Data publikacji:

Jaki nawilżacz powietrza ewaporacyjny wybrać? Ranking polecanych

Nawilżacz powietrza ewaporacyjny zwiększa wilgotność powietrza w pomieszczeniu, emitując czystą, chłodną mgiełkę. Zapobiega wysuszaniu śluzówek i sprawia, że oddychanie staje się bardziej komfortowe. Jaki nawilżacz powietrza ewaporacyjny wybrać? Sprawdź nasz poradnik i ranking popularnych produktów!
nawilżacz ewoporacyjny

Przeczytaj również: Wzmacniacz sygnału wi-fi. Jaki "przedłużacz" lub repetytor na polepszenie bezprzewodowego internetu?

Nawilżacz powietrza ewaporacyjny – co to jest?

Nawilżacz powietrza to urządzenie, które zwiększa wilgotność powietrza w pomieszczeniu do optymalnego poziomu. Powinna ona wynosić ok. 40-60%. Gdy w mieszkaniu jest zbyt sucho, wysuszają się śluzówki, oczy oraz skóra, a oddychanie staje się mniej komfortowe. Wyróżniamy kilka rodzajów nawilżaczy, z których szczególnie ciekawy jest nawilżacz powietrza ewaporacyjny. W artykule opisujemy, czym wyróżnia się to urządzenie i na jaki model warto zwrócić uwagę.

Istnieją trzy główne grupy nawilżaczy powietrza – parowe, ultradźwiękowe i ewaporacyjne. Nawilżacze parowe charakteryzują się najprostszym mechanizmem działania. Podgrzewają one wodę i wydzielają gorącą parę. Są higieniczne, jednak szybko się nagrzewają, a gorąca para zwiększa temperaturę w pomieszczeniu.

Nawilżacze ultradźwiękowe tworzą z wody chłodną mgiełkę, wykorzystując fale dźwiękowe. Są ciche i niezbyt drogie, nie nagrzewają się, jednak nie uchodzą za zbyt zdrowe. Fale dźwiękowe bowiem rozbijają i wydzielają nie tylko wodę, lecz także bakterie i minerały z wody. Nawilżacze ewaporacyjne wykorzystują naturalny proces odparowywania wody. Dzięki temu wydzielają chłodną mgiełkę. Dodatkowo zaopatrzone są w specjalne filtry, które oczyszczają wodę z chemikaliów, bakterii i innych szkodliwych substancji.

Suche powietrze dokucza zwykle w sezonie grzewczym oraz upalnym latem. Gdy wilgotność spada poniżej 40%, oddychanie staje się mniej komfortowe. Osoby przebywające w suchych pomieszczeniach mogą doświadczać drapania w gardle, przesuszenia skóry, oczu oraz błon śluzowych. Jeśli ten problem dotyczy również ciebie, koniecznie zaopatrz się w dobry nawilżacz powietrza.

Nawilżacze ewaporacyjne – zalety i wady

Nawilżacze ewaporacyjne mają mnóstwo zalet:
 • emitują chłodną mgiełkę i nie powodują zwiększenia temperatury w pomieszczeniu,
 • oczyszczają wodę przeznaczoną do nawilżania z bakterii, środków chemicznych i minerałów,
 • są higieniczne i zdrowe,
 • są energooszczędne.
Wadą nawilżaczy ewaporacyjnych jest dość wysoka cena. Dodatkowo znajdujące się w nich filtry należy dość często, regularnie wymieniać.

Jaki nawilżacz ewaporacyjny wybrać?

Jaki nawilżacz ewaporacyjny warto wybrać? Przede wszystkim musisz zwrócić uwagę na to, do jak dużego pomieszczenia przeznaczone jest urządzenie. Każdy nawilżacz jest w stanie obsłużyć wnętrze konkretnej wielkości. Sprzęt przeznaczony do małego pomieszczenia nie będzie skuteczny w wielkim salonie.

Sprawdź również, jak wydajny jest wybrany nawilżacz ewaporacyjny, tzn. ile mgiełki wodnej uwalnia w ciągu godziny. Kolejną ważną kwestią jest pobór mocy oraz to, jak często należy wymieniać filtr. Te dwie rzeczy wpływają istotnie na koszty eksploatacji urządzenia.

