Data publikacji:

Narcyz – pielęgnacja, odmiany, wymagania, jaka ziemia?

Narcyzy to jeden z pierwszych objawów wiosny. Nic tak nie cieszy, jak pierwsze żółtobiałe kwiaty na zazieleniającej się trawie. Co ciekawe, okres kwitnienia w Polsce trwa aż do czerwca. Poznaj zasady rozmnażania narcyzów. Dowiedz się, jak dbać o cebulki, kiedy sadzić narcyzy i jak zabezpieczyć je przed chorobami.

Narcyz – czym się charakteryzuje?

Narcyz (Narcissus) to popularna bylina cebulowa, która należy do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). Roślina występuje nie tylko w Polsce, ale też w większości części Europy, na Bliskim Wschodzie i Afryce.
W zależności od odmiany, narcyz osiąga wysokość od 10 aż do 60 cm wysokości. W pierwszej kolejności wyrastają dość wąskie, silne i soczyste liście z zaokrąglonymi czubkami oraz pędy kwiatowe, które zaczynają kwitnąć kilka do kilkudziesięciu dniu od momentu pojawienia się pierwszych liści na powierzchni ziemi.
Narcyzy w Polsce kwitną od marca/kwietnia (w zależności od temperatury otoczenia) aż do czerwca. Kwiaty składają się z sześciu płatków w barwach od białej do żółto-pomarańczowej (w zależności od odmiany) wraz z białym, żółtym, pomarańczowym, czerwonym lub różowym przykoronkiem. 
Jeden narcyz wypuszcza jeden pęd kwiatowy.

Narcyz – odmiany:

  1. Narcyzy trąbkowe
  2. Narcyzy wielkoprzykoronkowe
  3. Narcyzy małoprzykoronkowe
  4. Narcyzy o rozszczepionym przykoronku
  5. Narcyzy pełne
  6. Mieszańce cyclamineus
  7. Mieszańce jonquilla
  8. Mieszńce triandrus
  9. Mieszańce poeticus
  10. Mieszańce tazetta
  11. Mieszańce bulbocodium

Narcyz – gdzie uprawiać?

Roślina pięknie wygląda w grupach w ogrodach skalnych, żwirowych, przy przydomowych chodnikach czy po prostu w doniczkach. Możesz sadzić je na murawie, tworząc z nich wiosenne kompozycje kolorowych kwiatów. 
Narcyzy pięknie prezentują się także wzdłuż chodników, ozdabiając szarą drogę do pracy. Miasta coraz częściej decydują się na sadzenie tych bylin na miejskich terenach, by je nieco uatrakcyjnić. Narcyzy możesz też sadzić na murawie.

Narcyz w bukieciarstwie

Co ciekawe, narcyzy wykorzystuje się także w bukieciarstwie. Jeśli chcesz stworzyć z nich kompozycję kwiatową, warto je w pierwszej kolejności wstawić do pustego wazonu z wodą na noc lub nawet dobę bez innych kwiatów. Świeżo ścięte narcyzy puszczają sok, który może być trujący dla innych roślin i negatywnie wpływać na ich kondycję. Następnie należy zmienić wodę, możesz nawet dodatkowo wypłukać łodyżki narcyzów, jeśli masz taką możliwość i przystąpić do realizowania kompozycji.

Uprawa narcyza

Spokojnie, uprawa narcyzów jest bardzo łatwa. Rośliny nie mają dużych wymagań i nawet chłodne noce nie są im straszne. Oczywiście warto o nie odpowiednio zadbać, by wiosną móc cieszyć się pięknym skalniakiem. 
Rośliny najlepiej czują się w stanowiskach słonecznych, ewentualnie w półcieniu. Można sadzić je pod drzewami, jak i na otwartym terenie. O wiele lepiej czują się w glebach lekko wilgotnych, żyznych. Ziemia bardzo wilgotna i kwaśna raczej nie służy ich wzrostowi.
Co ważne, narcyzów nie trzeba wykopywać co roku! Cebulki mogą pozostać w ziemi przez kilka sezonów. Rośliny są raczej mrozoodporne. Tylko nieliczne odmiany wymagają zabezpieczeń przed mrozem, zdecydowanie większa z nich swietnie sobie radzi ze śniegiem. 

Jak podlewać narcyzy?

Rośliny nie potrzebują bardzo wilgotnej ziemi, dlatego najczęściej nie musisz ich wcale podlewać, jeśli mają dostęp do wody deszczowej typowej wiosny. Oczywiście, w czasie suszy, warto je dodatkowo zabezpieczyć, podlewając je od czasu do czasu. Sprawa wygląda nieco inaczej, jeśli uprawiasz narcyzy w małych doniczkach, w których ziemia szybciej wysycha. Takie kwiaty warto podlewać nawet co drugi dzień, jeśli znajdują się w bardzo nasłonecznionym miejscu.

Narcyz – sadzenie

Miejsce, w którym chcesz posadzić rośliny trzeba w pierwszej kolejności odchwaścić, przekopać i zabezpieczyć za pomocą środka grzybobójczego. Ziemię warto wzbogacić gotową mieszanką lub np. kompostem.
Cebulki narcyzów najlepiej posadzić na przełomie sierpnia i września, najpóźniej w listopadzie, przez pierwszymi mrozami. Jeśli posadzisz cebulki zbyt późno, istnieje ryzyko, że nie ukorzenią się dostatecznie dobrze, by wyrosnąć wiosną. Stąd, o wiele lepiej zrobić to tak szybko, jak to możliwe. Wykop dołki na głębokość około 10-15 cm w odległości około 10-20 cm pomiędzy nimi. 

Jak rozmnażać narcyzy?

Narcyzy rozmnaża się wegetatywnie z cebulek przybyszowych. Najważniejszą zasadą jest to, by oddzielać tylko te cebulki, które dają się łatwo oderwać od cebulki głównej (matecznej). 
Rozmnażanie narcyzów można przeprowadzać co około 3-6 lat, co pozwoli cebulkom głównym na tworzenie cebulek potomnych. Należy je wykopać w czerwcu, ewentualnie w lipcu, gdy liście będą już suche. 
Wykopane cebule trzeba oczyścić z ziemi oraz pędów z poprzedniego sezonu i osuszyć, przetrzymując w zacienionym, suchym, ale przewiewnym pomieszczeniu z niską wilgotnością powietrza aż do końca lata, czyli do momentu sadzenia.
Istnieje też możliwość rozmnażania roślin generatywnie (za pomocą nasion), ale to proces o wiele bardziej długotrwały. Rośliny nie będą wówczas kwitły w następnym sezonie, trzeba będzie na to poczekać nawet kilka lat.

Narcyz – choroby

Roślina jest dość odporna na szkodniki, ale nawet uprawa narcyzów może zostać zniszczona przez pasożyty. Groźne dla narcyzów są cebularze, udnice cebulówki oraz nicienie. Niestety, grzyby też mogą naruszyć zdrowie roślin. Dla narcyzów groźne są zarówno szara pleśń, jak i fuzarioza cebul. Z chorób wirusowych, które wpływają na zdrowie roślin hodowcy wymieniają mozaikę narcyza.