Data publikacji:

Nowoczesna skarpa w ogrodzie: inspiracje

Często osoby, które już posiadają działkę lub dokonują zakupu nierównego terenu, martwią się tym, co zrobić ze skarpą w jej centrum. Rozważają sztuczne lub optyczne wyrównywanie terenu, które nie zawsze jest zasadne. Tymczasem można z niej wykonać estetyczny skalniak, ogród leśny lub kwiatowy z ciekawymi dodatkami. Dowiedz się, jak może wyglądać nowoczesna skarpa w ogrodzie.
nowoczesna skarpa w ogrodzie

Skarpa w ogrodzie – inspiracje

Aranżacja skarpy przed domem, której głównym budulcem jest ziemia lub piasek, jest prosta. Można wówczas zdecydować się na budowę murku oporowego, który materiałem wykonania może nawiązywać do estetyki domu lub jego wnętrza. Wówczas odzyskujemy dużą część trawnika, a skarpę możemy obsadzić kwiatami i roślinami. Murek zawsze warto zabezpieczyć folią hydroizolacyjną oraz wykonać drenaż. Do wykonywania murków najlepiej wybierać niskonasiąkliwe materiały. Te, które mają mieć wysokość wyższą niż 50 cm, będzie trzeba budować po wcześniejszym wykonaniu fundamentu.

Co, kiedy murek jest już gotowy?

Gdy murek jest już gotowy, możemy przejść do aranżowania skalniaka lub ogrodu na skarpie. O ile wybór skał, które będą przypominać góry, będzie stosunkowo prosty, o tyle nie każdy wie, co gdzie można posadzić:
  • w otoczeniu zacienionym – sprawdzą się paprocie, barwniki, komarzyca, juka ogrodowa, bluszcz, kopytnik, parzydło leśne, rododendrony, żurawki, tawułki i konwalie;
  • nasłonecznienie – w tym przypadku dobrym wyborem będą lawenda, kostrzewa sina, przetacznik kłosowy, rozchodnik ostry, jeżówka, gipsówka, miłorząb japoński, jałowiec pospolity.
  • Oczywiście pod uwagę należy wziąć również rodzaj ziemi, jaką dysponujemy, ponieważ nasłonecznienie to nie jedyny parametr, który gwarantuje sukcesy przy uprawie różnych rodzajów roślin. Najlepiej, jeśli wszystkie gatunki dobrane na skarpę będą potrzebowały tych samych warunków do życia. Pomoc w doborze kwiatów i krzewów do ogrodu czy ich całościowe projektowanie często świadczą firmy ogrodnicze. Dzięki temu nawet osoby, które nie mają zbyt wiele czasu na pielęgnację ogrodu, mogą sobie pozwolić na posiadanie pięknego otoczenia obok domu.

    Skarpa w ogrodzie krok po kroku

    Niestety nie każdy, kto chce posiadać skarpę w ogrodzie, miał takie szczęście, by znalazła się ona naturalnie w pobliżu domu. Jeśli chcesz wykonać skarpę, dokładnie rozplanuj jej położenie, wykonaj mały wykop, a następnie drenaż. Do wytypowanego miejsca należy nawieźć kamieni różnej wielkości (najlepiej sprawdza się kliniec) oraz gruz.
    Na tę warstwę konieczne będzie ułożenie ziemi z wykopu, a w późniejszym czasie również urodzajnej ziemi, która świetnie nada się do nasadzenia roślin. Z czasem skarpa zacznie osiadać, dlatego lepiej przed przysypaniem jej ziemią wykorzystać ubijarkę. Żeby nie zmieniała drastycznie swojego kształtu wraz z upływem czasu, należy obsadzić ją roślinami z rozwiniętymi systemami korzeniowymi. Jeśli skarpę wykonywaliśmy samodzielnie, należy odczekać dwa tygodnie przed rozpoczęciem procesu sadzenia roślin.

    Plan wykonania obsadzenia skarpy roślinami okrywowymi

    Rośliny okrywowe, inaczej nazywane również zadarniającymi to te, które wraz z upływem czasu zadarniają całą przestrzeń. Dzięki temu zapobiegają wysychaniu gleby i można traktować je jako świetną alternatywę dla trawników w miejscach, gdzie trawa nie chce rosnąć, ponieważ ziemia jest za sucha. Rośliny te charakteryzuje szybkie i silne zagęszczanie się oraz tworzenie trwałego runa na ziemi.
    Jeśli nie mamy warunków do posiadania ładnego i gęstego trawnika, być może wcale nie trzeba żałować – tego rodzaju roślin nie trzeba kosić, ponieważ naturalnie są dosyć niskie. Wśród przykładowych roślin okrywowych, które nadadzą się do obsadzenia skarpy, może znaleźć się barwinek pospolity, dąbrówka rozłogowa, bluszcz pospolity, jasnota plamista, kopytnik pospolity czy runianka japońska.

    Skarpa w ogrodzie z kamienia – jak ją zaprojektować?

    Większość osób obsadza skalniaki roślinami, które im się podobają. Warto jednak pamiętać, że w pierwotnej wersji skalniaki miały imitować naturalne środowisko górzyste. Nie warto zatem obsadzać go ogromną ilością kolorowych kwiatów i krzewów czy wykorzystywać do jego budowy zbyt wielu różnych rodzajów kamieni. Duża część skalniaków prezentuje się dobrze, jeśli:
  • wykorzystamy maksymalnie dwa różne rodzaje kamieni;
  • w centrum kompozycji znajdą się przynajmniej dwa duże kamienie, stanowiące punkty centralne – najlepiej odrobinę wkopać je w ziemię. Trzeba pamiętać, że układamy je zawsze jako pierwsze;
  • niskie rośliny sadzimy z przodu, natomiast wysokie z tyłu, pomiędzy nimi układając kępki ozdobnych traw;
  • regularnie usuwamy z nich chwasty, pielęgnujemy je i zapobiegamy nadmiernemu rozrostowi niektórych roślin.
  • Na skarpę w ogrodzie z kamienia można wybierać najróżniejsze rodzaje roślin. Dobrze sprawdzą się przykładowo: rojnik ogrodowy, bodziszek czerwony, szczodrzeniec, goździk ogrodowy, rozchodnikowiec okazały, barwinek pospolity czy kostrzewa popielata. Warto zadbać o to, by dobór krzewów oraz traw ozdobnych przewyższał ilość sadzonych na skalniaku kwiatów.

    Cechy nowoczesnej skarpy w ogrodzie

    Wiele osób decyduje się na wykonanie nowoczesnej skarpy w ogrodzie z oświetleniem oraz schodami. Jest to wyjątkowo trafiony sposób na jej udekorowanie, ponieważ schodki drewniane lub kamienne będą dodatkowym urozmaiceniem ogrodu. Oświetlenie, które jest obecnie najbardziej popularne, to głównie lampy solarne. Nowoczesne skarpy to nie tylko efekt estetyczny, ale również funkcjonalność – mogą posłużyć do wydzielenia stref w ogrodzie lub zwiększenia poczucia prywatności w domu czy na tarasie.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Patrycja Wojas
    Patrycja Wojas

    Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!