Data publikacji:

Jakie nawozy do pomidorów stosować? Jak stosować i kiedy?

Czy naturalny, domowy nawóz do pomidorów jest skuteczny? Jakie nawozy do pomidorów stosować? Jak stosować i kiedy? Pomidory mają wysokie wymagania pokarmowe. Odpowiednie i regularne nawożenie pozwala na uzyskanie dorodnych i smacznych pomidorków. Dowiedz się, czym podlewać pomidory, żeby lepiej rosły i nie chorowały. 
jakie nawozy do pomidorów

Pomidory w doniczkach. Jakie nawozy do pomidorów stosować? Jak stosować i kiedy?

Ze względu na to, że donice do uprawiania pomidorów nie są zbyt wielkie, pomidory sadzone w nich są bardziej narażone na niedobory składników pokarmowych niż ich odpowiedniki uprawiane w gruncie. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ rośliny szybciej zużywają substancje odżywcze dostępne w małej objętości podłoża. 
  • Jak często nawozić pomidory w doniczkach? Co dwa tygodnie, rozpoczynając już dwa tygodnie po posadzeniu roślin. 
  • Jakie nawozy do pomidorów stosować? Pomidory uprawiane w pojemnikach potrzebują specjalnych nawozów do pomidorów. Ważne, by te w swoim składzie miały magnez, wapń, miedź, mangan, molibden, bor. Używaj nawozów w postaci płynnej. Nawozy mineralne możesz zamienić na naturalne (np. biohumus).
  • Pomidory w gruncie. Jakie nawozy do pomidorów stosować? Jak stosować i kiedy?

    Nawożenie pomidorów uprawianych w gruncie jest również bardzo ważne. Tu najistotniejszą rolę gra nawożenie organiczne, które stanowi źródło próchnicy w glebie. 
  • Jak stosować i kiedy? Rozpocznij od nawożenia już w trakcie przygotowywania miejsca pod uprawę pomidorów, czyli przed wysadzeniem rozsady. Użyj nawozów organicznych (kompost, przekompostowany obornik). Zastosowanie obornika zapobiega niedoborom mikroelementów, niezbędnych do wydania przez roślinę zdrowego, dorodnego i rumianego owocu. 
  • Jaki nawóz pod pomidory? Ile kompostu do pomidorów w gruncie? Jesienią w dawce 2–3,5 kg/m², wiosną w dawce 3–4 kg/m².
  • Kiedy pomidory gruntowe mają największe zapotrzebowanie na składniki pokarmowe? W lipcu i w sierpniu, czyli w okresie swojego silnego rozwoju wegetatywnego i jednoczesnego zawiązywania owoców. Jeśli twoja uprawa zaczyna marnieć (żółknięcie liści od dołu łodygi, zwijanie się liście ku górze blaszek liściowych), to znak, że w glebie jest za mało dobrych składników pokarmowych.
  • Jakie nawozy do pomidorów stosować? Uzupełnieniem niedoborów składników pokarmowych „w diecie” pomidorowych upraw w gruncie zajmą się nawozy mineralne – jednoskładnikowe lub wieloskładnikowe. Kiedy nawozić gruntowe pomidory? Już około 3 tygodnie po posadzeniu rozsady. Jak często powtarzać? Co 14–16 dni. Kiedy zakończyć nawożenie? Około 3–4 tygodnie przed planowanym zakończeniem uprawy. 
  • Jakie nawozy do pomidorów stosować? Mineralne nawozy do pomidorów gruntowych

    Najlepsze nawozy do pomidorów jednoskładnikowe to saletra wapniowa i saletra amonowa oraz siarczan potasu. Saletra wapniowa – dawkowanie pomidor – stosuj w stężeniu 1% (dawka cieczy roboczej: 900–1000 l/ha). Stosuj wspomniane nawozy w oparciu o analizę gleby. Najlepiej stosować nawozy w formie płynnej, ponieważ są one najszybciej przyswajane przez rośliny. Wieloskładnikowe nawozy do pomidorów są zalecane dla osób amatorsko zajmujących się uprawami.

    Naturalny nawóz do pomidorów z pokrzywy – działa cuda!

    Czy pokrzywa polubi się z pomidorem? Tak! Stosując nawóz z pokrzyw do pomidorów, osiągniesz zadziwiająco piękne i szybkie efekty uprawowe! Domowy nawóz do pomidorów z pokrzywy to ekologiczny sposób na dorodne pomidory. W pełni zdrowe i bezpieczne! Do przygotowania gnojówki z pokrzywy potrzebne będą: 1 kilogram pociętej pokrzywy, 10 litrów wody, plastikowe wiaderko. Czas fermentacji to 1–2 tygodnie, w zależności od pogody. Tu na korzyść działa wysoka temperatura, która przyśpiesza proces fermentacji. Nie zdziw się, że podczas procesu fermentacji pokrzywa będzie wydawać ostry nieprzyjemny zapach i mocno się pienić. To prawidłowe zjawiska. Roztwór mieszaj codziennie. Kiedy gnojówka jest gotowa do użycia? Jak przestanie się pienić. Jak ją stosować? Po rozcieńczeniu z wodą w stosunku 1:10, co dwa tygodnie. 

    Nawóz z drożdży do podlewania pomidorów

    Czy nawóz z drożdży na pomidory to skuteczny sposób na piękne owoce pomidora? Tak! Uprawa pomidorów nie należy do trudnych, a naturalny nawóz ci w niej pomoże. Jak przygotować? Potrzebujesz drożdży piekarskich, cukru i wody.
    Przygotowanie:
  • Sfermentowany nawóz z drożdży do pomidorów – 100 gramów drożdży zasyp szklanką cukru. Odstaw na około 2 godziny. Całość zalej 10 litrami ciepłej wody. Wymieszaj. Odstaw na tydzień do sfermentowania. Przed podlaniem rozcieńczaj w proporcji 1 szklanka nawozu na 10 litrów wody.
  • Niesfermentowany nawóz z drożdży do pomidorów – 100 gramów drożdży zasyp szklanką cukru, zalej 10 litrami wody. Odstaw na godzinę. Gotowy nawóz rozcieńczaj z wodą w proporcji 1 szklanka roztworu na 10 litrów wody.
  • Jak często stosować nawóz z drożdży do pomidorów?

    Pomidorowe uprawy podlewaj nawozem drożdżowym raz na dwa tygodnie. Procedurę rozpocznij wiosną i kontynuuj aż do późnego lata. 

    Czy istnieje jeden nawóz pod pomidory i ogórki?

    Tak. I tu masz dość szeroką gamę do wyboru. Może to być obornik, kompost lub humus z dżdżownic kalifornijskich. Jako naturalny nawóz do ogórków czy pomidorów doskonale sprawdzi się pokrzywa, o której pisaliśmy w podrozdziale tego artykułu „Naturalny nawóz do pomidorów z pokrzywy – działa cuda!”. Jest to rozwiązanie ekologiczne, tanie, skuteczne i łatwe do wykonania. Ze względu na to, że zapach pokrzywowego nawozu może nie przypaść ci do gustu, lepiej wykonaj go w ogrodzie, a nie w kuchni. 
    Zdjęcie: Envato Elements
    Ewa Doniec
    Ewa Doniec

    Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.