Data modyfikacji:

Jaki nawilżacz powietrza ewaporacyjny wybrać? Ranking polecanych

Nawilżacz powietrza ewaporacyjny zwiększa wilgotność powietrza w pomieszczeniu, emitując czystą, chłodną mgiełkę. Zapobiega wysuszaniu śluzówek i sprawia, że oddychanie staje się bardziej komfortowe. Jaki nawilżacz powietrza ewaporacyjny wybrać? Sprawdź nasz poradnik i ranking popularnych produktów!
nawilżacz powietrza
Suche powietrze dokucza Polakom zwłaszcza zwykle w sezonie grzewczym oraz w trakcie upalnego lata. Problem ten zauważają zwłaszcza osoby żyjące lub pracujące w nowym budynkach (w tym domach z wielkiej płyty), w których nie ma zainstalowanej klimatyzacji. Gdy wilgotność w pomieszczeniu spada poniżej poziomu 40 procent, oddychanie staje się coraz trudniejsze.
Osoby przebywające przez dłuższy czas w takich warunkach mogą doświadczyć wiele niepożądanych symptomów, w dłuższym czasie odbijających się na ich samopoczuciu i zdrowiu. Najczęściej jest to irytujące drapanie w gardle, swędzenie oczu, a także przesuszanie się skóry i błon śluzowych. Szczególnie wrażliwi są w tym wypadku alergicy, bowiem suche powietrze sprzyja łatwiejszemu unoszeniu się w nim kurzu oraz innych alergenów.
Negatywy przebywania w suchym pomieszczeniu odczuwają również rośliny oraz zwierzęta. Przez dekady jednym z domowych sposobów na zapobiegnięcie tego typu zjawisku było wykorzystanie mokrego ręcznika lub szmatki pozostawionej na kaloryferze. Dziś jednak sięgamy przede wszystkim po wszelkiego typu nawilżacze powietrza.

Nawilżacz powietrza ewaporacyjny – co to jest?

Istnieją trzy główne grupy nawilżaczy powietrza – parowe, ultradźwiękowe i ewaporacyjne. Różnią się one między sobą zasadą działania, a także dodatkowymi możliwościami i funkcjami. Zanim przejdziemy do omówienia konstrukcji urządzeń ewaporacyjnych, przyjrzyjmy się dwóm pozostałym typom nawilżaczy.
Modele parowe odznaczają się prostym mechanizmem działania. Wilgoć do pomieszczenia przekazują podgrzewając do stanu wrzenia wodę znajdującą się w ich zbiorniku. Podczas pracy osiągają one wysoką temperaturę, dlatego trzeba w ich otoczeniu zachować odpowiednią ostrożność, łatwo poparzyć się przez przypadek strumieniem pary. Co więcej, pobierają one dużą ilość energii elektrycznej, a także wydają głośne dźwięki, które są efektem gotującej się wody. Ich zaletą jest możliwość dodatkowego rozpylania olejków zapachowych oraz wysoki poziom higieny.
Nawilżacze ultradźwiękowe tworzą z wody chłodną mgiełkę, wykorzystując do tego niesłyszane ludzkim uchem strumienie fal dźwiękowe. Pracują więc kompletnie bezszelestnie, nie wymagają dużej ilości energii elektrycznej oraz nie nagrzewają się. Wadą urządzenia jest to, że w rozpylanej wodnej mgiełce zawarty będzie również mineralny kamień (co jest problemem zwłaszcza, gdy w kranach mamy tzw. twardą wodę), a także różnego rodzaju drobnoustroje. Płyn należy więc często wymieniać i filtrować (najlepiej stosować wodę destylowaną). Ultradźwięki, kompletnie nierejestrowane przez ludzi, będą też sporym problemem dla zwierzęcych pupili żyjących z nami w domu.
Nawilżacze ewaporacyjne wykorzystują naturalny proces odparowywania wody. Dzięki temu wydzielają chłodną mgiełkę. Budowa urządzenia jest nieskomplikowana. W jego wnętrzu znajdziemy filtr lub specjalne dyski, które są zanurzone w wodzie. Specjalny wentylator, pobiera powietrze z pomieszczenia i przepuszcza je przez sprzęt, dzięki czemu ulega ono nawilżeniu. Nawilżacze te pracują bardzo cicho i nie są uciążliwe, co więcej oczyszczają też wodę ze wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, dzięki temu do ich zbiornika możemy wlać zwykłą „kranówkę”.

Nawilżacze ewaporacyjne – zalety i wady

Możemy wyróżnić kilka podstawowych atutów nawilżaczy ewaporacyjnych:
  • emitują chłodną mgiełkę i nie powodują zwiększenia temperatury w pomieszczeniu,
  • oczyszczają wodę przeznaczoną do nawilżania z bakterii, środków chemicznych i minerałów,
  • są higieniczne i zdrowe,
  • najczęściej są wyposażone w higrostat i mogą samodzielnie regulować wilgotność w pomieszczeniu,
  • podobnie jak w modelach parowych, użytkownik może stosować dodatkowo rozpylać za ich pomocą olejki zapachowe,
  • są energooszczędne.
  • Wadą nawilżaczy ewaporacyjnych jest dość wysoka cena, zwłaszcza jeżeli zestawimy ją z modelami parowymi i ultradźwiękowymi o podobnej wydajności. Dodatkowo znajdujące się w nich filtry/dyski należy regularnie wymieniać.

