Data publikacji:

Nowoczesne wnętrza domów i mieszkań

Style w aranżacji wnętrz zmieniają się co kilka lat, jednak niektóre trendy zdobywają zwolenników na znacznie dłuższy czas. Wykorzystuje się je w budowie domu i aranżacji mieszkań, tworząc przestrzenie, w których doskonale czuje się cała rodzina. Jak wyglądają nowoczesne wnętrza? Na jakie trendy zwrócić uwagę?
oczesne wnętrza domów i mieszkań

Biel wciąż na topie! Nowoczesne wnętrza w jasnych barwach

W nowoczesnych wnętrzach króluje biel. Uniwersalny biały kolor łatwo komponuje się z wieloma dodatkami, rozświetla pomieszczenia i dodaje im elegancji. W modzie są zarówno białe ściany i tapety, jak i meble z białymi frontami. Te drugie są szczególnie polecane do nowoczesnych kuchni.
Prócz bieli w nowoczesnych wnętrzach pojawia się cała gama jasnych kolorów. Odcienie beżu, szarości, ecru i barwy piasku świetnie wyglądają w połączeniu ze sobą i bielą. Szare zasłony w sypialni, beżowa kanapa w salonie, piaskowy dywan w dziecięcym pokoju i świece ecru w łazience to tylko część dodatków, które uzupełniają nowoczesne wnętrza. Jednocześnie podczas aranżowania poszczególnych pomieszczeń warto postawić na kilka odważniejszych akcentów w intensywniejszych barwach. Dzięki nim przełamie się minimalistyczną gamę kolorystyczną i wprowadzi się do wnętrza więcej życia.

Wszechobecne światło

Budując dom jednorodzinny, powinno się postawić, na jak największą liczbę okien i przeszkleń. Polski klimat rozpieszcza znakomitą, słoneczną pogodą jedynie przez krótki czas w ciągu roku. W pozostałych miesiącach jest znacznie mniej słońca, a pomieszczenia z niedostateczną liczbą okien stają się ciemne i ponure. Nowoczesne wnętrza domów jednorodzinnych obfitują w światło, które wpada do salonu i kuchni przez wysokie okna tarasowe, a do sypialni na poddaszu - przez uchylne okna dachowe.
W nowoczesnych wnętrzach domów jednorodzinnych warto zadbać o dekoracyjne oświetlenie. Efektowne lampy oraz świece podkreślą styl aranżacji i dodadzą jej ciepła. Dodatkowo pomogą stworzyć romantyczny klimat w czasie wieczorów tylko we dwoje. Świece można wykorzystać również do udekorowania i doświetlenia tarasu przed domem. Dzięki nim wypoczynek na świeżym powietrzu po zmroku będzie przyjemniejszy, co zachęci do grillowania w letnie wieczory wraz z przyjaciółmi i rodziną.
Nowoczesne wnętrza w mieszkaniach w blokach nie dają możliwości wykucia dodatkowych okien, jednak we współczesnym budownictwie pomieszczenia są na ogół dobrze doświetlone. Inaczej jest w starym budownictwie, zwłaszcza z okresu PRL. Często tworzono w nim ślepe kuchnie i łazienki, ciasne pokoje z niewielkimi oknami, a nawet całe mieszkania z oknami wychodzącymi tylko na jedną stronę świata. W takich mieszkaniach wnętrza nowoczesne stworzy się poprzez zastosowanie odpowiedniego oświetlenia.
Doświetlanie pomieszczeń za pomocą lamp wymaga dobrego rozplanowania układu poszczególnych świateł. Prócz dużych lamp montowanych na suficie powinno się umieścić dodatkowe źródła światła. W kuchni dobrze sprawdzą się lampki LED montowane na taśmie pod szafkami wiszącymi. W sypialniach niezbędne są lampy nocne, które umożliwiają czytanie przed snem oraz przydają się w nocy jako dyskretne źródło światła. W salonie można natomiast ustawić dużą stojącą lampę przy strefie wypoczynkowej lub zdecydować się na kilka ozdobnych kinkietów.

