Data publikacji:

Nornice w ogrodzie – jak się pozbyć?

Nornice w ogrodzie – jak się pozbyć? Jak rozpoznać i odstraszyć te szkodniki? Co działa najbardziej efektywnie: kawa na nornice, gorczyca na nornice, cynamon na nornice? A może… nie trzeba wcale ich się pozbywać? Jaki jest wpływ nornic na ogród?
nornice w ogrodzie

Jaki jest wpływ nornic na ogród?

Nornice to małe ssaki z rodziny chomikowatych. Bardzo ciekawskie i ciągle głodne. Nie zapadają w sen zimowy. Buszują więc po ogrodach przez cały rok. W okresie jesiennym i zimowym budują zimowe gniazda i sieć tuneli. To dzięki nim podkopują rośliny, podgryzają korzenie kwiatów, bylin, młodych krzewów. Najbardziej intensywne żerowanie nornic w ogrodzie zauważysz w pierwsze dni wiosny. Tam, gdzie zadomowią się te… szkodniki, gdy stopnieje śnieg, uwidaczniają się zmarniałe rośliny, uschnięte łodygi, powyjadane nasiona, kłącza, cebule kwiatowe (nornice żywią się również nimi!). 

Jak poznać, czy w ogrodzie buszuje kret, czy nornica? 

Obydwa gatunki powodują podobne zniszczenia. Krety stawiają charakterystyczne kopce, a nornice nie. I to odróżnia działanie tych szkodników.
Szkody powodowane przez nornice:
 • Korytarze i koleiny o średnicy około 5 cm, drążone około 10–15 cm pod ziemią.
 • Naruszenie systemów korzeni pod ziemią.
 • Obgryzanie kory drzew w szkółkach leśnych (tak, to nie tylko sprawka zajęcy i saren!).
 • Nadgryzanie zielonych części roślin.
 • Żywienie się nasionami owoców i warzyw.
 • Nornice w ogrodzie – jak się pozbyć? Sposoby naturalne

  Jak się pozbyć nornic z ogrodu? Naturalne sposoby: 
 • Zapachy – woń, która przeszkadza nornicom, to: czosnek, wilczomlecz, porzeczka, mięta oraz czarny bez (szczególnie ten ususzony i wetknięty w glebę). Jakie zapachy na nornice? Gotowe środki na krety i nornice, który zawierają naturalne olejki eteryczne. Dostaniesz je w dobrych sklepach ogrodniczych. 
 • Hałas – odstraszacze akustyczne na nornice. To działa! Nornice są wrażliwe na hałasy! Na patykach umieść plastikowe, szklane i metalowe butelki oraz puszki, które obijając się o paliki, wydają specyficzne odgłosy.
 • Nornicę odstrasz ptakiem drapieżnym – jak to zrobić? W ogrodzie umieść elementy (na przykład drewniana pale), które będą naturalnym miejscem przesiadywania drapieżników w celu obserwacji terenu. Nornice będą się bać i opuszczą twoją posiadłość. 
 • Nornice w ogrodzie – jak się pozbyć? Chemiczne odstraszacze na nornice

  Są to takie środki chemiczne, które pomogą, gdy metody naturalne zawiodą. Ich zadanie to wypłoszenie szkodników z twojej posesji. Są to na przykład świece dymne, które wydzielają olej rycynowy. Możesz też użyć grudek karbidu. Spryskaj je wodą, by zaczęły wydzielać acetyle. Wydzielane substancje pomogą wyprosić niechciane zwierzęta, nie pozbawiając ich życia. 

  Domowe sposoby na nornice – sposoby na pozbycie się nornic z ogrodu

  Nornicom świetnie mieszka się w ogrodach o żyznej, próchniczej ziemi oraz wszędzie tam, gdzie tunele wydrążyły już krety.
  Czego nie lubią nornice?
 • Cienkiej warstwy ściółki. Jeśli więc w swoim ogrodzie masz nadmiernie grubą warstwę tejże, „zapraszasz” do niego małe szkodniki, które potem niszczą twoje roślinne królestwo. W gliniastej glebie nornice nie zdołają wydrążyć korytarzy, którymi dostają się do poszczególnych roślin. 
 • Trudnego dostępu do roślin cebulkowych i drzew owocowych. Chcesz ochronić te rośliny przed ząbkami nornic? Zastosuj specjalne osłonki sadownicze z solidnego (to bardzo ważne!) tworzywa sztucznego lub obłóż pieńki słomą. Polecamy koszyczki z ocynkowanego drutu stalowego. Między uprawami rozłóż siatkę z PCV. Ona utrudni gryzoniom drążenie tuneli i kopanie w podłożu.
 • Jak wygonić nornice z ogrodu? Pomogą psy i koty. Małe szkodniki – nornice – unikają ogrodów, po których swobodnie biega pies albo kot. 
 • Jak działa kawa na nornice?

  Kawa sprawdzi się świetnie w formie oprysków na rośliny zagrożone przez nornice. Te zwierzaki nie znoszą kawowego aromatu i posmaku. Jak zrobić oprysk z kawy na nornice? Letni napar kawy wymieszaj z wodą w stosunku 1:4. Przelej do spryskiwacza. Opryskuj liście roślin, które chcesz uchronić przed nornicami. Dodatkowe korzyści? Odstraszenie ślimaków od roślin plus odżywienie kwiatów. 

  Gorczyca na nornice – hit czy kit?

  Hit! Jak zlikwidować nornice w ogrodzie? Zasadź gorczycę. Gorczyca biała i czarna wywołują u gryzoni silne zatrucia pokarmowe i uszkodzenia wątroby. Dla niektórych ogrodników może być to sposób kontrowersyjny. Niemniej jednak podajemy go, bo działa i pomaga wytępić małe gryzonie z podwórka. 

  Jak działa cynamon na nornice? Sposoby walki ze szkodnikami

  Wsyp cynamon do gniazd oraz korytarzy nornic. Jego intensywny zapach odstraszy szkodniki i zmusi je do wyprowadzki z terenu, o który dbasz i którego nornicom „nie oddasz”. Używaj świeżego cynamonu. Jego intensywna woń działa na tych małych niszczycieli. 

  Jak wytępić nornice w ogrodzie? Sprawdzone rozwiązania

  O wielu już napisaliśmy, ale gama rozwiązań działających na szkodę nornic (a pożytek człowieka) jest dość szeroka. Co możesz jeszcze zrobić, by pozbyć się nornic z ogródka?
 • Niszcz korytarze budowane przez nornice. To pozbawi je możliwości sprawnego przemieszczania się po terenie. Jak to robić? Wejścia do gniazd zalewaj dużą ilością wody lub zakopuj. Alternatywa to solidne przekopanie ogrodu.
 • Żywołapki – te specjalne mechanizmy rozwiązują problem gryzoni skutecznie. Bez uśmiercania zwierzątka. Specjalne zapadnie zamykają wyjście z klatki, gdy ssak się do niej dostanie.
 • Do nor i wlotów podziemnych korytarzy można wkładać nasiona groszku żółtego (Uwaga! Są one trujące także dla człowieka!).
 • Zdjęcie: Envato Elements
  Ewa Doniec
  Ewa Doniec

  Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.