Data publikacji:

Nóż do gładzi: jaki będzie najlepszy? Który wybrać?

Różnego typu gładzie są szeroko stosowane w budownictwie. Jeżeli są one dobrze położone, zapewniają trwałe i bardzo równe ściany lub sufity. Podczas pracy z tymi produktami niezbędny jest tzw. nóż do gładzi, a więc specjalny rodzaj szpachli, którego użycie gwarantuje optymalne wykończenie wnętrza. Radzimy więc, jaki nóż wybrać.

nóżż

Gładzie są z powodzeniem stosowane przy wykańczaniu wszelkiego rodzaju wnętrz, począwszy od sufitów w salonach, a skończywszy na ścianach w łazience czy garażu. Zastąpiły one klasyczne tynki cementowo-wapienne, które odznaczają się niską trwałością oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Konsumenci mogą wybierać spośród bogatej oferty produktów, takich jak gładzie gipsowe, wapienne, cementowe oraz polimerowe, które przeznaczone są do specyficznych zadań oraz charakteryzują się nieco innymi właściwościami fizycznymi. Dobrze położona gładź będzie służyła przez wiele lat. Na jakość jej wykonania duży wpływ mają użyte narzędzia. Profesjonaliści wybierają zawsze odpowiedni nóż do gładzi, który jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż klasyczne pace lub szpachle do tynku.

Czym charakteryzuje się nóż do gładzi?

Noże znane są powszechnie również jako szpachle powierzchniowe, pióra, kosy lub lizaki do szpachli. Przyjmują one kształt metalowej listwy, o długości od około 10 centymetrów do nawet dwóch metrów, ze specjalnym uchwytem. Najdłuższe modele, których stabilne trzymanie przekracza możliwości jednego robotnika, montowane są na specjalnych wysięgnikach na kiju. W razie potrzeby (np. gdy pracujemy z bardzo wysoką ścianą lub sufitem) do wysięgnika przyczepimy też mniejsze noże do gładzi.

Zalety noży do gładzi w porównaniu do zwykłych pac

Noże do szpachlowania mają sporą przewagę nad tradycyjnymi pacami. Ich ergonomiczna budowa, których kluczem jest szeroki uchwyt zamontowany na całej długości ostrza, umożliwia równomierną pracę pod niewielkim kątem względem ściany czy sufitu, co przekłada się na równą i gładką powierzchnię gładzi. W przypadku zwykłej pacy z punktowym uchwytem dla jednej ręki, siła nacisku narzędzia jest nierówna, co skutkuje powstawaniem nierówności, których usunięcie wymaga poświęcenia dodatkowego czasu.

Na jakość pracy wpływa też grubość blachy, z jakiej wykonane jest ostrze noża. Nie przekracza ona zazwyczaj 0,3 milimetra. Dla porównania, w przypadku prac oraz klasycznych szpachli wynosi ona około 0,5 milimetra. Choć nie jest to z pozoru znacząca różnica, ma ona jednak spory wpływ na jakość pracy. Cieńszy metal jest bowiem bardziej elastyczny i łatwiej się ugina, co pozwala na dokładniejsze wygładzanie powierzchni. O to, by krawędzie noża nie zostawiały rys, dbają dodatkowo zaokrąglone brzegi ostrza.

Rodzaje noży do gładzi

Dostępne w sklepach noże do gładzi możemy podzielić z grubsza na trzy typy, które różnią się pomiędzy sobą swoją konstrukcją, przekładając się po części na ich zastosowanie.

Noże do gładzi z plastikowym uchwytem

Jak wskazuje na to nazwa, noże te charakteryzują się uchwytem wykonanym z plastiku. Zazwyczaj będzie to tworzywo wysokiej jakości, które jest odporne na uszkodzenia i zarysowania. Zaletą tych modeli jest obniżony ciężar narzędzia, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku dłuższych noży. Nie można też zapomnieć o dość wygodnym profilu rączki, który ułatwia kładzenie gładzi osobom z małymi dłońmi. Zdecydowaną wadą jest jednak brak możliwości wymiany ostrza. Jest ono bowiem na stałe zespolone z uchwytem i po jego uszkodzeniu nóż nadaje się do wymiany.

Noże do gładzi z aluminiowym uchwytem

Noże z uchwytami wykonanymi w całości z aluminium charakteryzują się większym ciężarem niż modele plastikowe. Metal jest jednak bardziej odporny na wszelkiego rodzaju zadrapania i obicia. Największym atutem tego typu narzędzia jest możliwość swobodnej wymiany stalowych ostrzy na nowe, co przekłada się na jego długowieczność. Metalowy uchwyt jest zabezpieczony z dwóch brzegów plastikowymi zaślepkami, które możemy zdjąć podczas czyszczenia i mycia całości.

Noże do gładzi firmy Kubala z plastikowym uchwytem

Noże do gładzi, które produkowane są obecnie jedynie przez firmę Kubala. Posiadają one specjalnie wyprofilowany plastikowy uchwyt odznaczający się dużym wgłębieniem, które pozwala na znacznie wygodniejsze trzymanie narzędzia podczas szpachlowania, zwiększając tym samym komfort pracy. Podobnie jak w przypadku standardowych modeli plastikowych, obecność tworzywa zmniejsza ogólną wagę noża. Zaletą tego typu narzędzia jest jednak przede wszystkim możliwość wymiany ostrza. System zastosowany przez producenta pozwala na ten zabieg nawet w przypadku mocno zabrudzonego i zużytego noża.

Jaką długość noża wybrać?

Najczęściej spotykane długości noży do gipsowania i szpachlowania to zazwyczaj 60 i 80 centymetrów. Krótsze narzędzia nadają się do mniejszych prac wykończeniowych, tak więc jeżeli planujemy remont całego pomieszczenia, kupując mniejsze modele, utrudniamy sobie życie i wydłużamy pracę. Idealne do rozprowadzania gładzi w kątach i trudno dostępnych miejscach będą noże o wielkości około 45 centymetrów. Noże przekraczające metr długość są trudniejsze w operowaniu, ale sprawdzą się przy wydajnej obróbce dużych powierzchni.

Autor: Redakcja wnętrza ze smakiem