Data publikacji:

Jaka jest najlepsza deska do prasowania?

Mogłoby się wydawać, że konstrukcja deski do prasowania jest wyjątkowo prosta i trudno cokolwiek popsuć. Tymczasem wystarczy raz kupić niewygodną deskę, by prasowanie stało się koszmarem. Jak wybrać komfortową, ergonomiczną i bezpieczną deskę do prasowania? Na jakie elementy zwrócić uwagę? Wyjaśniamy, jaka jest najlepsza deska do prasowania.
Jaka jest najlepsza deska do prasowania?

Deska do prasowania jest ważniejsza, niż myślisz

Nic tak nie zniechęca do prasowania jak nieskuteczne żelazko oraz deska do prasowania, która chwieje się i wymaga schylania. Tym bardziej że nawet najlepsze deski do prasowania, mocno ułatwiające życie, kosztują zaledwie 200–300 zł. W porównaniu do innego domowego sprzętu jest to nieduży wydatek. Aby jednak zrozumieć, jak ważna jest deska do prasowania, należy o niej pomyśleć nieco inaczej. To nie jest jedynie płaski kawałek powierzchni, na którym można rozłożyć koszulę lub spodnie. Dobra deska do prasowania potrafi znacznie więcej: przyspiesza prasowanie, zapewnia ergonomiczną pozycję i ułatwia prowadzenie kabla od żelazka. Na jakie elementy warto zwrócić uwagę w szczególności?

System rozkładania deski do prasowania

Najbardziej zniechęcającą do prasowania rzeczą jest niewygodny i nieintuicyjny system rozkładania deski do prasowania. Aby każdorazowe składanie i rozkładanie deski nie było utrapieniem, warto wybrać model z dźwignią pozwalającą rozsunąć nożycowy stelaż. W dobrej jakości deskach działa to płynnie i bez zacięć. Jeśli deska wymaga każdorazowo zaczepiania nóg o haki, łatwo o przytrzaśnięcie palców lub porysowanie mebli.
Przed zakupem deski do prasowania upewnij się, jak wygląda regulacja wysokości. To ważne, by nie nadwyrężać kręgosłupa podczas długiego prasowania. W standardowych modelach umożliwia ona dopasowanie wysokości od 70 do 90 cm. To wygodne dla większości osób, ale dla najwyższych może okazać się niewystarczające. Największą dowolność daje system bezstopniowy, ale regulacja wielostopniowa również się sprawdzi. Najmniejszą dowolność oferują deski z trzema stopniami wysokości, dodatkowo regulowane wsuwaniem pałąka w metalowe haki. To nieintuicyjne i niezbyt wygodne.
Stelaż deski do pasowania powinien być także stabilny. Pomocne są rozszerzające się nogi, zapobiegające przewróceniu deski do siebie i od siebie. Równie ważne jest to, jak szeroko nogi są rozłożone. O ile w niskich pozycjach niemal wszystkie deski są stabilne, to przy wyższym ustawieniu blatu łatwo o przewrócenie konstrukcji. W skrajnych przypadkach deska może przechylić się nawet po odstawieniu żelazka na wysunięty uchwyt, co jest oczywiście niedopuszczalne.

Blat deski do prasowania

Kluczowym elementem deski do prasowania jest oczywiście blat. W najtańszych modelach wykonywany jest z płyty wiórowej, co ma wiele wad. Takie blaty są ciężkie, odkształcają się pod wpływem wilgoci i nie przepuszczają powietrza. Z tego względu lepszym wyborem są deski z blatem wykonanym ze stalowej siatki. Dzięki lepszej wentylacji prasowane ubrania nie zbierają wilgoci i dłużej zachowują świeżość. Równie dobre są blaty z ekstrudowanego tworzywa sztucznego, które przy okazji są wyjątkowo lekkie.
Najlepsze deski do prasowania pokryte są pokrowcem, który spełnia kilka funkcji. Przede wszystkim jest odporny na wysoką temperaturę, przez co nie trzeba się obawiać stopienia lub przepalenia materiału. Dodatkowo pokrowiec odbija ciepło, przyspieszając prasowanie tkanin. Ważną cechą jest też specjalna faktura, która zapobiega zsuwaniu się śliskich tkanin z deski, np. jedwabnych.
Aby prasowanie było wygodne, upewnij się, że jedna strona deski jest odpowiednio spiczasta. Dzięki temu bez trudu wyprasujesz poły i ramiona koszuli. Możliwość naciągnięcia tkaniny sprawdzi się także w przypadku innych elementów garderoby.

System prowadzenia kabla

Jeśli denerwuje cię zbyt krótki lub zaczepiający się o deskę kabel, wybierz deskę do prasowania z systemem prowadzenia kabla. W najprostszej wersji są to specjalne wycięcia, które zapobiegają zsuwaniu się kabla z uchwytu na żelazko. Dzięki temu kabel nie będzie zahaczał o elementy deski lub prasowane ubrania. W dalszym ciągu pozostaje jednak konieczność korzystania z deski w pobliżu gniazdka lub przedłużacza. Tutaj najciekawszym rozwiązaniem jest zakup deski z wbudowanym gniazdkiem, do którego podłączysz żelazko. Takie modele najczęściej wyposażone są także w elastyczną antenkę, na której można zawiesić kabel. To najwygodniejszy sposób na prasowanie ubrań, bowiem kabel jest zawsze odpowiednio napięty.

Podstawka pod żelazko

Najlepsze deski do prasowania zawsze wyposażone są w uchwyt na żelazko – stały lub wysuwany. Plusem są sylikonowe podkładki, które chronią stopę żelazka przed porysowaniem. Bez obaw, wytrzymują one temperaturę do 250 stopni Celsjusza. Podstawka na żelazko powinna być przede wszystkim stabilna, co nie jest takie oczywiste. W przypadku najtańszych desek jest to najczęściej cienka wysuwana szufladka, która nie utrzyma cięższych żelazek. Niektóre podstawki wyposażone są w dodatkowe elementy, takie jak antenka na kabel czy uchwyt na wieszak.

Deska do prasowania do garderoby

Jeśli zamierzasz korzystać z żelazka w jednym miejscu, np. w pomieszczeniu gospodarczym lub garderobie, dobrym pomysłem może być zakup deski do zabudowy. Największą popularnością cieszą się modele montowane na ścianie, które po prasowaniu można podnieść jednym ruchem. Ciekawą alternatywą są deski chowane w… szufladzie! Taka deska najpierw składa się w połowie, a następnie ukrywa w głębokiej szufladzie. Zaaranżowanie pomieszczenia do prasowania i rozmieszczenie w nim deski, półek na wyprasowane rzeczy czy wieszaków zdecydowanie ułatwi pracę.
Autor: Szymon Sonik