Data publikacji:

Nowoczesne ściany w salonie - pomysł na wnętrze

Urządzanie nowoczesnego mieszkania to nie lada wyzwanie. Dbamy o to, by nasz dom był nie tylko przytulny i wygodny, ale i ciekawie wykończony. Jednym z ważniejszych zagadnień stają się nowoczesne ściany w salonie. Zastanawiamy się, po jakie materiały sięgnąć, by wszystko wyglądało perfekcyjnie. Podpowiadamy, jakie pomysły zawsze się sprawdzą!
Nowoczesne ściany w salonie

Cegła na ścianie

Jednym z popularniejszych rozwiązań jest wyłożenie jednej ze ścian w salonie cegłą. Mowa tutaj oczywiście o cegle dekoracyjnej, która świetnie komponuje się z nowoczesnymi, minimalistycznymi wnętrzami. Możemy wybrać czerwoną, rzucającą się w oczy lub brązową czy szarą, o bardziej stonowanych odcieniach. Tak naprawdę przy takim rozwiązaniu nie musimy już robić nic więcej.
Ściany w salonie wyłożone cegłami już same w sobie wyglądają doskonale i stanowią ozdobę całego mieszkania. Jeśli jednak czegoś nam tutaj brakuje, zawsze możemy sięgnąć po zdjęcia oprawione w ramy lub obrazy. Niektórzy decydują się na zawieszanie szafek, na których układają książki lub figurki. I to jest dobrym pomysłem, o ile nie zasłonimy całej ściany.

Ściana z drewna

Myśląc o nowoczesnej ścianie, nie możemy również zapomnieć o drewnie, które w ostatnich latach cieszy się niesłabnącą popularnością. W tym wypadku mamy szerokie pole do popisu. Możemy wybrać ciepłe, jasnobrązowe odcienie, zimne, ciemnobrązowe, szare lub bliskie bieli. Takie ściany rewelacyjnie wyglądają w połączeniu z kominkiem. I tutaj mamy wybór spośród tych tradycyjnych lub bio. To rozwiązanie przede wszystkim dla tych, którzy potrzebują wyciszenia i lubią spędzać wieczory pod kocem, z książką w ręku, wsłuchując się w trzaskające drwa.

Kamień na ścianie

To bardziej ekskluzywne i zdecydowanie droższe rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie luksus. Szeroki wybór kamienia pozwala stworzyć jasne, minimalistyczne wykończenie. Nowoczesne ściany w salonie dla niektórych oznaczają przede wszystkim jasność, prostotę i trwałość. Odpowiednia pielęgnacja kamienia pozwala zachować świeżość i doskonały wygląd nawet przez kilkaset lat. Oczywiście nikt, urządzając swoje mieszkanie, nie myśli o tym, że za kilkadziesiąt lat wygląd jego salonu się nie zmieni. Jednak faktem jest, że kamień, choć drogi, zasługuje na uznanie. Niezwykle trwały i elegancki, idealnie pasuje do stonowanych pomieszczeń.

Napisy i naklejki

Nowoczesne ściany to nie tylko glazura, drewno czy cegła. Bardzo dużo osób decyduje się na przytulne rozwiązania, przez które przemawia miłość, bliskość mieszkańców i podkreślanie łączących ich więzów. W tym celu najchętniej wybierają napisy, które naklejają bezpośrednio na pomalowaną farbą ścianę. Często sama ściana ma odcień bieli, bo to nie jej kolor, a to, co nalepione, ma przykuwać uwagę i stanowić ozdobę. Wokół napisów pojawiają się również oprawione zdjęcia z kluczowych momentów życia: narodzin, wspólnych wyjazdów, ślubu, ważnych uroczystości. Wszystko razem tworzy niepowtarzalną całość, dzięki której czujemy, że w tym domu to rodzina jest na pierwszym miejscu.

Panele 3D

Nietuzinkowym pomysłem są trójwymiarowe płyty dekoracyjne, które po położeniu na ścianę sprawiają wrażenie przestrzennych. Dzięki temu powierzchnia staje się niezwykle efektowna. To zdecydowanie opcja na nowoczesną ścianę w salonie, przed którą możemy umieścić kanapę lub szafkę stojącą. Tak naprawdę panele 3D same w sobie są dekoracyjne, więc po ich położeniu nie powinniśmy zawieszać na ścianie już niczego innego. Jakakolwiek ozdoba - obraz, zdjęcie, tabliczka - mogą zepsuć efekt.

Obrazy i plakaty

Choć plakaty kojarzą się niektórym z pokojem nastolatka, który porozwieszał na ścianach powiększone fotografie swoich idoli, to warto pamiętać, że nowoczesne plakaty doskonale pasują do wystroju ściany w salonie. To pomysł na ozdobę mieszkania, gdy lubimy coś nietuzinkowego i zależy nam na ciekawym wykończeniu. Możemy znaleźć kubistyczne realizacje, zarysy ludzkich sylwetek, fotografie ikon mody czy geometryczne kształty.
Oczywiście to wszystko w różnych, również ogromnych formatach, które swoim rozmiarem mogą wypełnić większość ściany w salonie. Obok plakatów świetnym pomysłem są również obrazy, które możemy powiesić na pokryte farbą ściany. Jeśli wybierzemy takie o zawężonej gamie kolorystycznej lub zdecydujemy się na egzemplarze z jednym akcentem kolorystycznym, to zrealizujmy założenia nowoczesnego minimalizmu.

Mech na ścianie

A gdyby tak zaprosić naturę do naszego domu? Nowoczesne ściany w salonie to również odpowiednio spreparowany i przygotowany mech, który w odpowiednich warunkach może przetrwać nawet kilkadziesiąt lat! Musimy jedynie zadbać o prawidłową wilgotność powietrzna (na poziomie 40-60%) oraz chronić ścianę przed silnym działaniem promieni słonecznych. Nie powinniśmy również zawieszać na tej samej ścianie kominka, bo wysoka temperatura działa niekorzystnie na panele z mchem. Taka ściana najlepiej się prezentuje w towarzystwie surowych materiałów. Warto wybrać beton, chłodne odcienie paneli, ciemną stal czy czarne meble.

Nowoczesne ściany w salonie

Nie ma jednego, uniwersalnego pomysłu na wykończenie nowoczesnego wnętrza. Tak naprawdę większość zależy od indywidualnych preferencji mieszkańców. Jeśli cenimy sobie prostotę i ciszę, to chętnie będziemy sięgać po kamień czy cegłę. Gdy najważniejsza jest dla nas rodzina i przytulna atmosfera, zadbamy o to, by w naszym domu można było dostrzec miłość i przywiązanie. Gdy urządzamy swój dom, to powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, co się nam podoba oraz w jakim wnętrzu czujemy się komfortowo. Nowoczesność to nie tylko elegancja i nietuzinkowość, ale i dbanie o własne potrzeby.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo