Data publikacji:

Nadmanganian potasu: zastosowanie w ogrodnictwie

Sadzenie i hodowla roślin to jedna z aktywności, która dla wielu osób stanowi ważne, życiowe hobby lub podstawowe źródło utrzymania. Niezależnie od celu, w jakim rośliny są sadzone, każdy ogrodnik chce, aby jego rośliny rosły zdrowe oraz nie były zagrożone wieloma chorobami.       
nadmanganian potasu zastosowanie w ogrodnictwie
Co zrobić, aby rośliny nie chorowały i dawały satysfakcjonujące zbiory? Podstawą jest odpowiednia pielęgnacja, jednak wbrew wielu opiniom nie ogranicza się ona jedynie do regularnego podlewania i usuwania zbędnych chwastów.     
Ważną część na drodze do idealnych zbiorów jest także odpowiednie nawożenie roślin. Chociaż nawożenie i oprysk roślin wciąż mają wielu przeciwników, to prawdą jest, że bez tych czynności trudno utrzymać swoje rośliny w dobrej kondycji.      
Jednym z popularnych oprysków, po który sięgają ogrodnicy, jest oprysk roślin nadmanganianem potasu. Jakie ma nadmanganian potasu zastosowanie w ogrodnictwie? Takie pytanie często pada ze strony początkujących ogrodników, którzy szukają dobrych oprysków dla swoich roślin. Poniższy artykuł zawiera odpowiedzi na te nurtujące pytania oraz rozstrzyga spór o to, czy oprysk roślin nadmanganianem potasu ma szkodliwy wpływ na zdrowie.    

Nadmanganian potasu – zastosowanie w ogrodnictwie

Oprysk i nawożenie roślin to jedna z podstawowych praktyk, jakie należy wykonywać, aby cieszyć się dobrą kondycją roślin oraz obfitymi zbiorami. Jakie zastosowanie ma oprysk roślin nadmanganianem potasu?    
Nadmanganian potasu ma silne właściwości antyseptyczne, a wielu osobom jest dobrze znany jako środek podawany w przypadku wymiotów, szczególnie wtedy, gdy występują one u dzieci. Zastosowanie nadmanganianu potasu w życiu jest szerokie, od podawania go w trakcie choroby, przez stosowanie go w celu niwelowania nieprzyjemnych zapachów, a także w ogrodzie, jako środek antyseptyczny chroniący rośliny przed różnego rodzaju chorobami i wirusami.     
Czym wyróżnia się nadmanganian potasu? Ten środek to substancja antyseptyczna, która nadaje się do stosowania w glebie w celu odkażania jej w przypadku niektórych chorób atakujących rośliny. Co istotne, nadmanganian potasu stosuje się także jako środek do odkażania narzędzi ogrodniczych stosowanych do obróbki ziemi.      
Nadmanganian potasu stosowany w ogrodnictwie eliminuje zarodnik grzybów, dzięki czemu zapobiega dalszemu rozwojowi chorób i przenoszeniu ich na inne pobliskie rośliny. Dodatkową zaletą, jaką wykazuje nadmanganian potasu, jest widoczny wpływ na przyśpieszenie rozwoju młodych roślin.
W jakiej formie występuje nadmanganian potasu? Na sklepowych półkach znaleźć go można w formie suchych, małych kryształków w kolorze fioletowym lub fioletowo-czarnym.

Jakie właściwości w ogrodnictwie ma nadmanganian potasu?

Podstawowym krokiem w dbaniu o rośliny jest ich ochrona przed atakującymi szkodnikami, chorobami i innymi drobnoustrojami, które atakują glebę i roślinę, doprowadzając tym samym do jej choroby. W takim przypadku kluczową rolę w likwidowaniu źródła rozwijanej choroby ma dezynfekcja ziemi, w której rośnie dana roślina. Do tego procesu najlepiej sprawdzi się oprysk z nadmanganianu potasu.
Odkażanie ziemi nadmanganianem potasu pozwala na dokładną eliminację zarodników wielu grzybów oraz zapobiega rozwojowi infekcji bakteryjnych gleby. Grzyby oraz bakterie są szczególnie szkodliwe dla roślin w ich początkowej fazie rozwoju, ponieważ mogą one doprowadzić do całkowitego zniszczenia uprawy. Aby zapobiec rozwojowi chorób w początkowej fazie rozwoju roślin, przed ich sadzeniem warto przeprowadzić dezynfekcję sadzonek i nasion. Aby prawidłowo przeprowadzić dezynfekcje w tym przypadku, należy wykorzystać słaby roztwór nadmanganianu potasu, który będzie miał bladoróżowy kolor. Takim roztworem należy opryskiwać sadzonki i nasiona lub moczyć je bezpośrednio w tym oprysku.  

Oprysk nadmanganianem potasu – jakie jeszcze ma właściwości?

Nadmanganian potasu stosuje się także jako środek do odkażania wszystkich narzędzi stosowanych w ogrodnictwie. Dlaczego warto to robić? Wiele wirusów i grzybów może zostać przeniesionych z miejsca na miejsce razem z glebą, dlatego przed rozpoczęciem prac w nowym miejscu należy dokładnie wyczyścić i odkazić wszystkie stosowane narzędzia.   
Oprysk roślin nadmanganianem potasu pozwala także na pozbycie się wielu szkodliwych owadów, które atakują rośliny. Taki oprysk skutecznie działa na mszyce, muszki cebulowe oraz dżdżownice. Nadmanganian potasu ma także właściwości wspierające wzrost roślin. Mangan w połączeniu z potasem tworzy związek chemiczny, który ma znaczący wpływ na przyśpieszenie i stymulację wzrostu części zielonej rośliny. Dzieje się tak, ponieważ oprysk roślin nadmanganianem potasu odżywia je kwasem askorbinowym, a to z kolei stymuluje i wspomaga produkcję chlorofilu.
Czy oprysk nadmanganianem potasu ma także inne zastosowania? Ta substancja ma także duży wpływ na niwelowanie pleśni, grzybów w miejscach innych niż gleba, na przykład na ścianach lub suficie w miejscu, w którym przechowywane są sadzonki lub w szklarniach. Stosowanie tego oprysku w tym przypadku jest szczególnie ważne, ponieważ zapobiega rozwojowi chorób roślin, które jeszcze nie trafiły do gleby.
Podczas uprawy roślin nie należy zapominać o tym, że oprysk roślin nadmanganianem potasu nie zawsze niesie ze sobą same pozytywne efekty. Nadmanganian potasu może być szkodliwy dla roślin, przez co doprowadzi do ich obumarcia. Dzieje się tak w przypadku jego niewłaściwego użycia lub wykorzystania go w złych proporcjach.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!