Data publikacji:

Nawożenie trawnika: wszystko, co musisz wiedzieć

Trawa jest podstawą każdego ogrodu, żeby jednak była jego ozdobą, musi być zadbana. Nawożenie trawnika powinno odbywać się trzy razy do roku – wczesną wiosną oraz gdy zaczyna się i kończy lato. Bez wsparcia w postaci składników niezbędnych do wzrostu, twoje rośliny nie będą miały szansy stać się atrakcyjne. Jeśli się postarasz, staną się gęste, sprężyste i intensywnie wybarwione. Kiedy i czym nawozić trawnik, żeby prezentował się najlepiej?
nawożenie trawnika

Nawożenie trawnika – jak wybrać dobry preparat?

Jeśli chcesz mieć atrakcyjny, gęsty, ciemnozielony trawnik przed domem, musisz zadbać o jego kondycję. Kiedy już nauczysz się podstaw pielęgnacji ogrodu, nawożenie trawnika stanie się dla ciebie proste i naturalne.
W sklepach znajdziesz preparaty różniące się składem, formą i sposobem działania. Dostępne są proszki, płyny i granulaty. Te ostatnie cieszą się największą popularnością. Innego nawozu używa się do trawy na wiosnę, a innego latem czy jesienią.
Podczas wyboru odpowiedniego produktu, należy uwzględnić odczyn pH gleby. Można go sprawdzić, oddając próbkę do analizy, jednak jeśli istotna jest dla ciebie wyłącznie ta jedna informacja, wystarczy, że użyjesz prostego miernika do podłoża.
Idealny odczyn gleby dla trawnika to pH 5,5–6,5, powinien być zatem lekko kwaśny. Jeśli jest wyższy lub niższy, można go zmodyfikować przy okazji nawożenia trawnika – żeby zakwasić glebę, stosuje się preparaty z dodatkiem siarki, a żeby podwyższyć pH – nawozy z dodatkiem wapnia.
Bardzo wygodną opcją są nawozy o przedłużonym działaniu, które dzięki specjalnej budowie powoli uwalniają składniki do gleby, co likwiduje ryzyko niebezpiecznego przenawożenia.

Kiedy nawozić trawnik?

Odpowiednia pora wybrana na nawożenie trawnika jest równie ważna, jak dobór odpowiedniego preparatu. Kiedy nawozić trawnik? Powinieneś to robić trzy razy do roku: wczesną wiosną, w pełni sezonu oraz pod koniec lata, czyli nawożenie trawnika powinno odbywać się:
  • pod koniec marca lub na początku kwietnia,
  • w czerwcu,
  • w sierpniu, najlepiej nie później niż 15 sierpnia.
  • Jaki nawóz do trawy stosować na wiosnę?

    Na pierwsze nawożenie w sezonie wybierz okres, kiedy natura budzi się do życia i zaczyna się robić ciepło. Twój trawnik potrzebuje wtedy dużej ilości azotu, który stymuluje młode rośliny do wzrostu. Bardzo bogaty w azot jest mocznik, który w formie nawozu na trawnik może być stosowany właśnie wiosną.
    Świeże rośliny potrzebują do rozwoju również wielu innych składników, dlatego nawóz do trawy na wiosnę powinien mieć bogaty skład. Taka baza pozwoli roślinom zdrowo urosnąć i stać się bujnym, gęstym trawnikiem o intensywnym kolorze. 

    Nawożenie trawnika w pełni sezonu

    Drugie nawożenie warto przeprowadzić w pełni sezonu, czyli w czerwcu. Można je ominąć, jeśli na wiosnę zostały zastosowane preparaty o przedłużonym działaniu. Coraz częściej latem doświadczamy suszy. Jeśli trawnik jest pozbawiony życia i daleko mu do upragnionej soczystej zieleni, nie oznacza to, że pomogą mu preparaty wzmacniające. Przeciwnie, mogą one dodatkowo wysuszyć nadwątlone rośliny.
    Nawożenie trawnika latem dobrze jest przeprowadzić, gdy nie jest jeszcze tak sucho, a trawa jest w dobrej kondycji, później wystarczy już tylko dbać o odpowiednio częste podlewanie aż do czasu użycia nawozu jesiennego do trawy.

    Nawóz do trawy jesienny

    Najważniejszą zasadą nawożenia trawnika jesienią jest unikanie preparatów zawierających dużą ilość azotu. Składnik ten wiosną przyczynia się do bujnego wzrostu roślin, jednak pod koniec lata może tylko zaszkodzić – trawa, zamiast szykować się do odpoczynku, będzie pobudzona do wzrostu i odbije się to na jej kondycji w następnym sezonie.
    Jakie składniki powinien zawierać nawóz jesienny do trawy? Musi być bogaty w fosfor i potas, czyli pierwiastki, które pozwolą roślinom nabrać odporności na niskie temperatury i wzmocnić system korzeniowy, co pozwoli im przetrwać zimę.
    Ostatnie nawożenie jest istotne i nie powinno się go pomijać. Najlepiej użyć odpowiednich preparatów najpóźniej do połowy sierpnia.

    Jak właściwie przeprowadzić nawożenie trawnika?

    Wiosenne nawożenie trawnika należy rozpocząć od porządnego wygrabienia resztek zeszłorocznych roślin oraz spulchnienia ziemi. Czynności te umożliwią swobodne wnikanie składników odżywczych w glebę i dotarcie do korzeni. Następnie trzeba postępować ściśle według instrukcji konkretnego preparatu.
    Bardzo ważną kwestią jest równomierne rozłożenie nawozu, ponieważ w przeciwnym razie niektóre części trawnika będą przenawożone, mogą nawet zostać w ten sposób wypalone, z kolei inne staną się wątłe i pozbawione koloru. Żeby ułatwić sobie to zadanie, możesz użyć wygodnego siewnika.
    Planując nawożenie trawnika, warto sprawdzić warunki panujące na zewnątrz. Nie powinno się nawozić, gdy trawa jest mokra, jednak bardzo słoneczny dzień również nie jest najlepszy na te czynności. Idealną pogodą jest lekkie zachmurzenie, kiedy słońce nie wysusza roślin. Istotne jest późniejsze podlanie trawnika, chyba że zbiera się właśnie na deszcz.

    Pierwsze nawożenie trawnika po zasianiu

    Przed założeniem trawnika gleba musi być odpowiednio przygotowana, posiadać właściwe pH i zawierać wszystkie składniki niezbędne do wzrostu roślin. Z tego względu młodego trawnika nie trzeba nawozić aż do końca lata.
    Kiedy najlepiej przeprowadzić pierwsze nawożenie trawnika po zasianiu? Dobrze jest to zrobić w połowie sierpnia, stosując takie same zasady i preparaty, jak przy jesiennym nawożeniu dojrzałej trawy.
    Nawożenie trawnika jest w gruncie rzeczy prostą czynnością, jeśli tylko posiada się sprawdzone preparaty, wpływające pozytywnie na jego kondycję. Wystarczy zapamiętać kilka podstawowych zasad, żeby z łatwością każdego roku na wiosnę przywracać swojej trawie atrakcyjny wygląd.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym