Data publikacji:

Myrmecodia beccarii – pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje

Myrmecodia beccarii zwana również mrówczeliną, to dosyć wymagająca w uprawie roślina pochodząca z australijskich lasów deszczowych. W warunkach naturalnych roślina ta wchodzi w symbiozę z mrówkami. Jeśli chcemy ją trzymać w domu, będziemy musieli poświęcić dużo czasu i energii na zapewnienie odpowiednich warunków myrmecodia beccarii. Pielęgnacja mrówczeliny nie jest prosta, ale roślina wynagradza to nietypowym, przyciągającym uwagę wyglądem, a jeśli będziesz wyjątkowo uważny – białymi, rurkowatymi kwiatami.

Skąd pochodzi Myrmecodia beccarii? Rodzaje mrówczeliny i podstawowe informacje na jej temat 

Zwana również mrówczeliną, myrmecodia beccarii to roślina niezwykle ciekawa. Uwagę przykuwa głównie jej nietypowy wygląd. Jeśli postawisz ją w salonie, żaden gość nie przejdzie obok niej obojętnie! Nie jest to roślina dla osób początkujących, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem. Myrmecodia beccarii nie jest bardzo wymagająca, lecz potrzebuje nieco uwagi i odpowiednich warunków. Niewprawna ręka mogłaby niechcący zrobić jej krzywdę.
Skąd wzięła się ta niezwykła roślina? Myrmecodia beccarii należy do flory epifitycznej. W środowisku naturalnym można ją ujrzeć, jak porasta wysokie drzewa w lasach namorzynowych oraz na mokradłach. Pochodzi aż z Australii i to właśnie tam na samym początku zauważono jej potencjał. W Polsce nie jest jeszcze popularna, jednak z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Z uwagi na jej nietypowy wygląd, może stanowić ozdobę salonu i kuchni.
Dlaczego na myrmecodia beccarii mówi się mrówcza roślina, bądź mrówczelina? Wszystko za sprawą jej wyjątkowej relacji – właśnie z mrówkami. Owady te, bardzo często osiedlają się między kolcami i korzeniami rośliny. Między obydwoma organizmami występuje symbioza. Mrówki opiekują się rośliną tak, jak potrafią, czyli zabijają te owady, które podgryzają ją i zjadają jej liście. Odchody mrówek są wchłaniane przez myrmecodia beccarii w celach odżywczych.
Może się wydawać, żeto właśnie sukulentem jest myrmecodia beccarii. Rodzaje roślin, do których jest tak naprawdę podobna, nie mają z nimi nic wspólnego. Mrówczelina zachowuje się podobnie jak przedstawiciele grup:
  • Anthorriza
  • Myrmephytum
  • Squamellaria
Co ciekawe, mają dużo wspólnego ze storczykami. Epifityczne gatunki tych kwiatów to:
  • dendrobium
  • stanhopea
  • katleja
  • cymbidium

Myrmecodia beccarii: uprawa i pielęgnacja. Jak zajmować się mrówczeliną, aby zdrowo rosła przez cały rok?

Zanim zdecydujesz się na uprawę myrmecodia beccarii, wyposaż się w odpowiednie podłoże i uzbrój się w cierpliwość. Mrówczelina to roślina wybredna i delikatna, która w naturalnym otoczeniu ma zapewnione dość specyficzne warunki, które będziemy musieli przynajmniej w części odtworzyć. Roślina ta lubi wilgoć, ziemia powinna być więc cały czas wilgotna, ale nie całkowicie mokra. Jeśli dopuścimy do tego, korzenie myrmecodia beccarii mogą zgnić, a roślina obumrze. Najlepiej nawilżać glebę gdy zauważymy, że jej zewnętrzna warstwa lekko przeschnie. Dla mrówczeliny warto też zrezygnować z tradycyjnego podlewania na rzecz zraszania, zwłaszcza w miesiącach zimowych. 
Jeśli chcemy hodować myrmecodia beccarii, pielęgnacja tej rośliny może się okazać trudna bez pomocy mrówek. Te naturalne sojuszniczki mrówczeliny pełnią istotną funkcję w jej rozwoju. Spokojnie, nie musisz zakładać własnej hodowli mrówek w domu. Można bowiem zastąpić otrzymywane od nich składniki odżywcze odpowiednimi nawozami. Najlepsze będą produkty organiczne z hummusem lub aminokwasami albo też nawozy przeznaczone typowo dla roślin ozdobnych, kaktusów i sukulentów. 

Jaka ziemia? Myrmecodia beccarii i najlepsze podłoże dla niej 

Jaka ziemia dla Myrmecodia beccarii będzie najlepszym wyborem? Gleba dla mrówczeliny musi mieć odpowiedni skład, zapewniający jej optymalną przepuszczalność wody. Ogrodnicy szczególnie polecają mieszankę kory do storczyków, włókien kokosowych, perlitu i substratu fosforowego w odpowiednich proporcjach. Kora do storczyków jest tutaj szczególnie istotna – w australijskich wilgotnych dżunglach te rośliny rosną w swoim sąsiedztwie, często oplatając pnie tego samego drzewa. Stąd podobne potrzeby glebowe. Zresztą myrmecodia beccarii uwielbia towarzystwo kwiatów i chętnie rośnie w ich pobliżu.
Co dodatkowo jest istotne w przypadku myrmecodia beccarii? Uprawa tej rośliny wymaga wyjątkowo wysokich temperatur, nawet zimą. Najczęściej jest to około 25 stopni. Jak już zostało wspomniane, mrówczelina rośnie w ciepłym i tropikalnym klimacie, więc musimy jej zapewnić warunki jak najbliższe naturalnym. Ponadto, mrówczelinę ustawić najlepiej na stanowisko dobrze oświetlonym. Najlepiej takim, w którym jest światło rozproszone. Najważniejsze jest jednak to, aby pamiętać o mocno przepuszczalnym podłożu. Wówczas zapewnimy roślinie dobre warunki do wzrostu.  

Myrmecodia beccarii – kwitnienie. Kiedy możesz spodziewać się pięknych kwiatów?

Jeśli spodziewasz się po myrmecodia beccarii kwitnienia co kilka miesięcy, to niestety prawdopodobnie się zawiedziesz. Mrówczelina kwitnie wyjątkowo rzadko i to nie w cyklu rocznym. Tylko odpowiednio stare osobniki wypuszczają małe, białe rurkowate kwiaty, które następnie zamieniają się w podobne kształtem i kolorem owoce z pojedynczym nasionem w środku. W naturalnych warunkach nasiona te przenosi gatunek ptaka znany jako kwiatówka różowa. W warunkach hodowlanych przy odpowiedniej pielęgnacji wyhodować z tego nasiona kolejnego przedstawiciela myrmecodia beccarii.
Miłośnicy intensywnego kwitnienia mogą być więc zawiedzeni mrówczeliną, jednak roślina ta nadrabia innymi atutami, takimi jak nietypowa bulwiasta łodyga pokryta cierniami. Jeśli jesteśmy odpowiednio wytrwali i poświęcimy roślinie dużo czasu i uwagi możemy wyhodować myrmecodia beccarii tam, gdzie naturalnie rośnie, a więc nie w doniczce, tylko na pniu drzewa. Musi to być jednak małe drzewko rosnące wewnątrz – domu lub szklarni. Mrówczelina najprawdopodobniej nie przetrwałaby zimy uczepiona pospolitej polskiej sosny rosnącej pod domem.
Autor: Marcin Krawczyk