    Jaki nawilżacz ewaporacyjny wybrać?

    Jaki nawilżacz ewaporacyjny warto wybrać? Przede wszystkim musisz zwrócić uwagę na to, do jak dużego pomieszczenia przeznaczone jest urządzenie. Każdy nawilżacz jest w stanie obsłużyć wnętrze konkretnej wielkości. Sprzęt przeznaczony do małego pomieszczenia nie będzie skuteczny w wielkim salonie.
    Sprawdź również, jak wydajny jest wybrany nawilżacz ewaporacyjny, tzn. ile mgiełki wodnej uwalnia w ciągu godziny. Cecha ta jest podawana przez producentów przeliczeniu wody, które dostaje się do powietrza w przeciągu godziny, jej ilość wyrażona jest mililitrach (ml/h) lub gramach (g/h). Dzięki temu można dość szybko określić przydatność modelu.
    Kolejną ważną kwestią jest pobór mocy oraz to, jak często należy wymieniać filtr. Te dwie rzeczy wpływają istotnie na koszty eksploatacji urządzenia. W przypadku tej drugiej kwestii, warto sprawdzić cenę wkładów, może bowiem się okazać, że koszty eksploatacji tańszego modelu będą w dłuższym okresie czas znacznie wyższe od nieco droższego urządzenia innego producenta.
    Dobry nawilżacz ewaporacyjny powinien być wyposażony w higrometr, czyli miernik wilgotności powietrza. Gdy osiągnięty zostanie optymalny poziom, urządzenie wyłączy się samo i włączy, gdy znów będzie taka potrzeba. Nie można też zapominać o rozmiarze zbiornika na wodę, który zdeterminuje to, jak często trzeba będzie go uzupełniać.

    Nawilżacz powietrza ewaporacyjny – ranking

    Jaki nawilżacz powietrza ewaporacyjny wybrać? Sprawdź nasz ranking produktów popularnych na Ceneo.pl!

    Klarta Humea WiFi – najlepszy nawilżacz powietrza ewaporacyjny

    Zwycięzcą naszego rankingu nawilżaczy powietrza ewaporacyjnych jest Klarta Humea. Urządzenie jest wyposażone w higrometr oraz higrostat, dzięki czemu może pracować w trybie automatycznym. Można obsługiwać je nawet z poziomu aplikacji na smartfona. Dodatkowo nawilżacz wyposażony je w nocną lampkę z regulacją intensywności świecenia. To świetny produkt w dobrej cenie.
  • Wielkość pomieszczenia: 44 m²
  • Żywotność filtra: do 180 dni
  • Pojemność zbiornika na wodę: 3 l
  • Xiaomi SmartMi Evaporative Humidifier 2 – nawilżacz ewaporacyjny bez wymiennych filtrów

    Drugim nawilżaczem ewaporacyjnym w naszym rankingu jest Xiaomi SmartMi Evaporative Humidifier 2. Produkt wyróżnia się tym, że nie zawiera wymiennych filtrów. Wystarczy, że będziesz regularnie czyścić odpowiednią część urządzenia. Nawilżacz Xiaomi jest cichy i energooszczędny, można obsługiwać go z poziomu aplikacji.
  • Wielkość pomieszczenia: do 40 m²
  • Żywotność filtra: filtra nie trzeba wymieniać
  • Pojemność zbiornika na wodę: 4 l
  • Philips HU4813/10 – nawilżacz ewaporacyjny w technologii NanoCloud

    Trzecie miejsce na podium naszego rankingu nawilżaczy ewaporacyjnych zajmuje produkt marki Philips. Urządzenie wyposażone jest w elektroniczny wyświetlacz wskazujący poziom nawilżenia w pomieszczeniu. Można zaprogramować go na konkretny czas pracy, a tryb cichy idealnie sprawdzi się w nocy.
  • Wielkość pomieszczenia: 44 m²
  • Żywotność filtra: do 3 miesięcy
  • Pojemność zbiornika na wodę: 2 l
  • Stadler Form Oskar Little – nawilżacz ewaporacyjny z jonizacją do niewielkich pomieszczeń

    Ostatnim bardzo dobrym nawilżaczem ewaporacyjnym w naszym rankingu jest Stadler Form Oskar Little. To ekonomiczny produkt przeznaczony do niewielkich pomieszczeń. Urządzenie wyposażone jest w kostkę z jonami srebra, która oczyszcza wodę z wszelkich zanieczyszczeń. Ma również opcję aromaterapii oraz tryb nocny umożliwiający wyłączenie niebieskich diod.
  • Wielkość pomieszczenia: do 30 m²
  • Żywotność filtra: około 2 miesiące
  • Pojemność zbiornika na wodę: 2,5 l
  • Zdjęcie: Envato Elements