Data modyfikacji:

Jaki nawóz do iglaków na wiosnę wybrać?

Rośliny iglaste są niezwykle często wybierane przez właścicieli działek oraz przydomowych ogrodów, z równie dużą częstotliwością pojawiają się też w parkach oraz na miejskich ulicach lub skwerach. Wśród nich znajdziemy zarówno okazałe drzewa jak i ozdobne krzewy w różnych rozmiarach, które mogą stanowić idealne uzupełnienie dowolnych aranżacji ogrodowych. Choć spora część gatunków iglastych nie należy do specjalnie wymagających nie możemy jednak pominąć kwestii ich odpowiedniej pielęgnacji. Radzimy zatem jak nawóz do iglaków stosować wiosną oraz w innych porach roku.
nawóz do iglaków na wiosnę

Jak dbamy o iglaki w ogrodzie?

Iglaki z reguły nie sprawiają dużych problemów podczas uprawy, warto jednak pamiętać o kilku podstawowych faktach. Po pierwsze rośliny tego typu nie tolerują częstego przesadzania, zabieg ten może bardzo łatwo doprowadzić do ich obumarcia na nowym stanowisku. Dlatego niezwykle ważne jest odpowiednie zaplanowanie przestrzeni i wybranie optymalnego miejsca dla rośliny, wraz z uwzględnieniem jej potencjalnego wzrostu w perspektywie wielu lat.
Wybierając iglaka zawsze zwracamy uwagę na specyfikę gatunku, niektóre świetnie sprawdzą się jako element żywopłotu, inne z kolei będą czuć się źle w bliskim towarzystwie innych drzew i krzewów. Warto też zwrócić uwagę na ewentualne wymagania gatunki co do optymalnej konsystencji oraz pH gleby w jakiej będzie rosnąć. Jeżeli nie planujemy wymiany ziemi lub stosowania środków zmieniających je właściwości najlepiej dobrać odmiany do specyfiki naszej działki.
Iglaki z reguły nie przepadają za częstym podlewaniem, nie oznacza to jednak, że nie dostarczamy im wody, dokonujemy tego jednak stosunkowo rzadko, acz w obfitych ilościach, zwłaszcza podczas upalnego lata. Niezbędnym elementem opieki nad tymi roślinami jest również ich regularne nawożenie.

Kiedy nawozimy iglaki?

Nawożenie iglaków pomaga im w prawidłowym wzroście, dostarczając niezbędnych składników mineralnych. Dobrze nawożone rośliny lepiej radzą sobie w starciu z różnego rodzaju chorobami, a także nagłymi zmianami pogody. Co więcej, ich igły zachowują też swoje intensywne kolory i nie obumierają przed czasem. Odpowiedni wybór nawozu oraz jego aplikacja jest więc niezwykle istotna, nawet w przypadku gatunków najbardziej odpornych na niesprzyjające warunki uprawy.
Tradycyjnie iglaki nawozi się wiosną, latem oraz jesienią. Wiosenne nawożenie często łączy się z letnim, bowiem obejmuje ono większą część okresu wegetacyjnego, pobudzając roślinę do wzrostu i wypuszczania nowych pędów. Nawożenie iglaków jesienią ma natomiast na celu zahamować przyrost, przyśpieszyć drewnienie gałęzi i przygotować je do przymrozków, chroniąc nowe pędy przed odmrożeniami. Preparaty jesienne zapobiegają także brązowieniu i opadaniu igieł.

Rodzaje nawozów do iglaków

Nawozy do roślin iglastych występują w wielu rodzajach, które możemy podzielić ze względu na skład oraz formę jaką przyjmują. W pierwszym przypadku wyróżniamy preparaty naturalne, nie zawierające środków chemicznych. Mogą to być ekologiczne środki zakupione w sklepie, albo samodzielnie wykonane mieszanki kompostowe. Ich stosowanie ma zazwyczaj na celu wzbogacenie gleby o próchnicę oraz inne składniki mineralne, a także częściową zmianę jej struktury. Większa mocą odznaczają się nawozy sztuczne, wieloskładnikowe, zawierające odpowiednio dobrane mikroelementy, zapewniające roślinom optymalny wzrost i ochronę. Poleca się tutaj środki dostarczające dużej ilości azotu. Ich dodatkową zaletą jest zapobieganie przesoleniu ziemi, na jakie jest wrażliwe wiele gatunków.
Dedykowane nawozy do iglaków dostępne są w formie granulowanej lub płynnej. Te pierwsze to zazwyczaj preparaty wieloskładnikowe, które przed użyciem rozpuszczamy w wodzie, w proporcjach podanych przez producenta. Tak otrzymanym roztworem następnie równomiernie podlewamy okolicę rośliny. Alternatywnie granulki możemy rozsypać po zewnętrznym obwodzie korony rośliny, a więc w miejscu, w którym intensywnie rozwijają się nowe korzenie. Musimy jednak pamiętać o dobrym wymieszaniu preparatu z glebą. Dozowane w takiej formie odznaczają się długim działaniem, stopniowo uwalniając składniki odżywcze niezbędne do wzrostu rośliny.
Nawozy płynne występują w formie koncentratu, który należy rozpuścić w wodzie zgodnie z zaleceniami podanymi w instrukcji. Bardzo często używamy nawozu wylewając go bezpośrednio z opakowania. Tak otrzymanym środkiem podlewamy roślinę. Niektóre produkty przeznaczone są również do bezpośredniego oprysku. Zaletą płynu jest jest jego szybkie wchłanianie oraz łatwe dozowanie.

Jaki nawóz do iglaków na wiosnę?

Wiosenne nawożenie iglaków rozpoczynamy wraz ze startem okresu wegetacyjnego, a więc najczęściej w marcu lub na początku kwietnia. Nie poprzestajemy jednak na pojedynczej aplikacji preparatu. Czynność powtarzamy po upływie około dwóch miesięcy. Według ekspertów, granicznym terminem, po którym nie wolno już stosować nawożenia wiosenno-letniego, jest początek lipca.
Jaki nawóz do iglaków najlepiej stosować wiosną? Do tego celu zaleca się przede wszystkim mieszanki wieloskładnikowe. Eksperci polecają zarówno preparaty granulowane, jak i te wykonane w płynie. Uzupełnieniem tej „diety” jest także zastosowanie przynajmniej jednokrotne naturalnego nawozu w formie kompostu lub jego odpowiednika dostępnego w sklepach.
Jeżeli iglak jest na początku sezonu w złej formie, specjaliści polecają, by sięgnąć po szybko działające nawozy interwencyjne, zawierające dodatkowe składniki pozwalające poprawić w błyskawicznym tempie poprawić kondycję rośliny.
Zdjęcie: Envato Elements