Dobry nawilżacz ewaporacyjny powinien być wyposażony w higrometr, czyli miernik wilgotności powietrza. Gdy osiągnięty zostanie optymalny poziom, urządzenie wyłączy się samo i włączy, gdy znów będzie taka potrzeba.

Nawilżacz powietrza ewaporacyjny – ranking

Jaki nawilżacz powietrza ewaporacyjny wybrać? Sprawdź nasz ranking produktów popularnych na Ceneo.pl!

Klarta Humea WiFi – najlepszy nawilżacz powietrza ewaporacyjny

Zwycięzcą naszego rankingu nawilżaczy powietrza ewaporacyjnych jest Klarta Humea. Urządzenie jest wyposażone w higrometr oraz higrostat, dzięki czemu może pracować w trybie automatycznym. Można obsługiwać je nawet z poziomu aplikacji na smartfona. Dodatkowo nawilżacz wyposażony je w nocną lampkę z regulacją intensywności świecenia. To świetny produkt w dobrej cenie.
 • Wielkość pomieszczenia: 44 m²
 • Żywotność filtra: do 180 dni
 • Pojemność zbiornika na wodę: 3 l

Xiaomi SmartMi Evaporative Humidifier 2 – nawilżacz ewaporacyjny bez wymiennych filtrów

Drugim nawilżaczem ewaporacyjnym w naszym rankingu jest Xiaomi SmartMi Evaporative Humidifier 2. Produkt wyróżnia się tym, że nie zawiera wymiennych filtrów. Wystarczy, że będziesz regularnie czyścić odpowiednią część urządzenia. Nawilżacz Xiaomi jest cichy i energooszczędny, można obsługiwać go z poziomu aplikacji.
 • Wielkość pomieszczenia: do 40 m²
 • Żywotność filtra: filtra nie trzeba wymieniać
 • Pojemność zbiornika na wodę: 4 l

Philips HU4813/10 – nawilżacz ewaporacyjny w technologii NanoCloud

Trzecie miejsce na podium naszego rankingu nawilżaczy ewaporacyjnych zajmuje produkt marki Philips. Urządzenie wyposażone jest w elektroniczny wyświetlacz wskazujący poziom nawilżenia w pomieszczeniu. Można zaprogramować go na konkretny czas pracy, a tryb cichy idealnie sprawdzi się w nocy.
 • Wielkość pomieszczenia: 44 m²
 • Żywotność filtra: do 3 miesięcy
 • Pojemność zbiornika na wodę: 2 l

Xiaomi SmartMi Evaporative Humidifier – nawilżacz ewaporacyjny o niskich kosztach eksploatacji

Nawilżacz ewaporacyjny Xiaomi SmartMi Evaporative Humidifier to kolejny produkt tej marki, w którym nie trzeba wymieniać filtrów. Dzięki temu koszty eksploatacji urządzenia są naprawdę niskie. Nawilżaczem można sterować zarówno ręcznie, jak i z poziomu aplikacji.
 • Wielkość pomieszczenia: do 40 m²
 • Żywotność filtra: filtra nie trzeba wymieniać
 • Pojemność zbiornika na wodę: 4 l

Stadler Form Oskar Little – nawilżacz ewaporacyjny z jonizacją do niewielkich pomieszczeń

Ostatnim bardzo dobrym nawilżaczem ewaporacyjnym w naszym rankingu jest Stadler Form Oskar Little. To ekonomiczny produkt przeznaczony do niewielkich pomieszczeń. Urządzenie wyposażone jest w kostkę z jonami srebra, która oczyszcza wodę z wszelkich zanieczyszczeń. Ma również opcję aromaterapii oraz tryb nocny umożliwiający wyłączenie niebieskich diod.
 • Wielkość pomieszczenia: do 30 m² 
 • Żywotność filtra: około 2 miesiące
 • Pojemność zbiornika na wodę: 2,5 l
Autorka: Olga Wacholc