Przestronne salony z aneksem kuchennym

Salon w nowoczesnych wnętrzach zwykle łączy się z kuchnią i jadalnią. Na powierzchni 40-50 m2 tworzy się jednolitą otwartą przestrzeń, w której optycznie wydziela się poszczególne strefy. Rezygnacja ze ścian działowych sprawia, że rodzina ma o wiele więcej miejsca do wypoczynku i spędzania czasu razem.
Połączenie salonu z aneksem kuchennym i jadalnią sprawia, że w pełni wykorzystuje się powierzchnię domu lub mieszkania. W domach jednorodzinnych i mieszkaniach wybudowanych przed kilkudziesięcioma laty można rozważyć wyburzenie zbędnych ścian działowych i połączenie przestrzeni. Nowoczesne wnętrza salonu we współczesnym budownictwie zwykle od razu są przygotowane do stworzenia aneksu kuchennego. W części z nich możliwe jest wydzielenie odrębnej kuchni, jeśli w przyszłości będzie się chciało stworzyć dodatkowy, osobny pokój.

Poddasze użytkowe z rodzinnymi sypialniami

W domach jednorodzinnych coraz częściej rezygnuje się z budowy wysokiego piętra na rzecz poddasza. Poddasze idealnie sprawdza się do stworzenia rodzinnych sypialni dla dzieci i rodziców. Sypialnie ze skosami są wygodne, jeśli zadba się o ich funkcjonalną aranżację.
Nowoczesne wnętrza pokoi na poddaszu są z reguły doświetlane za pomocą okien dachowych, dlatego nie umieszcza się w nich zasłon i firanek. Ze względu na ich brak, w sypialni powinny znaleźć się inne tekstylia, które ocieplą wnętrze. Dzięki kocom, narzutom i dekoracyjnym poduszkom sypialnia stanie się prawdziwą oazą spokoju. Na podłodze można ułożyć miękki dywan z długim włosiem, dzięki któremu nowoczesne wnętrze domu w pełni będzie zachęcać do wypoczynku nie tylko w nocy.
W nowoczesnych wnętrzach pokoi na poddaszu często stawia się na drewno. Ściany obija się deskami, na podłodze układa się parkiet, a łóżko i meble są wykonane z naturalnego drewna. Jeśli sypialnia jest wystarczająco duża, można ustawić w niej regał, który posłuży za biblioteczkę dla miłośników czytania przed snem. Dodatkowo w pomieszczeniu można ustawić wygodny fotel jajo z solidnym stelażem lub zawiesić efektowne krzesło brazylijskie.

Domowe biuro

Home office w ciągu ostatniego roku stało się normą w wielu polskich domach. Nowoczesne wnętrza mieszkań rzadko uwzględniały tworzenie domowego biura, jednak ze względu na konieczność pracy zdalnej, coraz więcej projektów obejmuje stworzenie wygodnego miejsca do pracy w domu.
Prostym sposobem na stworzenie domowego biura jest wykorzystanie do tego celu części sypialni lub salonu. W sypialni wystarczy oddzielić strefę pracy od strefy odpoczynku za pomocą przepierzenia z otwartego regału. Regał posłuży zarówno do uporządkowania przedmiotów osobistych, książek i dokumentów oraz pracy, jak i stanie się praktycznym przepierzeniem. Podobny patent można zastosować w salonie.
Jeśli ma się więcej miejsca, domowe biuro można stworzyć pod schodami. Niewykorzystaną przestrzeń z powodzeniem zaaranżuje się na wygodne miejsce do pracy, ustawiając w niej biurko i regały montowane do ściany. Ważne jest tu zadbanie o odpowiednie oświetlenie. Jeśli przestrzeń pod schodami jest dość ciemna, w urządzanym w niej biurze powinno znaleźć się mocne źródło światła. Powinno się postawić na jasne, chłodne światło, które pobudza do pracy. Ciepła barwa światła odpręża i zachęca do wypoczynku, utrudniając skupienie się na wykonywanych zadaniach.

Nowoczesne wnętrza z indywidualnymi rozwiązaniami

W nowoczesnych wnętrzach powszechnie wykorzystuje się meble i zabudowy wykonywane na zamówienie. Personalizowane rozwiązania w postaci efektownych półek oddzielających salon od aneksu kuchennego bądź mebli do zabudowy kuchennej z dodatkowymi szufladami w cokołach są praktyczne i stylowe. Zamówienie takich lub innych mebli na podstawie indywidualnego projektu sprawia, że nawet małe i nieustawne wnętrze nabiera nowoczesnego charakteru, a jego funkcjonalność rośnie.
Zdjęcie: bialasiewicz/Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo