Data publikacji:

Odkurzacz dla alergika – ranking

Dla alergika odkurzanie to nie tylko dbanie o porządek, ale także o zdrowie. To właśnie w kurzu rozwijają się roztocza, które uczulają wiele osób, prowadząc jednocześnie do silnych reakcji alergicznych. W poniższym poradniku podpowiadamy, jaki wybrać odkurzacz dla alergika. Ranking, który znajdziesz na końcu artykułu, pozwoli ci kupić sprzęt idealnie dopasowany do potrzeb każdej uczulonej osoby. Zapraszamy do lektury!
Odkurzacz dla alergika – ranking

Odkurzacz dla alergika – ranking. Dlaczego codzienne odkurzanie jest tak ważne dla alergików?

Chcesz wiedzieć, jaki kupić odkurzacz dla alergika? Ranking polecanych urządzeń znajdziesz na końcu artykułu. Najpierw jednak warto zastanowić się nad tym, dlaczego codzienne odkurzanie jest tak istotne dla każdej uczulonej osoby. Tutaj odpowiedź jest prosta – ponieważ w domu czy mieszkaniu każdego dnia gromadzi się kurz, który jest pożywką dla roztoczy. Te z kolei uczulają o każdej porze roku. Brak regularnego sprzątania może więc nasilić objawy alergii. Jak często należy zatem sprzątać? Najlepiej codziennie.
Czym sprzątać? Podłogi wystarczy umyć wodą. Problem pojawia się przy odkurzaniu. W końcu klasyczny odkurzacz w trakcie swojej pracy wydmuchuje powietrze na zewnątrz, a wraz z nim mikroskopijne cząsteczki kurzu. To błędne koło – sprzątamy, aby alergikowi żyło się lepiej, a codzienne odkurzanie nic nie zmienia, a nawet nasila objawy. Rozwiązaniem jest więc kupienie odpowiedniego sprzętu. Jakiego? O tym więcej poniżej.

Odkurzacz dla alergika – ranking. Jaki wybrać?

Na rynku znajdziesz kilka rodzajów odkurzaczy: tradycyjne, bezworkowe, wodne i piorące. Które z nich najlepiej sprawdzą się dla alergika? Poniżej dokładniej omawiamy poszczególne modele.

Odkurzacze tradycyjne

Tak jak wspominaliśmy już wyżej, nie jest to najkorzystniejsze rozwiązanie dla alergika. Odkurzacze tradycyjne podczas sprzątania wydmuchują powietrze na zewnątrz. Wraz z nim wydostają się mikroskopijne cząsteczki kurzu i zanieczyszczeń, które mogą nasilać objawy alergii.

Odkurzacze bezworkowe

To również nie najlepszy wybór dla alergika. Co prawda, odkurzacze bezworkowe skutecznie sprzątają kurz i zatrzymują zanieczyszczenia w pojemniku – w środku takiego pojemnika panuje ruch wirowy, więc jest pewność, że wszelkie zanieczyszczenia pozostaną w środku i nie wydostaną się na zewnątrz. Niemniej jednak problem może pojawić się podczas czyszczenia podobnego pojemnika. Należy wysypać z niego kurz, a następnie umyć. Taki codzienny kontakt z alergenami nie jest wskazany dla żadnej uczulonej osoby.

Odkurzacze wodne

Te odkurzacze są jednymi z najbezpieczniejszych dla alergików. Dlaczego? Ponieważ zassane przez odkurzacz zanieczyszczenia i kurz trafiają do pojemnika z wodą. Nie ma więc szans, że wraz z wylatującym z odkurzacza powietrzem mikroskopijne cząsteczki kurzu przedostaną się do otoczenia. Później nie ma też problemu podczas czyszczenia takiego odkurzacza. Po prostu wylewa się zanieczyszczenia wraz z wodą i gotowe – żadne pyłki nie unoszą się w powietrzu. Jedyną wadą odkurzaczy wodnych jest to, że są stosunkowo drogie. Niemniej jednak są tańsze w eksploatacji niż odkurzacze tradycyjne. Nie trzeba już kupować do nich worków. Wystarczy wlać do pojemnika zimną wodę.

Odkurzacze piorące

Działają podobnie jak odkurzacze wodne, z tym że oprócz odkurzania można też nimi prać tapicerki, co dla alergika jest dodatkowym atutem. Jak wiadomo, nie tylko w dywanach zbierają się kurz i zanieczyszczenia. Dzieje się to także w materacach, kanapach czy fotelach. To idealne środowisko do rozwoju bakterii czy grzybów. Aby tego uniknąć, należy regularnie prać tapicerki. Jak często? Osoby uczulone nawet raz na pół roku. Tutaj odkurzacz piorący sprawdzi się rewelacyjnie. Będziecie mogli robić to samodzielnie bez angażowania zewnętrznej firmy piorącej. I pamiętajcie – po takim praniu zawsze od razu wylewajcie wodę z zanieczyszczeniami. Inaczej będą rozwijać się w niej szkodliwe mikroorganizmy.

Odkurzacz wodny – sprzęt idealny dla alergika. Czym kierować się podczas jego wyboru?

Tak jak wspominaliśmy, odkurzacz wodny świetnie sprawdzi się w domu każdego alergika. Jeśli zdecydowaliście, że to rozwiązanie dla was, to z pewnością chcecie wiedzieć, czym kierować się podczas zakupu takiego sprzętu. Poniżej podpowiadamy, na co zwracać uwagę, wybierając odkurzacz wodny.

Moc

Mówi o sile, z jaką będzie pracować dany odkurzacz. Przyjmuje się, że im większa moc odkurzacza, tym ten jest skuteczniejszy i lepiej sprząta. Najlepsze odkurzacze wodne będą mieć moc nawet 2400 W. Te ze średniej półki około 1500 W, a te średniej jakości mniej niż 1000 W – takich odkurzaczy wodnych nie zalecamy kupować.

Pojemność zbiornika na wodę

Jest tak samo istotna, jak pojemność worka czy pojemnika na kurz w odkurzaczu tradycyjnym. Im większy zbiornik na wodę, tym większy metraż posprząta za jednym razem. Do mniejszych mieszkań, np. kawalerek i tych 2-pokojowych, sprawdzi się już odkurzacz z pojemnikiem na wodę o pojemności mniejszej niż 5 l. Masz duże mieszkanie? Kupowany odkurzacz powinien mieć pojemnik o pojemności około 5-6 l lub większej.

Ilość zbiorników na wodę

Dla alergika najlepsze będą odkurzacze wodne z dwoma pojemnikami – jednym na czystą, a drugim na brudną wodę. Takie odkurzacze są droższe, ale o wiele bardziej higieniczne niż te, które korzystają wyłącznie z jednego pojemnika.

Wymiary i waga

Im odkurzacz mniejszy i lżejszy, tym wygodniej będzie wam nim sprzątać. Zwłaszcza jeśli w waszym domu lub mieszkaniu są schody lub kilka pięter.

Poziom hałasu

Nikt nie lubi głośnych odkurzaczy. Najcichsze z nich będą emitować hałas na poziomie około 75 dB.

Filtry

Każdy odkurzacz wodny wyposażony jest w filtr wodny. Niektóre modele mają jeszcze inne filtry, które dodatkowo filtrują pyłki, kurz i alergeny. To świetne rozwiązanie dla każdego alergika. I pamiętajcie, że najlepszy filtr do odkurzacza dla alergików to filtr HEPA. Warto, aby wybrany odkurzacz wodny był w niego wyposażony.

Wodny odkurzacz dla alergika – ranking polecanych urządzeń

  1. Thomas Aqua+ Multiclean X10 Parquet
  1. MPM MOD-30
  1. Thomas Cycloon Hybrid Amfibia
  1. Thomas Cycloon Hybrid Pet & Friends
  1. MPM MOD-22

Odkurzacz tradycyjny – o czym pamiętać, jeśli ma stosować go alergik?

Nie chcecie inwestować w odkurzacz wodny? W takim razie zadbajcie o to, aby kupiony przez was odkurzacz tradycyjny spełniał wszystkie wymogi niezbędne dla alergika. Na co więc zwrócić szczególną uwagę?

Filtr

Tak jak już wspominaliśmy, najlepszy filtr do odkurzacza dla alergików to filtr HEPA. To filtr stworzony głównie ze szkła spiekowego, a więc zapewnia świetny poziom filtracji. Warto wspomnieć, że filtr HEPA ma kilka warstw i dodatkowo pochłania zapachy. Jaki filtr HEPA powinien mieć odkurzacz tradycyjny wybrany przez alergika? Najlepiej ten z oznaczeniem H13 lub wyższym. Takie filtry wychwytują nawet 99,7% wszystkich zanieczyszczeń – w tym nie tylko roztoczy, ale nawet bakterii, pleśni czy grzybów. Dlatego jeśli kupujesz odkurzacz tradycyjny, to postaw na odkurzacz z filtrem HEPA 13 dla alergików. Poniżej znajdziesz przegląd takich odkurzaczy.

Worki

Tak jak już wspominaliśmy, odkurzacz bezworkowy nie jest dobrym rozwiązaniem dla alergika. Najbardziej optymalny będzie odkurzacz tradycyjny z odpowiednimi workami, które będą wyrzucane po każdym odkurzaniu. Alergicy nie powinni kupować worków z papieru. Najlepsze będą worki materiałowe, np. fizelinowe. Takie worki powinny mieć kilka warstw.

Klasa emisji kurzu

To parametr, na jaki warto zwrócić uwagę, kupując tradycyjny odkurzacz dla alergika. Klasy te oznaczone są literami i znakiem +. Najlepiej, aby odkurzacz dla alergika posiadał klasę emisji kurzu na poziomie A+++, A++, A+ lub A. Oczywiście im więcej plusów przy literze A, tym lepiej.

Tradycyjny odkurzacz antyalergiczny – ranking polecanych urządzeń

  1. Hoover Telios Extra TX50PET 011 – cichy odkurzacz dla alergików
  1. Philips XD3112/09 – odkurzacz dla alergików Philips
  1. Gorenje SVC252FMBK – odkurzacz pionowy dla alergika
  1. Amica Fen Turbo EVO VM 2063 – odkurzacz dla alergika z filtrem HEPA 13
  1. Bosch Serie 6 ProPower BGL6POW1 z turboszczotką – odkurzacz Bosch dla alergików
Zdjęcie: Envato/ choreograph
Autor: Redakcja Ceneo