Data modyfikacji:

Nieprzyjemny zapach w mieszkaniu – 4 sposoby, aby skutecznie z nim walczyć

To problem, którego nie da się ukryć. O ile bałagan w sypialni możesz schować za zamkniętymi drzwiami, a nieodkurzony dywan może ujść uwadze niespodziewanych gości, o tyle przykry zapach w mieszkaniu prędzej czy później wyjdzie na jaw. Niestety, zaduch i nieświeże powietrze obrócą w niwecz nawet twoje największe starania aranżacyjne. Przekonaj się więc, jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z mieszkania.

Nie myśl, że samo otworzenie okien i solidne wietrzenie mieszkania wystarczy. Jeśli nieprzyjemny zapach w twoim domu jest przewlekłym problemem, musisz poważnie podejść do sprawy. Sprawdź więc, jak skutecznie walczyć z nieprzyjemnym zapachem oraz sprawić, aby ładny zapach unosił się w twoich progach.

Przeczytaj też: Dom wolny od smogu – jak chronić mieszkanie przed zanieczyszczonym powietrzem?

Oczyszczanie powietrza zacznij od źródła problemu

Swoją batalię z przykrymi zapachami w domu zacznij u źródła. Najczęściej nieświeży aromat unosi się z kosza na śmieci. Często wyniesienie zapełnionego worka do kontenera zbiorczego nie wystarczy. Zadbaj zatem też o czystość w szafce, w której umieszczony jest kubeł oraz o sam pojemnik.

Pamiętaj więc o regularnym czyszczeniu kosza na śmieci – powinien to być punkt obowiązkowy podczas cotygodniowych porządków w domu. W tym celu warto stosować środek dezynfekujący lub papkę powstałą z sody oczyszczonej oraz wody. Dzięki temu trwale usuniesz nieprzyjemne zapachy, jakie unoszą się z pojemnika. Z kolei aby uniknąć sytuacji, gdy zawartość worka na śmieci przesącza się do kubła, na dno worka warto wrzucić kilka papierowych ręczników. One pochłoną ciecze, które np. wraz z pojemnikami po jedzeniu, trafiły do kosza. W efekcie łatwiej utrzymasz kubeł w czystości.

Sprawdź też inne potencjalne źródła nieprzyjemnego zapachu. Znoszone buty, kocia kuweta czy psie posłanie to przedmioty, które mogą wydzielać naprawdę nieprzyjemną woń. Postaw zatem na naturalne odświeżacze powietrza, które nie będą drażniące dla zwierząt. Z kolei na kiepsko pachnące buty pomogą naturalne odświeżacze powietrza np. skórki z cytrusów, herbata liściasta lub specjalne wkładki odświeżające. Natomiast, jeśli nieprzyjemny zapach unosi się z kanalizacji, konieczna może okazać się kontrola systemu wentylacji.

Używaj okapu kuchennego

Każdy, kto często gotuje w domu, wie doskonale, że nie wszystkie zapachy powstałe podczas przygotowywania posiłków są przyjemne. Woń przypalonego mięsa, ryby lub bigosu może skutecznie popsuć atmosferę w domu, bo podczas gotowania zapachy rozprzestrzeniają się po całym wnętrzu.

Pół biedy, jeśli możesz zamknąć drzwi i ograniczyć dostęp nieprzyjemnych aromatów do innych pomieszczeń. Gorzej, jeśli twoja kuchnia jest otwarta na salon i jadalnię. W takim przypadku nieprzyjemny zapach dociera wszędzie, a szczególnie chłoną go domowe tekstylia. Zasłony, poduszki dekoracyjne czy koce pachnące wonią ryby z wczorajszego obiadu – to nie zachęca do odpoczynku w domu prawda?

Podczas gotowania używaj zatem okapu kuchennego. Jeśli twój okap działa w trybie wyciągu, czyli odprowadza zapachy i parę wodną na zewnątrz, jesteś szczęściarzem. Jeśli jednak w twojej kuchni zamontowany jest pochłaniacz, czyli urządzenie pracujące w trybie zamkniętym, które filtruje powietrze, a następnie z powrotem wtłacza je do pomieszczenia, zadbaj o regularną konserwację filtrów. W zależności od tego, jakie filtry są zamontowane w twoim pochłaniaczu, dbaj o to, aby je wymieniać lub myć w określonym czasie.

Przeczytaj też: Jak poprawić jakość powietrza w domu?

Zadbaj o dobrą wentylację wnętrza

Myślisz, że super szczelne okna to świetne rozwiązanie? Dobra stolarka okienna z pewnością minimalizuje straty ciepła, co jest nieocenione w sezonie grzewczym. Jednak maksymalna szczelność okien wpływa niekorzystnie na jakość powietrza w mieszkaniu zwłaszcza, jeśli nie wykonano prawidłowego systemu wentylacyjnego. Oczyszczanie powietrza w twoim domu oraz walka z nieprzyjemnymi zapachami powinna zatem obejmować też wentylację.

Nie chodzi tu jedynie o sam zaduch, czyli zbyt małą ilość powietrza. Gdy wentylacja działa wadliwie, w pomieszczeniu może zwiększyć się poziom wilgotności. Ten z kolei prowadzi do zawilgotnienia ścian, a w efekcie pojawiania się grzybów i pleśni. Stąd już krótka droga do nieprzyjemnego zapachu w mieszkaniu.

Sprawdź więc, czy otwory wentylacyjne w twoim domu są drożne lub czy nie przesłaniają ich elementy wystroju wnętrza. Jeśli z jakiegoś powodu w twoim mieszkaniu nie ma poprawnie działającego systemu wentylacyjnego, możesz zamontować specjalne wywietrzniki w ramie okiennej lub rozszczelniać okna na noc.

Ładny zapach w domu nie bierze się znikąd

Obok oczyszczania powietrza z nieprzyjemnych zapachów musisz też zadbać o to, aby w domu unosił się przyjemny zapach. Przede wszystkim często wietrz mieszkanie – to nie tylko poprawi zapach, ale też jakość powietrza w domu. Ponadto dodaj jeszcze pachnące rośliny np. geranium lub stefanotis. Dodatkowo możesz jeszcze spryskać domowe tekstylia specjalnym środkiem odświeżającym zapach lub perfumami do tekstyliów.

Więcej na ten temat przeczytasz w: Jak sprawić, aby w domu unosił się przyjemny zapach?

Podsumowując, dobra wentylacja, regularne porządki w domu oraz naturalne odświeżacze powietrza to skuteczny sposób na to, aby ładny zapach w domu stał się wizytówką twojego mieszkania. Do kompletu dobierz jeszcze sojowe świece zapachowe i olejki eteryczne a sprawisz, że atmosfera w mieszkaniu będzie naprawdę przyjazna.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny