Data publikacji:

Montaż wodomierza, czyli jak zamontować wodomierz

Rachunki za wodę potrafią zaskoczyć. Zdarza się, że ich wysokość przerasta wszelkie obawy i przypuszczenia. Aby uniknąć takich niemiłych niespodzianek, warto zadbać o to, by mieć zamontowany porządny wodomierz. Regularne sprawdzanie stanu technicznego i legalizacja pozwolą mieć pewność, że jest sprawny, a jego pomiar wiarygodny. Jak każdy domowy sprzęt wodomierz może jednak ulec awarii lub po prostu zostać wyeksploatowany. W takiej sytuacji warto wiedzieć, jak go wymienić.
jak zamontować wodomierz

Czym jest i do czego służy wodomierz?

Zacznijmy od podstaw. Wodomierz to potoczna nazwa niewielkiego urządzenia, służącego do pomiaru ilości wody zużytej w danym budynku. Stanowi element łączący pomiędzy przepływomierzem a licznikiem. Efekty jego pomiarów podawane są w metrach sześciennych.
Posiadanie wodomierza i regularne jego sprawdzanie jest w szczegółowy sposób uregulowane prawnie i obowiązkowe. Wymiana liczników najczęściej odbywa się co pięć lat. Niesprawne lub wadliwe wodomierze oznaczają nieprawidłowe pomiary, a te z kolei prowadzą do płacenia zbyt dużych lub zbyt małych rachunków za zużytą wodę. Różnice mogą wynosić kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych. Z tego względu obowiązkiem każdego posiadacza licznika jest jego regularny przegląd techniczny i, w razie konieczności, wymiana na nowy egzemplarz.

Jak wybrać wodomierz?

Samodzielny dobór i montaż wodomierza nie jest prosty ani specjalnie szybki. Aby wybrać urządzenie, przede wszystkim należy wiedzieć, jaką objętość ma strumień wody, który będzie przez nie mierzony. Można to wyliczyć samodzielnie na podstawie pomiarów takich jak średnica przewodów i tempo przepływu. Ważne, aby pomiaru dokonać w miejscu, gdzie planuje się umieścić wodomierz.
Choć w teorii można to zrobić samodzielnie, obecne przepisy prawa mówią, że za odpowiedni dobór licznika wody odpowiada przeszkolony w tym zakresie i wykwalifikowany projektant. To on ponosi odpowiedzialność, jeżeli wodomierz zostanie dobrany nieprawidłowo.

Jak zamontować wodomierz?

Pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie instalacji. Należy ją dokładnie przepłukać, celem pozbycia się wszelkich pływających w niej nieczystości i wyeliminowania ryzyka dostania się ich do wodomierza. Sprytnym patentem jest umieszczenie rurki, która zapobiegnie dostaniu się zanieczyszczeń do sita wodomierza i uszkodzeniu go.
Drugim krokiem jest dokładne przeczytanie instrukcji montażu ze zrozumieniem i zapoznanie się z podstawowymi zasadami instalacji. Jedną z najważniejszych rzeczy jest to, że kierunek przepływu wody jest oznaczony na urządzeniu strzałką. Należy zwracać na nią uwagę i upewnić się, że została odpowiednio zamocowana.
Licznik powinien być także zamontowany na odpowiedniej wysokości, ponieważ umieszczenie go zbyt wysoko nie tylko uniemożliwi wygodne odczytywanie pomiarów, ale też może spowodować, że wodomierz nie będzie przez cały czas wypełniony wodą i dostanie się do środka powietrze, zaburzające jego pracę. Jeśli nie ma możliwości wybrania innego miejsca, należy dokupić urządzenie usuwające powietrze z wody i wspomóc nim wodomierz.
Miejsce, w którym montuje się wodomierze, powinno być suche, czyste i łatwo dostępne. Warto także zadbać, aby nie dostały się do niego niepowołane osoby. Ponadto dobrze jest zamontować urządzenie tak, by można je było zdemontować i wymienić bez naruszania reszty konstrukcji.

Pierwsze uruchomienie

Po zamontowaniu wodomierza pora na jego pierwsze uruchomienie. Na tym etapie należy pamiętać o ostrożności i cierpliwości. Woda powinna być doprowadzona powoli, a odpowietrzniki otwarte. Pozwoli to na wylot powietrza z rur bez wywołania gwałtownych obrotów licznika, które mogłyby zakłócić jego pracę lub nawet trwale go uszkodzić.
Liczniki z funkcją odczytu radiowego uruchamiają swoją funkcjonalność po przepuszczeniu co najmniej siedmiu litrów wody. Jeżeli któryś z elementów nie działa, jak należy, mamy podejrzenie, że wynik nie jest prawidłowy lub cokolwiek związanego z wodomierzem nas niepokoi – należy wezwać fachowca i skonsultować się z nim w tej kwestii. Lepiej ponieść koszt z tym związany, niż ryzykować błędne pomiary.

Jak zabezpieczyć wodomierz?

Nieprawidłowa praca wodomierza może znacząco przekłamywać pomiary. Dlatego oprócz zamontowania licznika na odpowiedniej wysokości, warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych czynników, które mogłyby doprowadzić do jego uszkodzenia.
Przede wszystkim temperatura w pomieszczeniu powinna być odpowiednia. Nie może spadać poniżej 4 stopni Celsjusza. Jeżeli jednak jest ryzyko, że tak się stanie, warto kupić specjalne środki zabezpieczające przed zamarzaniem. Niebezpieczeństwo stanowi także ryzyko zalania od zewnątrz. Dostająca się w ten sposób woda może uszkodzić wodomierz, dlatego powinien być montowany w budynkach lub pod zadaszeniami, chroniącymi go przed deszczem i śniegiem.
Licznik wody to urządzenie dość delikatne, dlatego też należy go zamontować w miejscu, które nie będzie narażone na wstrząsy i wibracje wywołane pracującymi w bliskiej okolicy innymi urządzeniami. Zabezpieczenie przed uszkodzeniami elektromagnetycznymi może okazać się trudniejsze, jednak również warto o nim pomyśleć.
Równie istotną rzeczą, o której należy pamiętać, jest zabezpieczenie licznika przed dostępem nieodpowiednich osób, które mogłyby pobierać niemierzoną wodę bądź przypadkiem lub nawet celowo uszkodzić urządzenie.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!