Data publikacji:

Naprawa lodówki, czyli jak naprawić lodówkę

Lodówka to jeden z najczęściej użytkowanych sprzętów. Regularne rozmrażanie i czyszczenie przedłużają jej żywotność, jednak jak każde urządzenie elektryczne może w końcu ulec awarii. Czasem z winy właściciela, czasem zupełnie losowo. Niektóre usterki wymagają wezwania fachowca, inne powodują konieczność wymiany całego sprzętu, a jeszcze inne można przy odrobinie czasu i chęci naprawić samodzielnie. Co może zepsuć się w lodówce i czy da się to własnoręcznie naprawić? Odpowiedzi w tekście!
jak naprawić lodówkę

Kiedy samodzielna naprawa lodówki jest możliwa?

Pierwszym elementem lodówki, który może ulec awarii, jest termostat. Jest on częścią służącą do dopasowywania odpowiedniej temperatury wewnątrz urządzenia. Stanowi także pierwsze miejsce, które warto sprawdzić, gdy chłodziarka przestaje właściwie działać. W przypadku takiej awarii lodówki, naprawa własnymi rękami jest jak najbardziej możliwa.
Inną podatną na awarie rzeczą jest wentylator. Odpowiada on za rozprowadzenie zimnego powietrza po wnętrzu lodówki. W przypadku jego usterki chłód wciąż jest wytwarzany, ale nie obejmuje całego urządzenia i skupia się w jednym miejscu. Jeżeli wentylator nie działa, warto sprawdzić, czy otwory wlotowe nie są czymś zastawione lub czy nie przymarzły. Może się też okazać, że niesprawny jest silnik wentylatora. Taka sytuacja wymaga wykręcenia całego układu i wymienienia go na nowy. Można próbować zrobić to samemu, jednak najbezpieczniej wezwać do tego fachowca.
Grzałka rozmrażająca także może się zepsuć. To skutkuje gromadzeniem się lodu pod pokrywą, która na skutek tego może się nawet połamać. Grzałkę można wymienić samodzielnie, jednak jeśli nie czuje się z tym pewnie, lepiej wezwać fachowca. Z kolei nie ma potrzeby wzywania go, jeżeli zepsuty element to czujnik temperatury. Tę awarię zauważymy gołym okiem, bo ścianki lodówki i sam czujnik pokryją się warstwą lodu. W takiej sytuacji wystarczy rozmrozić urządzenie.

Termostat – jak sprawdzić jego stan i go naprawić?

Jedną z części, która może się zepsuć, jest termostat. Jak stwierdzić, czy to właśnie on jest odpowiedzialny za nieprawidłowe działanie lodówki? Trzeba się przyjrzeć pracy sprężarki. Jeżeli po jej uruchomieniu lodówka pracuje kilka sekund i się wyłącza – winny jest termostat. Podobnie w przypadku, gdy sprężarka działa nieustannie lub uruchamia się zbyt rzadko. Jeżeli jednak nie uruchamia się ona w ogóle, to prawdopodobnie sama jest przyczyną problemu.
Naprawa termostatu lodówki polega tak naprawdę na wymianie tej części na nową. Zabierając się za to, w pierwszej kolejności należy odpiąć urządzenie od prądu i zdemontować obudowę. W różnych lodówkach termostat może być w różnych miejscach, jednak zawsze znajduje się w okolicy pokrętła z regulacją temperatury i żarówki. Następnym krokiem jest wyjęcie termostatu i odpięcie jego przewodu oraz rurki z cieczą od parownika. Nowy element należy rozpakować i ostrożnie rozwinąć rurki, po czym wystarczy włożyć do obudowy, pomiędzy parownikiem a ścianą lodówki. Następnie trzeba podpiąć przewody i przymocować całość, aby trzymała się na właściwym miejscu.
Choć ta naprawa lodówki jest dość prosta, jeżeli nie czuje się dobrze, wykonując prace związane z majsterkowaniem, lub nie ma się pewności, że termostat zostanie odpowiednio zamontowany, najlepszym wyjściem będzie zadzwonienie po fachowca.

Po czym poznać, że pora sprawdzić termostat?

Wiadomo już, że słyszalne nieprawidłowe działanie sprężarki jest sygnałem do skontrolowania termostatu. Ale jakie jeszcze usterki mogą sugerować przyjrzenie się mu? Przede wszystkim nieodpowiednia, czyli zbyt wysoka bądź zbyt niska, temperatura w lodówce. Oszronienie i zmrożenie produktów znajdujących się wewnątrz wskazuje na ciągłą pracę sprężarki regulowanej termostatem. Jej zbyt rzadkie włączanie się i niedostateczne chłodzenie wewnątrz także najczęściej jest jego winą.
Jeżeli posiadamy lodówkę z dwoma obiegami powietrza, zdarza się, że zamrażarka działa prawidłowo, ale część chłodnicza nie. Przyczyną tego może być nieodczytywanie przez termostat pomiarów z tego jednego obszaru i nieregulowanie temperatury w odpowiedni sposób. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest wymiana elementu na nowy.

Ile kosztuje naprawa lodówki?

Wszystko zależy od tego, co się zepsuło i z jakiego powodu. Wiele problemów związanych z działaniem lodówki może być rozwiązanych przez zwyczajne jej rozmrożenie i dokładne wyczyszczenie wnętrza oraz uszczelek. Jeżeli jednak to nie pomoże i konieczna jest naprawa bądź wymiana części, koszty mogą wahać się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, a nawet przekraczać tysiąc złotych.
Wezwany do niedziałającego lub działającego nieprawidłowo sprzętu fachowiec powinien w pierwszej kolejności przeprowadzić wycenę i poinformować, jakie będą orientacyjne koszty jego pracy. Wtedy można podjąć decyzję, czy bardziej opłacalna jest naprawa lodówki, czy wymiana urządzenia na nowe.
To, ile kosztuje naprawa lodówki, jest tylko jednym z czynników, który należy wciąż pod uwagę. Drugim jest wiek urządzenia. Jeżeli posiadamy je dłużej niż 4–5 lat, może okazać się, że cena naprawy przewyższy wartość lodówki. Warto także mieć świadomość, że naprawa jednej zepsutej w danym momencie części nie gwarantuje awarii innego elementu w niedługim czasie, a im starszy jest sprzęt, tym trudniej znaleźć do niego części zamienne w korzystnych cenach.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!