Data publikacji:

Nowoczesne ścieżki w ogrodzie: inspiracje

Pomysły na ścieżki w ogrodzie mogą być różne. Nowoczesne chodniki ogrodowe mogą być wykonane z wielu materiałów. Zależeć to może między innymi od powierzchni ogrodu i od środków finansowych, które można przeznaczyć na materiał na ścieżki ogrodowe. Inaczej będą wyglądać ścieżki w ogrodzie wiejskim, a inaczej w ogrodzie minimalistycznym. Dowiedz się, jak wykonać nowoczesne ścieżki w ogrodzie.
nowoczesne ścieżki w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie: inspiracje

ścieżka w ogrodzie
ścieżka w ogrodzie inspiracja

Pomysł na alejki w ogrodzie

Każdy właściciel ogrodu może mieć zupełnie inną wizję na ścieżki ogrodowe. Typowe materiały, które można wykorzystywać dosłownie do każdego typu ogrodu, to kostka brukowa oraz żwir i kamień. Mogą to być też zupełnie naturalne ścieżki czy wysiane inną odmianą trawy i obłożone po bokach na przykład betonowymi kostkami.
Wybierając rodzaj ścieżki, w pierwszej kolejności trzeba ją dopasować nie tylko do podłoża, ale i do roślin, które są lub mają się pojawić w ogrodzie. Z tego samego materiału można wyłożyć taras. Wówczas aranżacja ogrodu będzie zdecydowane bardziej spójna. Czyli jeśli taras jest z drewna, to ścieżki też mogą być drewniane. Jeśli jest z kamienia, to będą pasowały ścieżki kamienne. Ścieżki w ogrodzie wiejskim nie muszą trzymać się tego typu schematów, ale powinny wyglądać na zupełnie naturalne.

Materiał na ścieżki ogrodowe

W nowoczesnych ogrodach dobrze będą wyglądać ceramiczne płyty tarasowe. Można zdecydować się na przykład na motyw imitujący kamień naturalny lub beton. Zaletą tych płyt jest mrozoodporność i ogólna wytrzymałość na czynniki atmosferyczne. Płyta powinna być antypoślizgowa, co ma znaczenie w czasie opadów deszczu i śniegu.
Takie płyty dość ciężko jest uszkodzić przez przypadek. Wymagają jednak starannego ułożenia na w miarę równym podłożu, inaczej efekt nie będzie satysfakcjonujący. Trzeba będzie zatem podporządkować pod ich wymagania teren.
Ewentualnie można w trudnych miejscach wykreować niewielki mur obłożony tymi płytami lub schodki. W każdym razie płyty tarasowe muszą być ułożone starannie. Lepiej będzie zachować pomiędzy nimi odpowiedni dystans, gdyż to w razie potrzeby ułatwi ich wymianę lub demontaż. Uzupełnieniem może być żwir lub elegancko przystrzyżona trawa w odcieniu intensywnej zieleni. Takie ścieżki mogą wystarczyć na wiele lat. Jeśli się znudzą, nie będzie żadnego problemu z ich likwidacją. Zazwyczaj jednak to rozwiązanie ma charakter stały.

Ścieżki w ogrodzie: zdjęcia

ścieżka w ogrodzie ażurowa
ścieżka w ogrodzie kamienna
Jeśli chodzi o beton, to ścieżki wykonane z tego materiału jak najbardziej będą wpisywać się w nowoczesny styl. Betonowe detale są po prostu modne, a poza tym są trwałe. Nikt przecież nie chce co chwila wymieniać ścieżek, gdyż takie działanie generuje koszty, zabiera czas, a poza tym źle wpływa na wygląd ogrodu w czasie likwidacji śladów po poprzednich ścieżkach. Kostki i płyty betonowe pozwalają na dowolną aranżację ścieżek. Idealnie pasują do minimalistycznych przestrzeni ogrodowych. Nie chodzi tutaj jednak o zabetonowanie ogrodu – to ma być jedynie ścieżka.
Alternatywą mogą być drewniane deski zaimpregnowane na dowolny kolor. Mogą to być też cegły lub produkty je imitujące o wybarwieniu pasującym do otoczenia. Świetnie sprawdzą się płyty z naturalnego kamienia. Można też zastanowić się nad płytami chodnikowymi.

Pomysły na ścieżkę w ogrodzie

ścieżka w ogrodzie drewniana
ścieżka w ogrodzie kostka

W jakich sytuacjach tania ścieżka w ogrodzie jest najlepszym rozwiązaniem?

Ścieżka ogrodowa może stanowić spory wydatek. Nie każdy chce wydawać zbyt wielu pieniędzy na takie ścieżki. Ekonomiczne ścieżki ogrodowe mają największy sens:
  • gdy posiadacz ogrodu dopuszcza możliwość zastosowania tanich materiałów i liczy się z tym, że nie muszą one okazać się zbyt trwałe;
  • na działkach ROD, gdzie nikt nie jest właścicielem danej działki, a jedynie jej użytkownikiem. Niektóre działki tego typu mogą być zagrożone rozmaitymi wielkimi inwestycjami w miastach. Działkowicze otrzymają niewielkie odszkodowania na wypadek konieczności opuszczenia terenu;
  • na działkach dzierżawionych lub wynajmowanych;
  • gdy w planach jest sprzedaż nieruchomości. W tym przypadku chodzi o to, że kolejny właściciel może nie docenić pomysłu na ścieżkę w ogrodzie i zdecyduje, by ją zdemontować, a następnie ułoży nową;
  • gdy zasoby pieniężne nie pozwalają na drogie materiały.
  • Koszt zakupu materiałów i wykonania ścieżki nie powinien zaburzać niczyjej płynności finansowej. Każda ścieżka może wyglądać dobrze, wystarczy do tego fajny projekt. Do tego celu wcale nie trzeba zatrudniać projektanta terenów zielonych. Ścieżkę można zaprojektować samodzielnie. Powinna być ona dobrze przemyślana, gdyż w trakcie jej układania dość ciężko będzie zmienić koncepcję.
    Ścieżka ogrodowa ma chronić rośliny przed zadeptywaniem. Wyznacza miejsce, po którym można swobodnie chodzić. Nie każdy będzie tolerować zadeptywanie trawy czy dopiero co posadzonych roślin. Ścieżka pełni też w ogrodzie funkcje dekoracyjne. Nie powinna jednak być elementem w nim dominującym. Ten przywilej należy zostawić drzewom, krzewom i kwiatom.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Dorota Zgutka
    Dorota Zgutka

    Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.