Data publikacji:

Nowoczesny styl góralski: jakie cechy charakterystyczne mają wnętrza góralskie?

Wnętrza i domy w stylu góralskim to pomieszczenia o wyjątkowym charakterze i wyglądzie, którego nie da się pomylić z żadnym innym. Styl góralski jest pełen motywów folklorystycznych nawiązujących do góralskiej kultury. Dla wielu osób styl góralski to przestarzały motyw, który dobrze wygląda wyłącznie w wiekowych budowlach. Współczesny sposób aranżacji wnętrz pozwala na połączenie tradycyjnego stylu góralskiego z nowoczesnością, nie tracąc przy tym najważniejszych elementów i uroku góralskich motywów.
Nowoczesny styl góralski

Dom w stylu góralskim – co go wyróżnia?

Pierwszym skojarzeniem na myśl o wnętrzach w stylu góralskim jest wszechobecne drewno. W góralskich domach drewno to dominujący materiał, dlatego jest to punkt charakterystyczny tego stylu aranżacji wnętrz.
Drewno to naturalny i powszechnie stosowany surowiec, który jest elementem wielu różnych stylów. W pomieszczeniach w tradycyjnym stylu góralskim z drewna wykonane jest niemal wszystko – drewnem pokryte są ściany, sufit, podłoga, z drewna wykonane są prawie wszystkie możliwe meble, schody, balustrady, okiennice oraz wiele elementów dekoracyjnych. Wykorzystanie drewna na taką skalę sprawia, że pomieszczenia w tym stylu wyglądają na ciepłe, przytulne i domowe.
Oprócz drewna, równie popularnym elementem stylu góralskiego są rysunki i malowidła. Na ornamentach zazwyczaj znaleźć można kwiaty, podobizny zwierząt oraz różne motywy nawiązujące do folkloru.
Rysunki w stylu góralskim pełne są nasyconych kolorów z widoczną dominacją czerwieni. Meblom w stylu góralskim daleko do symetrii – często tworzone są z drewna, któremu zawdzięczają swój nieregularny kształt. Wnętrza góralskiego domu są pełne tkanin pokrytych różnymi wzorami kwiatów. Góralskie rysunki znaleźć można na poduszkach, kanapach, pościeli, zasłonach, dywanach oraz kocach.

Nowoczesny dom w stylu góralskim – czy to możliwe?

Chociaż dla wielu osób połączenie stylu góralskiego z nutą nowoczesności wydaje się misją nie do wykonania, to obecny sposób aranżacji wnętrz pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych. Połączenie tak charakterystycznego stylu ze stylem futurystycznym wymaga dokładnego planu i przemyślenia wszystkich elementów składowych. W stylu nowoczesnym dominują proste formy, minimalna ilość zdobień i stonowane kolory w kilku podstawowych barwach.
Styl nowoczesny jest pełen symetrii i minimalistycznych kształtów. Łączenie dwóch całkowicie skrajnych stylów, czyli stylu góralskiego z nowoczesnym, powinno rozpocząć się od wybrania dwóch lub trzech kolorów dodatkowych i jednego dominującego. Ciepłe drewno, charakterystyczne dla tradycyjnego góralskiego stylu, powinno zostać nieco ochłodzone poprzez wykorzystanie desek w jaśniejszym kolorze. Najpopularniejszy obecnie kolor w nowoczesnych pomieszczeniach to kolor szary i wszystkie jego odcienie, dlatego warto go wykorzystać w góralsko-nowoczesnych wnętrzach. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie kanapy, fotela, dywanu oraz mniejszych dodatków właśnie w tym kolorze.
Zasłony, które są ważne w stylu góralskim, również mogą być w kolorze szarym lub białym. Aby zachować charakterystyczne góralskie elementy, do szarej, stonowanej kanapy można dodać poduszki ze wzorami i rysunkami góralskimi. Kuchnia w stylu nowoczesno-góralskim może być stworzona głównie w stonowanych barwach, odpowiednich dla stylu futurystycznego. Góralskim dopełnieniem może być zastawa stołowa i inne naczynia pełne góralskich motywów i malunków.

Góralski styl w nowoczesnym wydaniu – jakie materiały dominują?

W góralskim stylu niemal całe ściany oraz sufit pokryte są drewnem. Aby góralski styl połączyć z nowoczesnością, ściany oraz sufit można pomalować na jeden stonowany kolor, a w formie dodatków zamontować drewniane belki. Drewno wykorzystane w stylu góralskim zazwyczaj jest w ciepłej, pomarańczowo-żółtej barwie. Aby nadać mu nowoczesności, warto wybrać surowiec w znacznie jaśniejszym kolorze.
Nowoczesne wnętrza pełne są szklanych, metalowych lub nawet betonowych dodatków, które można umieścić w pomieszczeniach góralsko-nowoczesnych. Szklanym dodatkiem mogą być duże lampy, witryny oraz przeszklone drzwi. Metal świetnie komponuje się z drewnem, dlatego jego umieszczenie w takich domach nie powinno stwarzać problemu. Z metalu mogą być wykonane balustrady, nogi od krzeseł i stołu, a także inne dodatki.

Meble w nowoczesnym domu góralskim

Wybór mebli do domu, który aranżowany jest w połączeniu stylu góralskiego z nowoczesnym, to trudne zadanie. Meble w stylu góralskim mają niestandardowe kształty, nieregularne formy oraz pokryte są wieloma barwami. Zupełnym przeciwieństwem są meble charakterystyczne dla stylu nowoczesnego. W tym stylu meble są symetryczne, w stonowanych barwach, zazwyczaj mają prostą formę oraz cechują się minimalizmem. Aby połączyć oba style w pomieszczeniach, można umieszczać meble charakterystyczne dla obu motywów. W salonie do nowoczesnej kanapy warto dobrać drewniany stolik stworzony z pnia drzewa.
Na stole o prostej, nowoczesnej formie można umieścić obrus pokryty góralskimi kwiatami, a na krzesłach położyć poduszki z podobnym wzorem. W sypialni można połączyć nowoczesną ramę łóżka z tekstyliami o zróżnicowanych barwach, a stoliki nocne mogą być wykonane z jasnego drewna. Dodatki w tak aranżowanych pomieszczeniach także powinny łączyć oba style. W formie stylowego dodatku można wykorzystać obrazy lub fotografie przedstawiające charakterystyczne góralskie motywy, ale w stonowanym kolorze lub w kolorach czarnym i białym.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!