Data publikacji:

Muehlenbeckia complexa - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje

Mulenbekia (z łac. Muehlenbeckia Complexa) to pnącze charakteryzujące się niezwykłym urokiem i delikatnym, osobliwym pokrojem. W poniższym artykule podpowiadamy, jak uprawiać i pielęgnować tę piękną roślinę, tak, by nie tylko cieszyła oko, stanowiła o atrakcyjności wnętrza, ale również prawidłowo się rozwijała. Do lektury zapraszamy zarówno hobbystów posiadających doświadczenie w uprawie rośliny z gatunku muehlenbeckia complexa, jak i osoby początkujące, które chciałyby poszerzyć wiedzę na temat odpowiedniej pielęgnacji tego egzotycznego pnącza.
muehlenbeckia

Muehlenbeckia complexa - skąd pochodzi i czym charakteryzuje się jej wygląd zewnętrzny?

Muehlenbeckia complexa to gatunek rośliny należący do rodziny rdestowatych. W naturalnym środowisku porasta wybrzeża Nowej Zelandii oraz australijskiej wyspy Lord Howe. Współcześnie pierwotne uprawy mulenbekii zostały rozszerzone, a roślina porasta wydmy w innych częściach świata. W wyniku naturalizacji roślina występuje m.in. na zachodnich ziemiach Australii oraz w Stanach Zjednoczonych - w Kalifornii i na Florydzie.  
Pnącze ma pokrój krzewu, którego pędy mogą być wyprostowane, pnące lub - co najczęściej jest zauważalne w fazie intensywnego wzrostu rośliny - gęsto splątane. Jako że pojedyncze pędy rośliny w warunkach naturalnych mogą dorastać do długości 3-5 m, tworząc niskie, ale bardzo rozgałęzione i zwarte kobierce, muehlenbeckia complexa zadarnia skaliste brzegi i stabilizuje wydmy. Jeśli zaś jej pędy napotkają i oplotą podpory, przyjmą pnący pokrój i wzrosnąć mogą do 1,5 m wysokości.  
Muehlenbeckia complexa to roślina dekoracyjna. Jej głównym walorem estetycznym są drobne, skórzaste, okrągłe liście oraz gęsto splątane pędy o brunatno-bordowej barwie. Całość tworzy atrakcyjną wizualnie kompozycję roślinną, którą m.in. ze względu na wytrzymałość i trwałość, wykorzystuje się we florystyce (np. wysuszone i uformowane na kształt kuli lub w gniazdka pędy stanowią bazę florystyczną do układania bukietów). 

Muehlenbeckia complexa - rodzaje i odmiany: którą wybrać? 

W uprawie domowej w Polsce rozpowszechnione są trzy odmiany gatunkowe mulenbekii. Należą do nich: 
  • Muehlenbeckia complexa (mulenbekia gęsta), 
  • Muehlenbeckia axillaris, (mulenbekia niska), 
  • Muehlenbeckia australis (mulenbekia australijska).  
Na gruncie europejskim rośliny te określane są zazwyczaj jedną, wspólną nazwą mulenbekia, bez szczegółowego rozróżnienia. Aby rozróżnić dwie najczęściej występujące odmiany (M. complexa oraz M. axillaris) wystarczy porównać gałązki krzewu - pierwsza z nich ma większe listki, druga z kolei posiada grubsze gałęzie. Najmniej poznaną odmianą pozostaje M. australis, która od niedawna dopiero jest dostępna w sprzedaży.  

Muehlenbeckia complexa - kwitnienie i owocowanie: co warto wiedzieć? 

Kwiaty muehlenbeckia complexa rozwijają się w kątach pędów lub na ich wierzchołkach. Kwitnąca roślina zyskuje wówczas drobne, pachnące, drobne kwiaty o niepozornym wyglądzie. Ich listki zazwyczaj białawą lub zielonkawą barwę, a okwiat wzrasta aż do momentu owocowania i pojawienia się trójbocznych, białych jagód z czarnymi nasionami. Co ciekawe, owoce mulenbekii są w Nowej Zelandii uznawane za jadalne - mogą być spożywane na surowo lub po ugotowaniu, mają słodki smak i są soczyste.  

Muehlenbeckia complexa - uprawa: jakie wymagania należy zapewnić roślinie? 

Mulenbekia to dekoracyjna roślina pokojowa, a jej uprawa doniczkowa nie powinna jej przysporzyć większych kłopotów. Jako że muehlenbeckia complexa jest łatwa w uprawie, floryści polecają ją zwłaszcza osobom początkującym.  
Najlepszym stanowiskiem dla rośliny będą miejsca jasne, bezpośrednio nasłonecznione lub zapewniające roślinie światło rozproszone. Należy unikać stawiania mulenbekii w półcieniu, gdyż jej pędy oraz liście będą wiotczeć i usychać. Mulenbekia powinna znajdować się jak najbliżej okna - donicę ustawić można na południowym, ewentualnie wschodnim lub zachodnim parapecie.  
Jako że mulenbekia to roślina - w zależności od formy uprawy - płożąca lub pnąca, sprawdzi się zarówno w pozycji wiszącej (np. w kwietnikach w stylu boho wykonanych metodą makramy, jak i tradycyjnej - np. w osłonce ceramicznej lub donicze glinianej z terakoty. Latem muehlenbeckia complexa dobrze rośnie na zewnątrz, więc może być obsadzana w skrzynkach balkonowych. Należy jednak pamiętać, iż nie jest to roślina całkowicie mrozoodporna i nie powinna być narażona na temperatury niższe niż 5-10 st. C. 

Muehlenbeckia complexa - jaka ziemia będzie najodpowiedniejsza?  

Odpowiednie dla mulenbekii będzie podłoże dla roślin wilgociolubnych lub ziemia uniwersalna z dodatkiem żwiru gruboziarnistego żwiru, perlitu lub piasku. Ważne jest bowiem to, by zastosowana mieszanka była stale lekko wilgotna, ale dobrze przepuszczalna.  

Muehlenbeckia complexa - pielęgnacja: o czym należy pamiętać?  

Mulenbekia nie lubi przesuszonego podłoża. Roślinę należy więc intensywnie podlewać (eliminując jednak sytuację zalegania wody) - przez niedobór wody może gubić liście. Podlewanie powinno zatem odbywać się regularnie (zimą rzadziej, raz na 7-10 dni), aby gleba w doniczce była stale lekko wilgotna. Odpowiedni poziom wilgotności (powyżej 60%) zapewni roślinie również jej umiarkowane zraszanie. Roślinę należy również cyklicznie nawozić (poza sezonem zimowym) oraz przesadzać (w okresie od lutego do marca, jeśli roślina wymaga większej donicy). Muehlenbeckia complexa dobrze znosi ponadto przycinanie i formowanie, a idealna temperatura jej wzrostu wynosi od 18 do 27 stopni Celsjusza.  
Autor: Patrycja Ziemińska