Data publikacji:

Mini LED vs OLED: które lepsze?

Poszukując nowego telewizora wybieramy często pomiędzy modelami różniącymi się między sobą nie tylko przekątną ekranu, ale też budową matrycy wyświetlacza. Wielu konsumentów, poszukujących sprzęt z nieco wyższej półki, zmuszona jest do odpowiedzi na pytanie, które urządzenie będzie lepsze – Mini LED czy OLED? W artykule przedstawiamy specyfikę obu typów ekranu, pomagając w podjęciu decyzji o zakupie TV.
Mini LED vs OLED: które lepsze?

Telewizory OLED – najważniejsze fakty

Telewizory z matrycami ekranu wykonanymi w technologii OLED (ang. organic light emitting diodes) są obecne na rynku od około dziesięciu lat. Pierwsze modele urządzeń tego typu trafiły do sprzedaży w 2013 roku, były one jednak niezwykle drogie, co sprawiało, że na ich zakup mogli pozwolić sobie jedynie nieliczni konsumenci. Do dziś telewizory OLED-y to sprzęt wyłącznie z najwyższej oraz średniej półki cenowej.
Wyświetlacze OLED funkcjonują na innych zasadach niż zwykłe telewizory LED. Za wyświetlanie obrazu odpowiadają w nich organiczne diody OLED. Kiedy są pobudzane do za pomocą energii elektrycznej emitują własne i bardzo intensywne światło. Cecha ta sprawia, że matryce tego typu nie potrzebują dodatkowego podświetlenia za pomocą serii diod LED ukrytych pod ekranem. Sprawia to, że są bardziej energooszczędne, a ich konstrukcja jest znacznie bardziej kompaktowa, co przekłada się też na ciężar urządzenia.
Dobre panele OLED mogą mieć zaledwie kilka milimetrów grubości. Wielu producentów coraz śmielej eksperymentuje też z elastycznymi wyświetlaczami OLED, dzięki temu w sklepach znajdziemy już pierwsze modele zwijanych telewizorów, które za kilka lat mogą być coraz bardziej
Zalety OLED nie kończą się jednak wyłącznie na smukłej budowie urządzenia. Po OLED-y sięga się głównie z powodu wysokiej jakości obrazu jaką oferują. Matryce tego typu charakteryzują się najlepszym na rynku odwzorowaniem kolorów, co jest cenione nie tylko przez kinomanów, ale też graczy. Ekrany wyświetlają też bez problemu bardzo głębokie czernie, bez jakiejkolwiek poświaty, która jest charakterystyczna dla matryc LED. Idealne wyświetlanie ciemnych barw pozwala telewizorom osiągnąć także bardzo mocny kontrast, co wpływa np. na jakość filmów, seriali i gier wspierających technologię HDR (dynamiczny kontrast).
Największą wadą telewizorów OLED jest z pewnością wspomniana już cena tych modeli. Z powodu bardziej skomplikowanego procesu produkcyjnego oraz kosztu komponentów, tradycyjnie OLED-y o podobnych możliwościach technicznych i przekątnej ekrany, są o kilkadziesiąt procent droższe od nawet najlepszych modeli LED. Warto pamiętać też, że telewizory OLED produkowane są przede wszystkim przez firmy LG, Philips i Sony.

Telewizory Mini LED – najważniejsze fakty

Kiedy mowa o telewizorach Mini LED nawet wśród specjalistów w temacie mogą czasami pojawiać się wątpliwości. Urządzenia tego typu dostępne są na rynku od kilku lat i w zamierzeniach są tańszą alternatywą dla premiowych modeli OLED. Ekrany korzystają ze sprawdzonych matryc LED, oznacza to, że są one podświetlane od spodu przez jasne diody generujące białe światło. Producenci stosują jednak tutaj wiele dodatkowych patentów i rozwiązań konstrukcyjnych, wpływających na jakość i kontrast generowanego obrazu.
Podstawą wyświetlacza telewizorów Mini LED jest matrycy LCD, a więc niezwykle cienka folia, na której znajdują się półprzezroczyste ciekłe kryształy. Są one zamknięty w komórkach, zawierających kryształy w kolorach czerwonym, zielonym i niebieskim, które razem tworzą pojedyncze piksele obrazu. Podobnie jak OLED-y, kryształy zmieniają swoją przejrzystość pod wpływem prądu, ale nie generują własnego świtał, stąd też niezbędna jest obecność lamp podświetlających obraz.
W telewizorach Mini LED, diody podświetlające matrycę osiągają jednak znacznie mniejsze rozmiary i mogą być punktowo wyłączane. W panelach Mini LED zamontowanych jest średnio kilkadziesiąt tysięcy diod, w standardowych modelach LED liczba ta nie przekracza kilkuset lub kilku tysięcy. Konstrukcja tego typu zwiększa kontrast otrzymywanego obrazu, albowiem drobne diody mogą dokładnie rozjaśnić wyłączenie nawet kilka pikseli obrazu.
Diody Mini LED są też niezwykle mocne, dzięki temu ekran odznacza się niezwykle wysoką jasnością. Pod tym względem telewizory korzystające z tej technologii górują nawet nad OLED-ami, a ich obraz jest wyraźny i nasycony nawet w pełnym świetle słonecznym
Niewątpliwym atutem modeli Mini LED jest ich duża różnorodność oraz niższa cena w porównaniu do OLED, przy porównywalnej jakości obrazu. Telewizory dostępne są w wielu rozmiarach, od 40 do ponad 100 cali, a także wariantach. Producentem, który najbardziej intensywnie rozwija technologię Mini LED jest firma LG. W zmodyfikowanej formie jest też dostępna w urządzeniach Samsunga (Neo QLED) i TLC (OD Zero).

Mini LED vs OLED – co lepsze?

Trudno jednoznacznie rozstrzygnąć, co jest lepsze Mini LED vs OLED, wiele zależy od tego, czego oczekujemy od telewizora i jakim dysponujemy budżetem. W przypadku, gdy zależy nam na najlepszej jakości obrazu i planujemy budowę kosztownego zestawu kina domowego, modele OLED są naturalnym wyborem. Jeżeli nie mamy jednak ekstremalnie wygórowanych wymagań, Mini LED z pewnością okażą się równie dobre, zwłaszcza jeżeli ustawiamy telewizor w dobrze nasłonecznionym salonie. Przewaga OLED-ów kurczy się zresztą coraz bardziej pod względem jakości odwzorowania kolorów. Porównując pod tym względem modele z dwóch kategorii większość osób nie zauważy dużych różnic.
W sklepach znajdziemy też zdecydowanie większy wybór telewizorów Mini LED, znajdziemy wśród nich modele o różnym designie oraz rozmiarach. Są one niezastąpione zwłaszcza dla osób poszukujących naprawdę dużych ekranów 80 cali lub większych. OLED-y dostępne są jedynie w przekątnych w granicach 55-70 cali.
Zdjęcie: Envato Elements