Data publikacji:

Napowietrzacz do oczka: jaki wybrać?

Natlenianie wody jest niezbędne przez cały rok. Żeby oczko prezentowało się estetycznie i było ozdobą ogrodu, konieczne jest odpowiednie dbanie o jego ekosystem, a do tego potrzebny jest między innymi tlen. Napowietrzacz do oczka wodnego musi być przeznaczony do pracy na zewnątrz, czyli odporny na warunki atmosferyczne. Powinien działać wydajnie i być na tyle solidny, by wytrzymał wiele lat. Ważne są także kwestie związane z bezpieczeństwem wszystkich organizmów zamieszkujących zbiornik. Jaki napowietrzacz kupić?
napowietrzacz do oczka

Dlaczego napowietrzacz do oczka wodnego jest niezbędny?

Tlen rozpuszczony w wodzie jest potrzebny do życia rybom zamieszkującym zbiornik, nie są one w stanie bez niego funkcjonować. Jeśli nie zostanie zamontowany napowietrzacz do oczka, czyli niewielka pompa tłocząca do wody powietrze specjalnymi wężykami, w akwenie mogą pojawić się niebezpieczne strefy beztlenowe, które są groźne dla zwierząt zamieszkujących zbiornik.
Jakie korzyści przynosi napowietrzanie oczka wodnego?
  • Utrudnia naturalny proces zarastania zbiornika glonami, zapobiegając tym samym pojawieniu się mętnej, zielonej wody o nieprzyjemnym zapachu.
  • Umożliwia rozwój pożądanych dla ekosystemu bakterii tlenowych, rozkładających biomasę, oczyszczających wodę i przywracających jej przyjemną przejrzystość i neutralny zapach.
  • Napowietrzanie wody przy dnie dostarcza odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej rybom do życia, a dodatkowo powoduje powstawanie bąbelków, które ułatwiają wymianę gazową przy powierzchni.
  • W takich warunkach lepiej rozwijają się nie tylko zwierzęta, ale też pożądane rośliny, które bujnie zarastają zbiornik, czyniąc go jeszcze przyjemniejszym dla oka.
  • Kiedy zalecane jest napowietrzanie oczka wodnego?

    Jeśli nie zdecydujesz się na napowietrzacz do oczka wodnego, ryzykujesz zdrowiem ryb i roślin oraz postępującym pogarszaniem się stanu wody. Natlenienie wody potrzebne jest o każdej porze roku, bez względu na porę dnia, ale niezbędne jest zwłaszcza latem, gdy zakwitają glony, a temperatura wody jest bardzo wysoka, oraz zimą, gdy powierzchnia wody jest skuta lodem. Najlepiej jednak, by sprzęt napowietrzający działał bez przerwy.
    Podłączenie systemu z pompą do napowietrzania stawu nie jest dużym przedsięwzięciem, a skutecznie poprawia jakość ekosystemu twojego akwenu.

    Jaki napowietrzacz do oczka wybrać?

    Urządzenie do natleniania wody wydaje się prostym urządzeniem, ale żeby dobrze służyć każdego dnia, bez względu na warunki zewnętrzne, musi spełniać określone warunki.

    Jakość pompy do napowietrzania stawu

    Jaki napowietrzacz do oczka wybrać? Przede wszystkim solidny. Będzie nieustannie narażony na zmienne warunki atmosferyczne, musi przetrwać upał, deszcz, mróz i śnieg. Powinien być odporny na korozję, uszkodzenia mechaniczne i skrajne temperatury, dlatego podczas zakupu zwróć baczną uwagę na jakość wykonania, żeby uniknąć przykrych niespodzianek.

    Napowietrzacz do oczka z bezsmarowym tłokiem

    Wybierając pompę do akwenu, musisz zwrócić uwagę na tłok, który powinien być bezsmarowy. Substancje takie jak smar czy oleje są szkodliwe dla ryb i roślin ze względu na potencjalną toksyczność i ryzyko uszkodzenia aparatu oddechowego ryb. Tłusta warstwa może też utworzyć na powierzchni wody powłokę, która uniemożliwi naturalną wymianę gazową.

    Energooszczędne napowietrzanie oczka wodnego

    Skoro pompa do stawu powinna działać nieustannie, zwróć baczną uwagę na to, ile energii pobiera urządzenie. Dobrej jakości sprzęt powinien odznaczać się wysoką wydajnością przy stosunkowo niskim poborze prądu.
    Ciekawym i ekologicznym rozwiązaniem jest użycie pompy pobierającej energię ze słońca. Czy napowietrzacz do stawu solarny działa? Tak, jest skuteczny w stawach, w których największym problemem jest wzrost temperatury wody latem, jednak w dni, w których nie ma słońca, nie będzie wystarczający. Chcąc używać pompy zasilanej słońcem, musiałbyś zakupić dodatkowy napowietrzacz do oczka wodnego na zimę i dni pozbawione słońca, dlatego powinieneś traktować go jako rozwiązanie wspomagające system napowietrzający, którego zadaniem jest oszczędzanie energii elektrycznej.

    Wielopunktowe napowietrzanie stawu

    W trosce o jakość wody i życie zamieszkujących w niej organizmów powinieneś zadbać o zakup urządzenia, które natlenia staw w kilku miejscach jednocześnie, dzięki czemu woda będzie miała tak samo dobrą jakość w całym akwenie, a ponadto wydajność urządzenia będzie duża przy mniejszym poborze mocy. Podczas zakupu zwróć uwagę na informację o wielopunktowym natlenianiu.

    Jak zrobić napowietrzacz do oczka wodnego krok po kroku?

    Najłatwiej jest kupić gotowy zestaw do napowietrzania. Po jego właściwym zmontowaniu pozostanie ci tylko cieszyć się czystą wodą.
  • Pompę podłącz do gniazdka.
  • Do wylotu pompy zamocuj wężyk z rozdzielaczem, uważając, by znajdował się on pod wodą.
  • Bardzo ważne są zaworki bezzwrotne, które powinny znaleźć się na końcach krótkich wężyków podłączonych do rozdzielacza. Uniemożliwiają one wracanie wody do pompy w przypadku braku prądu, bowiem taka sytuacja grozi zalaniem pompy.
  • Dopiero wtedy do zaworka podłącz kolejny wężyk, który musi sięgać aż do miejsca, do którego będzie tłoczone powietrze.
  • Na końcu wężyka musi znaleźć się końcówka, dzięki której powietrze będzie rozbijane na drobne pęcherzyki, co umożliwia rozpuszczanie się powietrza w wodzie. Może ona mieć różne kształty, ale liczy się skuteczność. Zdarzają się również końcówki z oświetleniem, które podnosi walory estetyczne oczek wodnych.
  • Ostatnim krokiem jest obciążenie wężyków, które podnoszą się pod wpływem ciśnienia. Stosuje się do tego obciążniki, które dobrze radzą sobie z tym zadaniem.
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym