Data publikacji:

Modrzew – pielęgnacja, odmiany, wymagania, jaka ziemia

Od wiosny do jesieni drzewo okrywa delikatna zieleń igieł, która jesienią mieni się wszystkimi odcieniami żółtego i pomarańczowego. Zaproś modrzew do swojego ogrodu, a będziesz świadkiem tych kolorowych zmian. Modrzew – pielęgnacja, odmiany, wymagania, jaka ziemia.
Modrzew

Modrzew – odmiany modrzewia europejskiego do twojego ogrodu

Oto odmiany modrzewia europejskiego polecane do ogrodu w Polsce:
  1. Modrzew europejski Puli – lubi gleby żyzne i wilgotne, bez zastoju wody. Potrzebuje dużo miejsca do wzrostu, dlatego świetnie sprawdza się do nasadzeń pojedynczych w roli solitera. Pędy cienkie, wiotkie, zwisające. Wysokość drzewa zależy od miejsca szczepienia.
  2. Modrzew europejski Kórnik – jest to polska odmiana, wyhodowana pod koniec XX wieku w szkółce w Kórniku pod Poznaniem. Roślina ma niewielkie przyrosty, więc jest to doskonała odmiana do małych ogrodów, gdzie otrzyma słoneczne stanowisko. Korona tworzy kulę albo szeroki stożek.
  3. Modrzew europejski Rapens – jeśli lubisz pędy płożące się po ziemi, to w szkółce leśnej mocno przytul ten modrzew. Nadaje się on do ogródków skalnych i ogrodów japońskich oraz świetnie wygląda jako solitera na trawniku.
  4. Modrzew europejski Krejča Mutation – nadaje się do sadzenia na rabatach, a nawet w pojemnikach i sporych donicach. Ma nieregularny pokrój i bardzo nierówne przyrosty roczne – od zera do 50 cm.

Modrzew – odmiany popularne w Polsce

Poza modrzewiem europejskim, w Polsce świetnie w ogrodach sprawdza się:
  • modrzew japoński - jest bardzo łatwy w uprawie, doskonale znosi miejskie warunki. W małych przydomowych ogrodach sprawdzi się odmiana Diana. Daj mu żyzną i przepuszczalną glebę oraz słoneczne stanowisko;
  • modrzew syberyjski – sadzony w polskich ogrodach najrzadziej ze względu na specyficzne wymagania. Najlepiej czuje się w północnych rejonach Polski, w południowych krańcach kraju jego uprawa skazana jest niemal w 100% na niepowodzenie.

Modrzew – wymagania stanowiskowe

W naturze modrzew jest drzewem pionierskim i nie posiada specjalnych wymagań. Jako pierwszy zasiedla teren po pożarach lasów.
Jakie wymagania stanowiskowe zapewnić modrzewiowi do rozwoju w ogrodzie? Potrzebne będą:
  • dużo światła;
  • dużo miejsca do rozrostu;
  • unikanie sąsiedztwa dużych drzew oraz murów;
  • nasadzenie powinno być głębokie i dobrze magazynować wodę;
  • gleba gliniasta, próchniczna i żyzna. Wartość pH powinna wahać się od 5,5 do 7,0;
  • w pobliżu modrzewia posadź gatunki okrywowe o słabym systemie korzeniowym, np. jeżynę żółtoowockową, żywokost albo bluszcz.
Modrzewie to nie tylko walory ozdobne, ale też użytkowe
Drewno modrzewia, nieco zapomniane, powoli powraca do łask. Jest bardzo wytrzymałe, dobrze znosi zmienne warunki atmosferyczne, nie ulega zagrzybieniu i gniciu. Można z niego wykonywać stolarkę okienną i drzwiową, schody i parkiety oraz meble.

Modrzew – kwitnienie

Kiedy kwitnie modrzew? Modrzew europejski kwitnie jako jedno z pierwszych drzew iglastych, a dzieje się to od końca marca do początku maja. Na krótkopędach pojawiają się ciemnoczerwone, zielonkawe lub żółte kwiaty żeńskie, które rosną w górę. Kwiaty męskie są różowo-żółte i skierowane w dół. Jajowate szyszki dojrzewają jesienią, sterczą w górę i pozostają na drzewie przez kilka lat.

Modrzew – przesadzanie

Kiedy przesadzać modrzew europejski? Jesienią. Na wiosnę nie. Dlaczego? Bo na wiosnę puszcza on pączki, a przesadzony z rozwiniętymi pączkami – bardzo często ginie. Szczególnie jeśli jest wiekowy. Młodych drzewek (1–2 lata) to nie dotyczy, więc bez obaw możesz przesadzać młody modrzew wiosną oraz jesienią.

Modrzew – pielęgnacja. Jak wygląda prawidłowa pielęgnacja modrzewia?

Poniżej kilka prostych kroków, które sprawią, że modrzew poczuje się zaopiekowany i pięknym wyglądem oraz długą żywotnością odpłaci ci za twoje ogrodnicze trudy:
  • Roślina nie może rosnąć w zbytnim ścisku, ponieważ wtedy, pnąc się do góry, zrzuca dolne gałęzie.
  • Modrzew lubi słoneczne ciepełko – zasadź go na dobrze nasłonecznionym stanowisku.
  • Regularnie nawadniaj roślinę, zwłaszcza w okresie długotrwałej suszy. Modrzew jej nie znosi.
  • Gleba pod modrzew powinna być lekka i żyzna, jednak będzie on rósł praktycznie w każdym rodzaju podłoża, również na skalistym.
  • Młode sadzonki nie są odporne na mróz. W pierwszym roku zabezpiecz je solidnie warstwą ochronną przed trudami, z jakimi drzewko będzie się mierzyć w zimną porę roku.
  • Modrzew warto przycinać, modelując jego koronę. Tnij więc przynajmniej 2 razy do roku, ale nie później niż w lipcu, ponieważ młode pędy muszą zdrewnieć przed zimą.
  • Możesz nawozić modrzew preparatami do iglaków.
  • Modrzew jest odporny na zanieczyszczenia fabryczne i samochodowe.

Modrzew – uprawa bez szkodników i chorób – czy to możliwe?

Najczęściej występujące na modrzewiu szkodniki to ochojnik świerkowo-modrzewiowy. Larwy ochojnika, schowane pod woskową osłonką, zobaczysz na młodych igłach modrzewia. Igły żółkną, bo szkodnik wysysa z nich sok, powodując kolankowate wygięcia, co może doprowadzać do zasychania całych pędów. Ochojnik świerkowo-modrzewiowy bardzo szybko się rozmnaża i kolonizuje na sąsiednie drzewa.
Opadzina igieł modrzewia – najczęstsza choroba modrzewia. Igły modrzewia porażonego chorobą zaczynają przebarwiać się na żółto już od maja. Niewielkie szkody szybko postępują ku nasadzie igieł, które to już w czerwcu i lipcu opadają z drzewa. Co dzieje się w konsekwencji? Modrzew traci powierzchnię asymilacyjną, jego wzrost ulega spowolnieniu lub nawet zahamowaniu.
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.