne po uprażeniu. Gnijące na ziemi nasiona odznaczają się niezwykle nieprzyjemnym i odrzucającym zapachem, z tego też powodu wielu ogrodników hoduje jedynie drzewa z męskimi kwiatostanami.

Miłorząb – pielęgnacja i wymagania

Miłorząb nie jest specjalnie trudny w hodowli i radzi sobie bardzo dobrze w polskim klimacie. Roślina odznacza się sporą odpornością na mrozy, choć najmłodsze egzemplarze powinny być zabezpieczane podczas ostrych zim. Miłorząb lubi wyłącznie dobrze nasłonecznione stanowiska. Z tego powodu umieszcza się go z dala od innych drzew, gdzie pełni rolę tzw. solitera. Mniejsze odmiany spokojnie można jednak posadzić w pobliżu murów/ścian budynków i płotów.
Podczas dużych upałów i susz roślinę należy regularnie i obficie podlewać. Drzewu nie szkodzi zanieczyszczone miejskie powietrze, nadaje się przez to idealnie do sadzenia w parkach, w przydomowych ogródkach, a także na działkach. Jego zaletą jest też względna obojętność na ataki szkodników i chorób, poza ekstremalnymi przypadkami nie będzie wymagał więc dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych oraz ochronnych. Gałęzie miłorzębu znoszą dość dobrze przycinanie, dzięki temu można formować jego koronę do własnych potrzeb. Pamiętajmy, że młode drzewka są podatne na porywisty i silny wiatr, w odsłoniętych miejscach warto wesprzeć je więc palikami.

Miłorząb: jaka ziemia jest najlepsza?

Miłorzęby lubią żyzną i wilgotną glebę o lekkim odczynie kwasowym. Gatunek wytrzymuje na słabo napowietrzonej i zasolonej ziemi. Nie sprawdza się jednak na gruntach piaszczystych.

Miłorząb przesadzanie

Miłorzęby charakteryzują się palowym systemem korzeniowym, który trzeba wykopać w całości wraz z dużą bryłą ziemi. Z tego też powodu przenosi się zazwyczaj wyłącznie młode osobniki. Optymalnym czasem do sadzenia jest wiosna, kiedy drzewo pozostaje wciąż uśpione. Po zakopaniu drzewo podlewamy.

Miłorząb – najpopularniejsze odmiany

Dzięki dużemu wyborowi odmian, miłorzęby dwuklapowe możemy posadzić zarówno w dużych ogrodach, jak i na względnie niewielkim wycinku ziemi za domem. W sprzedaży znajdziemy rośliny w dużych i bardzo małych rozmiarach, oto niektóre z nich:
  • Miłorząb Variegata – dekoracyjna odmiana z nakrapianymi na biało liśćmi.
  • Miłorząb Pendula – odmiana na niewielkie działki, charakteryzująca się luźnymi i zwisającymi pędami.
  • Miłorząb Fastigiata – odmian odznaczająca się kolumnową koroną, wyrasta do maksymalnie 8 metrów.
  • Miłorząb Mariken – dość unikalna karłowata odmiana drzewa, której korona ma zaledwie około jednego metra średnicy.